A Disk Read Error Occurred Hatası Çözümü

0

A Disk Read Error Occurred Hatası Çözümü

Bilgisayarınızı açmaya çalıştığınızı ilk olarak işletim sisteminizin kurulu olduğu Harddiskiniz okunmaya çalışılır. Okuma işlemi sırasında herhangi bir problemle karşılaşılması halinde sistem tarafından “A Disk Read Error Occurred” hatası karşınıza getirilecektir. Bu hatanın çözümü olarak birkaç yöntemi sizlerle paylaşacağız.

A Disk Read Error Occurred hatası çözümü

Yöntem 1: Bilgisayarınızda karşılaştığınız bu hatayı çözebilmek için öncelikle takılı olan tüm USB cihazları sökmeyi deneyin. Daha sonrasında tekrar açmayı denediğiniz muhtemelen sorun çözülecektir.

Yöntem 2: Disk birleştiricisi ile dosyalarınızı düzenli hale getirin.

Yöntem 3: Hata almayı sürdürüyor iseniz BIOS ekranına giriş yapmanız gerekiyor. BIOS ekranında “Standart CMOS” seçeneğini bulun. Sekmeyi genişlettiğinizde “Drive A” alanını bularak karşısında yer alan “1.44M, 3.5in” yazısını seçerek Enter’a basın. Karşınıza gelecek küçük düzenleme panelinde “NONE” seçeneğini işaretleyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yöntem 4:Sorun devam mı ediyor?Bios pilini çıkartıp biraz bekleyip  tekrar  takıp , bios ayarlarını default hale getirin.

Yöntem 5: Sorun halen devam ediyorsa, bilgisayarınız iç aksamlarında yer alan tüm elektrik bağlantılarını kontrol edin. Hard diskinize gerekli elektrik ulaşmıyor, kabloların bağlantılarında bir problem yer alıyorsa bu hatayı almanız muhtemel, hatta muhtemele değil kesin. Bağlantılarda bir sorun olmadığını düşünüyorsanız kablolarınız hasar görmüş olabilir. Yedek kablolar bulunuyorsa bunlarla bağlantı kurmayı, bulunmuyorsa çevrenizden çalıştığına emin olduğunuz bir kablo yardımıyla bağlantıyı tekrar deneyin.

Tüm bu yöntemlere rağmen bilgisayarınızı açmayı başaramıyor iseniz ve hard diskin çalıştığından eminseniz verilerinizi kurtarmanız gerekmektedir. Verilerinizi kurtarmanızın ardından işletim sistemini sıfırlayarak problemin önüne geçebilirsiniz. Bazı durumlarda işletim sisteminden kaynaklanan hatalar ortaya çıkabilmektedir.

Not : Çözümlerde oluşabilecek olası hatalarda sorumluluk kabul edilmez.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.