Android’de Yer Açma – Telefonda Yer Yok Sorunu

0

Android’de Yer Açma Nasıl Yapılır?

Android dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi. Bunun ana nedeni tabii ki akıllı telefonlar. Akıllı telefonlar, her gün biraz daha fazla kullanıcı sayısına ulaşıyor ve akıllı telefonlarda da en çok kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi. Telefonlara akıllı denilmesini sağlayan Android işletim sistemi sayesinde, telefonlarla birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Artık telefonlar sadece arama yapan kutular değil. Kişisel ajandanız, fotoğraf makineniz, eğlence aletiniz, hatta oyun konsollarınız akıllı telefonlar haline geldi. Bu kadar yoğun kullanım bazı gereksinimleri ortaya çıkarıyor. Bunlardan birisi depolama alanı. Her telefonun bir sınırı var. Bu yazımızda Android’de Yer Açma önerilerinden söz ederek, akıllı telefonların en büyük ihtiyaçlarından biri olan depolama alanını nasıl arttıracağımız hakkında bilgi vereceğiz.

Android’de Yer Açma Önerileri

Akıllı telefonlarınızda zamanla donma sorunları, aşırı ısınma sorunları gibi sorunlara da neden olan, dolu depolama alanı sorununu nasıl çözeceğimiz konusunda madde madde önerilerle ilerleyeceğiz. Tüm önerileri uygulayabileceğiniz gibi hangi adım size daha uygun geliyorsa o adımı da uygulayabilirsiniz.

YouTube, WhatsApp, Facebook Gereksiz Dosyalarını Silme

Android akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamalar sosyal medya uygulamaları. Bunlar içerisinde yer alan bazı uygulamalar ise depolama alanına ciddi bir yük. Örnek verecek olursak YouTube. Aslında uygulamanın boyutu oldukça düşük. Google’ın çatısı altında olduğu için birçok Android akıllı telefonda yüklü olarak gelen YouTube uygulamasının çok alan kaplamasının nedeni ise ön bellek. İzlediğiniz videolar, zaman içerisinde ön bellek alanının artmasına neden olabiliyor. Fark etmiyorsunuz ancak YouTube, GB düzeyinde bir boyuta çıkabiliyor.

Bu durum sadece YouTube için geçerli değil. Çok sık kullandığımız WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalarda da bu durum geçerli. Haliyle yapacağınız ilk işlem, bu programların ön belleklerini temizlemek olacaktır. Bir temizleme aracı kullanmıyorsanız, bu durumda aşağıda belirteceğimiz işlemleri yapın.

  • Ayarlar kısmına girin.
  • Buradan “uygulamalar” sekmesine girin.
  • Uygulamalar sekmesine girdikten sonra ise bahsettiğimiz uygulamaları seçip, ardından ise verileri sil ve ön belleği sil demeniz yeterli olacaktır.

Telefonda Yer Açmak İçin Uygulamalarınızı Düzenleyin

Uygulamalardan başladık, uygulamalardan devam edelim. Eğer Android’de Yer Açma ve depolama alanını rahatlatmak istiyorsanız, bu durumda uygulamalara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çok sayıda uygulama kullanmak, depolama alanının zaman içerisinde artmasına neden olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi uygulamalar kullanımlarla beraber giderek artan ön bellek miktarına sahip olurlar. İlk dikkat etmeniz gereken kısım zaten düzenli olarak uygulama ön belleklerini temizlemek. İkinci kısım ise gereksiz uygulamalardan kurtulmak. Aynı işi yapan iki farklı uygulama kullanmayarak işe başlayabilirsiniz. Örnek ile durumu açıklayalım. Diyelim ki çeviri programı kullanmak istiyorsunuz.

Bunun için önerilen birçok program var. Fakat iyi programlar arasında çok büyük farklar yok. Derecelendirmesi yüksek olan, iyi programlar arasında yer alan programlardan birini tercih etmeniz yeterli olacaktır. Farklı çeviri tahminleri görmek için diğer programları da kullanmak çok mantıklı değil. Zaten doğru çeviri yapan programlar genelde aynı yapıya sahip.

Android’de Yer Açma İçin Fotoğraflar ve Galerileri Düzenlemek

Android’de Yer Açma konusunda kesinlikle atlanmaması gereken bir maddeye geldik. Android akıllı telefonlarda kamera yeteneklerinin ne kadar artış gösterdiğini söylemeye gerek bile yok. Artık telefonların kameraları Full HD çekimi standart olarak sunmaya, hatta sıklıkla 4K çekimlere yer vermeye başladı. Bunun yanında birbirinden ilginç kamera modları var. Tüm bu gelişmeler, fotoğraf ve videoların çok daha fazla alan kaplamasına neden oldu.

İşte bu nedenle Android’de Yer Açma konusunda mutlaka fotoğraflarınızı düzenlemeniz gerekiyor. Düzenlemeden kastımız ise fotoğraf tekrarından kurtulmak. Seri çekim modu olarak bilinen modlar, kamera arayüzünde yanlış kullanım ve daha birçok neden aynı fotoğraftan istemsizce kopyalar saklamanıza veya yanlışlıkla çekim yaptığınız fotoğraflarla dolu bir galeriyle karşı karşıya kalmanıza neden oluyor. İşte tüm bu düzenlemeleri yapmanız ve gereksiz fotoğrafları silmeniz, Android’de Yer Açma konusunda en önemli adımlarınızdan biri olacak.

Telefonda Yer Açmak İçin Bulut Depolama Servisleri

Gerçekten önem verilmeyen ancak bir hayli önemli olan bulut servislerinden söz edelim. Android akıllı telefonlarında zaten Gmail hesabı kullanılıyor. Bu demek oluyor ki kolaylıkla Drive hizmetinden yararlanabilirsiniz. Tabii ki bunun da bir sınırı var. Drive, depolama alanı olarak 15 GB depolama alanını ücretsiz olarak sunuyor.

15 GB üzerinde depolama alanı kullanmak istersek, ekstra ödeme yapmanız gerekiyor. Bu durumda da alternatifler karşımıza çıkıyor. İsterseniz Yandex, OneDrive gibi servislerinde bulut depolama hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bunlarında ücretsiz alanlarını kullanmanız, hatırı sayılır bir depolama alanına sahip olmanız anlamana geliyor.

Android'de Yer Açma
Android’de Yer Açma

Android’de Yer Açma İçin Temizleme Programlarını Es Geçmeyin

Yazımızı bitirmeden önce temizleme programlarından da mutlaka söz edelim. Gerçekten güvenilir ve herkes tarafından kullanılan temizleme programlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bu uygulamalar düzenli olarak akıllı telefonunuzu tarayarak, işe yaramayacak olan çerez dosyalarını, gereksiz ön bellek dosyalarını, uygulamaların gereksiz veri dosyalarını temizleyecektir. Bu şekilde Android’de Yer Açma konusunda önemli bir adım atmış olacaksınız.

Android’de Yer Açmak İçin Silinen Uygulamaların Verilerini Temizleme

Yine önerilerimizden birisi de arta kalan dosyaların temizlenmesi. Bunun için de temizleme programlarını kullanmak daha yararlı olacaktır. Aksi halde sildiğiniz uygulamaların tek tek klasörlerini aramanız gerekiyor.

Bunun yerine sildiğiniz uygulamaların ardından, temizleme programlarıyla taratma yapmanız ve artık dosya olarak değerlendirilen dosyaları silmeniz önemli. Çok fazla uygulama yükleyip siliyorsanız, artık dosyaların tahmininizden bile daha çok alan kullandığını göreceksiniz.

Telefonda Yer Açmak İçin Karşıdan Yüklenenler Klasörünü Kontrol Edin

Android akıllı telefonlarında internet kullanımı çok yaygın. Hemen her kullanıcı akıllı telefonundan internete giriyordur. İnternet sayfalarında ise kimi zaman isteyerek kimi zaman istemeyerek birçok dosya indirmesi yapılabiliyor.

Mesela bir PDF görüntülerken, önce bu PDF dosyasının indirildiğini görebiliyorsunuz. Karşıdan yüklemeler bölümlerinde veya indirme dosyaları içerisinde, bu belgelerin kaldığını görüyorsunuz. Her ne kadar genelde küçük boyutlarda olsa da bu dosyaların da zaman içerisinde birikerek bir hayli fazla depolama alanı harcadığını söylemek yanlış olmaz.

Özellikle, fark etmeden indirdiğiniz görseller ya da indirip unuttuğunuz görseller, çok fazla alan kaplıyor ve depolama alanının kısa süre içerisinde dolmasına neden oluyor. Bu nedenle Android’de Yer Açma konusunda, karşıdan yüklenen dosyaları göz ardı etmeyin. Gereksiz dosya varsa, bu dosyaları silmeniz yarar sağlayacaktır. Genelde gözden kaçırılan bölüm olduğu için bu bölümün üzerinde çok durduk.

Telefonda Yer Açmak İçin Hafıza Kartı Kullanmak

Tüm bu anlattıklarımız çözüm önerileri. Bunlara ek olarak yapabileceğiniz en iyi şey, ek depolama alanı kullanmak. Ek depolama alanından kastımız tabii ki hafıza kartları. Telefonunuzun desteklediği ölçüde, istediğiniz boyutta hafıza kartlarını kullanarak depolama alanı sorununu çözebilirsiniz.

Burada önemli olan nokta ise seçeceğiniz hafıza kartının boyutu. Dediğimiz gibi hafıza kartının boyutunun mutlaka telefon tarafından destekleniyor olması gerekiyor. Desteklenen hafıza kartı alanının üzerinde bir kart satın alırsanız, telefonunuzda bu kartı kullanmanız mümkün olmaz. Özelliklere dikkat ederek buna göre seçip yapmak oldukça önemli.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.