Akıllı Telefonu Modem Yapma

Akıllı Telefonlar Nasıl Modem Yapılır? – Akıllı Telefonlar Nasıl Modem Olarak Kullanılır

Akıllı Telefonlar Nasıl Modem Olarak Kullanılır

GSM alanında yaşanan gelişmelerle beraber artık mobil platformlar üzerinden de internet kullanımı yapmak mümkün oluyor. Sadece hattınızı kullanarak istediğiniz an internete bağlanabiliyorsunuz. Hatta son dönemde 4.5 G teknolojisine geçilmesiyle beraber mobil internet kullanımı daha da önem verilen bir kullanım oldu. Bunun dışında GSM üzerinde kullanacağınız mobil veri olarak bilinen internet sistemlerini sadece akıllı telefonlarda da kullanmanız zorunlu değil. Kullanıcıların ekstra olarak akıllı telefonlarını modem haline getirip akıllı telefonları üzerinden bilgisayarlarına ya da tabletlerine de internet sağlamaları mümkün. Bu işlem için kullanıcıların yapması gereken bazı ufak ayarlamalar bulunuyor. Akıllı telefon dünyasının en çok kullanılan iki markası olan Samsun ve Apple akıllı telefonları üzerinden bu ayarlamalar nasıl yapılıyor aktaralım.

Samsung Akıllı Telefon Modem Yapma

Samsung yani diğer bir yönden Android akıllı telefonları modem yapmak için yapacağınız işlemlerden ilki uygulamalar sekmesi altından “ayarlar” kısmına giriş yapmak.

Hemen ardından ayarlar kısmının alt bölümünde yer alan “internet paylaşımı ve WİFİ alanına” giriş yapmanız gerekiyor. Burada mini bir hatırlatma yapalım telefonun modeline göre menüler ve isimler ufak farklılıklar gösterebilir.

Ardından ise “taşınabilir Wi-Fİ alanı” bölümünü açık hale getiriyoruz. Artık akıllı telefonunuz modem olarak kullanılabilir duruma geçiyor. Eğer isterseniz akıllı telefon modem şifrenizi de değiştirebilirsiniz. Bunun için “taşınabilir Wi-Fİ” bölümüne gelip “yapılandır” kısmını kullanmanız yeterli. Yapılandırma kısmında hem mevcut şifreniz görüntüleniyor hem de şifre değişikliği yapabiliyorsunuz.

iPhone Akıllı Telefon Modem Yapma

iPhone akıllı telefonlarda da “ayarlar” menüsüne giriş yapmanız gerekecek. Hemen adından “hücresel veri” kısmını açıyoruz. Hücresel veri kısmını açıp interneti kullanılabilir bir duruma getirdikten sonra ise aynı ayar kısmında yer alan “kişisel erişim noktası” özelliğini açıyoruz.

Bu özelliği açtığımızda karşımıza iki seçeneğin bulunduğu bir kutu gelecek. Bu kutudan “WİFİ” seçeneğini seçip paylaşımı açıyorsunuz.

Hem şifre bilgileri hem de bağlantı ayarlarını “kişisel erişim noktası” menüsünden düzenlemeniz mümkün.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here