Stor perdeler oldukça çok yönlü ve pratik pencere dekorasyonlarıdır, ancak bir evin içindeki her şey gibi, zamanla toz ve kiri biriktirebilirler. Evden gelen doğal tozlar, sıçrayan yiyecekler ve hatta küçük böcekler kör bahislerinizi toplayabilir, ancak neyse ki, panjurların temizlenmesi, pencerelerinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için yalnızca birkaç dakikanızı gerektiren basit bir girişimdir. Stor Perde Nasıl Temizlenir sorusunun cevabı, zannettiğiniz kadar detaylı değildir. Pratik ve basittir.

Stor Perde Temizliği

Panjurları aşağıya doğru tamamen uzatın. Perdelerinizin ne kadar uzunluğuna bağlı olarak, tüm malzemeye erişebildiğinizden emin olmak için normalde yaptığınız noktayı geçmeniz gerekebilir. Perdelerinizin düzenli olarak odaya maruz kalan bölümünü temizlemeniz cazip gelebilir, ancak bunu yaparsanız, zaman içinde panjurları sarartırsınız.

Tozu ve kiri iyice temizlemek için vakumlu fırça aracınızı kullanın. Vakumunuzu takın ve fırça aletini kullanmaya hazır olacak şekilde takın.

Ardından, vakumu açın ve stor perdenizi temizlemeye başlayın, fırça çubuğunu soldan sağa doğru hareket ettirerek aşağı doğru inin.

Panjurlar bazen çok fazla kir, toz ve hatta küçük kirler toplayabilir!

Silme işlemini daha hızlı bir hale getirmek için önce debileri temizlemek için bunları vakumlayın.

Ilık su ile bir kâsede hafif bir bulaşık deterjanı karıştırın.

Yaklaşık 1 çorba kaşığı (15 mL) sabun ve 4 bardak (950 mL) su kullanın ve bir kaşık veya çırpma teli kullanarak suyu ve sabunu su aniden döndürene kadar karıştırın.

Kâseyi panjurlarınıza taşıyın ve kolayca erişebileceğiniz bir yere yerleştirin, ancak yolda olmayacağınız yere koyun. Storlarınızı soldurabileceğinden, sert kimyasal temizlik maddelerini veya çamaşırları beyazlatıcı ile kullanmaktan kaçının.

Stor Perde Yıkama

Sabunlu suya bir sünger veya temiz bulaşık bezi ıslatın ve sıkın. Süngeri veya havlunuzu tamamen suya daldırın ve doyurun, böylece mümkün olduğunca sabunlu karışımı emer ve sonra fazla su ile damlamayan şekilde sıkın. Süngeriniz ya da bezleriniz çok nemliyse, temizlediğinizde perdelerinize damlatır, bu da zemini nemli hale getirir.

Panjurları temizleyin, baştan başlayıp alt tarafa doğru ilerleyin. Panjurların bir tarafından zıt tarafa doğru silmek için bir ileri geri hareket kullanın ve aşağıya ulaşıncaya kadar gölgeleri silerek ve devam ettirmeye devam edin. Büyük lekelere rastlarsanız, o alanı ovalayarak biraz zaman ayırın. Bu yöntem, vinilden sentetik karışımlara kadar her türlü malzemeden yapılmış jalûziler için iyi bir yöntemdir.

Süngerleri silerken, süngerinizi birkaç kez yıkayın. Süngerinizi veya havlularınızı sabunlu suya batırın ve biriken kirleri çıkarmak için birkaç kez çevirin. Sonra panjurları silmeye devam etmeden önce tekrar sıkınız. Eğer bezinizin özellikle kirlendiğini fark ederseniz ve yıkandığında temiz gelmiyorsa, yenisiyle değiştirin.

Kolayca çıkmayan sert lekeler için kumaş leke çıkarıcı kullanın. Kumaş lekesinin çıkarılmasından önce üreticinin talimatlarını okuyun ve ardından bu talimatları dikkatli bir şekilde izleyin. Eğer leke çıkarıcıyı lekelerken leke çıkarıcıdan endişe ediyorsanız, önce körüklerin göze çarpmayan bir bölümünde, normalde yukarı yuvarlandığı yere yakın bir yerde test etmeyi deneyin.

Kendi başınıza çıkamayacağınız çok sert bir leke varsa, kirlerinizi profesyonel bir temizleyiciye götürmek zaman alabilir. Jalûzileri tamamen kuruyana kadar tamamen uzatın. Jalûzileri suyla doyurmadığınız için, sadece tamamen kurumaları birkaç saat sürmelidir. Güvende olmak için, panjurlarınızı bir gecede tamamen uzatın. Kuruduktan sonra tekrar çekmelerine izin verebilirsiniz. Perdelerinizi hala nemli olduklarında döndürürseniz, küflü ve kokulu olabilirler. Tamamen kurumasını bekleyin ve o şekilde çevirin. Bu temizliği yılda en az 1 kez yapmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here