Amd mi ? Intel mi ? Oyun için Amd mi Intel mi ?

0

Bu iki büyük firma kurulduğundan beri aklımıza hep ” Amd mi Intel mi ? Oyun için Amd mi Intel mi ? İyi bilgisayar için Amd mi Intel mi ? Amd mi Intel mi 2018 Amd mi Intel mi daha iyi ?” gelmiştir.Hatta bir çok forum sitelerinde tartışma konusu olmuştur.Biz de bir nebzi olsun bu soruların cevabını bulmak için araştırmalar yaptık ve size sunmak istedik.

AMD Mi Intel Mi ?

Yıllardır işlemci piyasasında iki büyük dev firma rekabet etmektedir. Bu firmaların birisi Intel diğeri de AMD firmasıdır. Aslında bu iki firmanın rekabetini, kuruluş tarihlerine bakıp tahmin etmek çok zor değildir. 1968 yılında Intel firmasının kurulmasından tam bir sene sonra yani 1969 yılında AMD firması kurulmuştur. İki firmada ABD kökenli olup, halen günümüzde işlemci piyasasının neredeyse tamamını yönetmektedir. İki firmanın rekabeti, kullanıcıların kafasında her zaman AMD mi Intel mi sorusunu akla getirmiştir. Bu soru yıllardır tartışılmaktadır ve çoğu kişi tarafından farklı yorumlanmaktadır. Bu sorunun farklı yorumlanmasının en büyük sebebi, kullanıcıların işlemciyi hangi alanda kullanacaklarını karar vermeden tartışmaya çalışıyor olmasıdır. İki işlemci markasının da daha öne çıktığı bazı alanlar mevcuttur.

amd vs ıntel Oyun için Amd mi Intel mi ?

Oyun İçin AMD Mi Intel Mi ?

Genellikle oyuncu bilgisayarı toplarken bu konu çok tartışılmaktadır. Öncelikle oyun için ekran kartınızın seviyesi önemlidir. İyi bir ekran kartına sahip olmadan, dünyanın en iyi işlemcisine sahip olsanız da oyunlarda beklediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Alacağınız ekran kartını doğru seçtikten sonra, bu ekran kartıyla uyumlu çalışabilecek bir işlemci bulmalısınız. Eğer bu şekilde bir değerlendirme yapmazsanız, ileriki dönemlerde darboğaz problemi yaşamanız olasıdır. Bu noktanın farkına vardıktan sonra önünüzde iki farklı işlemci markası AMD ve Intel olacaktır. Genellikle kullanıcılar eski kötü duyumlardan dolayı AMD markasına soğuk bakabilmektedir. Bunun sebebi geçmiş yıllarda AMD işlemcilerde yaşanan ısınma problemleri gösterilmektedir fakat son yıllarda AMD bu tip problemlerin hepsini aşmıştır. Özellikle Zen mimarili işlemcilerle birlikte, Intel markasına kaptırdığı pazarın büyük kısmını geri almıştır. Bu sebepten dolayı iki işlemci markası da tercih edilebilir durumdadır. Bu durumda ekran kartınızınız seviyesine göre iki işlemci markasından da çeşitli işlemciler seçilebilir.

Son Yılların Gözdesi Ryzen İşlemciler Nasıldır?

Eski AMD işlemcilerin ısınma problemleri, fazla güç tüketmesi ve sesli stok soğutucuları bazı kullanıcıları bezdirmiştir. AMD firması zen mimarisine geçip, Ryzen işlemciler ve Wraith stok soğutucular ile birlikte bütün problemlerin üstesinden gelmiştir. Özellikle Ryzen işlemcilerin çıkışıyla birlikte birçok twitch yayıncısı ve youtuber AMD sistemlere geçiş yapmıştır. Bu beklenmedik başarı karşısında Intel firması Cofee Lake serisi işlemcilerini yayınlamıştır.

Intel’in Son Gözdesi Cofee Lake Serisi İşlemciler Nasıldır?

Ryzen işlemcilerin başarısı karşısında pazardaki yerini korumak isteyen Intel firması, Cofee Lake serisi işlemcileri yayınlamıştır. Bu seride ilk defa i3 işlemcilerde 4 fiziksel çekirdek kullanmıştır. Daha birçok farklı beklenmedik teknolojilerle gelen Intel firması gene büyük bir rekabet ortamı yaratmıştır. Tabi ki bu rekabet ortamını canlandıran AMD firmasının hakkını yememek gerekiyor.

AMD Mi Intel Mi Tercih Edilmelidir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi iki işlemci markası da son yıllarda iyi işlemciler piyasaya sürdüler. Ekran kartınızın seviyesine göre Ryzen serisi veya Cofee Lake serisi işlemciler tercih edebilirsiniz. Ama araştırmalarımıza göre genel tanı fiziksel çekirdek ve önbellek anlamında daha iyi değerler sunan AMD firmasının oyun anlamında daha başarılı performanslar çıkarabileceği , render ve diğer işlemler için ise Intel firması tercih edileceği çıkıyor..Ama yukarıda da belirtiğimiz gibi seçim tamamen size kalmış ve eldeki sisteme göre seçimin entegre edilmesi gerekiyor.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.