Adil Kullanım Kotası Nedir ? Adil Kullanım Kotası Nasıl Sorgulanır ?

0

Adil Kullanım Kotası Nedir? Adil Kullanım Kotası Nasıl sorgulanır?

Son dönemde internet teknolojileri içerisinde en çok gündeme gelen konulardan birisi Adil kullanım kotası. BTK tarafından alınan kararla beraber tamamen kaldırılacağının açıklanmasıyla gündem haline gelen Adil kullanım kotası, internet kullanıcıları içinde en çok merak edilen noktalardan biri haline gelmiş durumda.

Özellikle Adil kullanım kotası sisteminin kalkacağının öğrenilmesi nedeniyle bu sistemin tam olarak ne işe yaradığı ve nasıl sorgulandığı gibi konular araştırılmaya başlandı. Peki Adil kullanım kotası nedir? Neden Kalkıyor? Nasıl Sorgulanıyor? Tüm detaylara bakalım.

Adil Kullanım Kotası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adil kullanım kotası sistemi internet dünyasında fiber hatların kullanımıyla beraber öne çıkmaya başladı. Bu sistemde fiber bir internet aldığınızda hızını 25 Mbit, 50 Mbit, 75 Mbit hatta 100 Mbit değerine kadar çıktığı için, paketinizin sürekli olarak bu derece yüksek hızlarda kullanılması doğru görülmüyor.

Bunun için siz ne kadar sınırsız internet alırsanız alın, indirme miktarı belirlenen kotanın üzerinde çıktığında hızınız değişmekle birlikte genelde 3 Mbit değerine sabitleniyor ve ay başına kadar hızınız ne olursa olsun bu değeri kullanıyorsunuz. Adil kullanım kotası olarak adlandırılan bu sistemde hızın yeniden aldığınız paketin hız değerlerine çıkması için ay başında kotanızın yenilenmesini beklemeniz gerekiyor.

Adil Kullanım Kotası Nasıl sorgulanır?

Genelde kullanıcının kotası dolduğunda ya da kota %80 seviyelerine geldiğinde verilen iletişim kanalları kullanılarak bu durum kullanıcılara iletiliyor olsa da isteyen kullanıcılar internet servis sağlayıcılarının sayfalarına kullanıcı bilgileriyle giriş yaparak kota sorgulaması da yapabiliyor. Bu şekilde kota kullanımı sorgulanabildiği gibi bunun dışında ne kadar indirilme yapıldığı ve hangi dönemlerde yapıldığı gibi konular hakkında da bilgiler elde edip öğrenebilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.