Android Studio Nasıl Hızlandırılır ?

0

Android Studio Nasıl Hızlandırılır?

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi olan Android’in durdurulamaz olan yükselişi sayesinde uygulama geliştiricileri için yeni gözde platformlardan birisi de Android platformu oldu. Akıllı telefonlar için uygulama geliştiren hemen herkesin tercih ettiği platforma olan Android platformuna uygulama geliştirme konusunda en çok kullanılan program ise Android Studio programı. Yayınlandığı andan itibaren bu alanda en çok kullanılan program olarak öne çıkan geliştirici programının bazı hataları da yok değil. Programın en büyük sorunlarından biri ise yavaşlık sorunu. Geliştiricilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri olan yavaşlama sorununu çözmek için yapılması gereken bazı işlemler var.Peki Android Studio Nasıl Hızlandırılır?

Android Studio Nasıl Hızlandırılır?

Tüm bu işlemler neler? Maddeler halinde hızlandırma yöntemlerine bakalım.

  • İlk olarak Android Studio açılış ekranını açmanız gerekiyor. Şimdi belli başlı ayarlamaları yapmak için ana ekrandan “Configure” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu seçenek Android Studio ayarlarının düzenlemesi için girilecek alanların gösterildiği seçenek.
  • Bu ekrana girdikten sonra ise yapmanız gereken “Project defaults” sekmesine girmek.
  • Daha sonra karşınıza gelen ekrandan ise “settings” yani ayarlar kısmına giriş yapıyoruz.
  • Şimdi ayarlar kısmının sol bölümüne bulunan seçenekler içerisinden “build, execution, deployment” sekmelerine girmeniz gerekiyor. Derleme sistemlerinin açılacağı bölüm burası.
  • Şimdi karşınıza gelen ekranda birçok ayar bulunuyor olacak. Bu ekran üzerinden belirli ayarlamalar yapmanız gerekecek.
  • Android Studio hızlandırma için “build process heap size” bölümünden 700 MB ya da 800 MB olan varsayılan değeri 1500 MB değerine ya da sisteminize göre biraz daha yüksek bir değere çıkarmanız gerekiyor.
  • Aynı işlemi “additional build process VM options” bölümüne de yapıyoruz. Artık programda hız sorunu ortadan kalkmış oluyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.