Argan Yağı Nedir ve Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

0

Argan yağı, Fas’ta yetiştirilen argan ağaçlarının çekirdeklerinden elde edilmektedir. Şifa olması açısından birçok alanda kullanılabilmektedir. Yemeklere katarak da kullanımı mümkündür. Kapsül şeklinde satılan biçimi de bulunmaktadır. Sabun, saç şekillendirici, şampuan gibi ürünlerinin birçoğunun içeriğinde, argan yağı kullanılabilmektedir. Cilt, saç ve tırnak sağlığına iyi geldiği gibi, içerisinde bulunan vitaminler vücut için çok faydalıdır. Yazımızda Argan yağı nedir? Argan yağı faydaları ve kullanım şekilleri hakkında tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Argan Yağı Nedir ve Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Nedir ve Argan Yağı Faydaları Nelerdir
Argan Yağı Nedir ve Argan Yağı Faydaları Nelerdir

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

En doğal nemlendiricilerden olan Argan yağı, cildi derinlemesine nemlendirerek, yumuşatır ve kurumasına engel olur. Cildi mikroplardan korurken, temizlenmesine ve arınmasına yardımcı olmaktadır. Sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarının çözülmesinde kullanılmaktadır. Cildin tahriş olmasını engeller ve cildin bağışıklık kazanmasını sağlar.

Doğumdan sonra vücutta oluşan çatlakların giderilmesinde kullanılmakta ve cildin esnekliğinin artmasına yardımcı olmaktadır. Birçok bitkisel yağın yanı sıra, problemler üzerinde daha etkili olmakta ve daha hızlı tedavi etmektedir. Akne problemi olan kişilerin, aknelerinden kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen kişilerin, Argan yağı kullanması tavsiye edilmelidir.

Argan Yağı Faydaları

Argan Yağı Nedir ve Argan Yağı Faydaları Nelerdir
Argan Yağı Nedir ve Argan Yağı Faydaları Nelerdir

Argan Yağının Cilde Faydaları

Çok değerli ve mucizevi etkileri olan argan yağının, cilde olan faydaları da saymakla bitmez. Kırışıklara meydan okuyarak, cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Akne, sivilce, egzama gibi cilt sorunlarında kullanılmaktadır. Yağlı ciltlerin parlamasının dengelenmesi için kullanılmaktadır. Parlak bir görünüm sağlayan cildin ayrıca yumuşacık olmasını da sağlamaktadır.

Argan Yağı Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Argan Yağı
Argan Yağı

Argan yağı makyaj temizlemek için de kullanılabilmektedir. En yorgun olduğunuz günlerde bile Argan yağı ile yüzünüze masaj yaparak rahatlayabilir ve yapmış olduğunuz yoğun makyajınızı da kolayca çıkarabilirsiniz. Diğer temizlik malzemelerinin yanı sıra, Argan yağıyla ya da Argan yağı içerikli makyaj temizleme ürününüzle cildinize bakım yapabilirsiniz.

Argan Yağı Hastalıkları Tedavi Ediyor

İnsülin direnci ve obezite gibi sağlık sorunlarına karşı koruma sağlarken, tansiyonun düşürülmesine de yardımcı olmaktadır. Kardiyovasküler hastalıklar olarak bilinen rahatsızlıklar, Argan yağı takvileri ile önlenebiliyor. Vücutta bulunan antioksidanları etkileyerek, kanser ve diğer kronik rahatsızlıkların giderilmesine, meme kanseri gibi rahatsızlıklarda karşımıza çıkan tümörlerin yok edilmesinde büyük etken olmuştur.

Yemeğe eklenen Argan yağı, mide sularını etkileyerek, sindirimin artmasına neden olur ve süt, et, yumurta gibi gıdalardan alınan proteinlerin sindirilmesinde önemli bir alana sahiptir. Hızlı gerçekleşen sindirim sayesinde, daha fazla enerji tüketir, daha az açlık hisseder ve daha kolay kilo kaybı yaşayarak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Argan Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir
Argan Yağı Faydaları Nelerdir

Masaj için son derece uygun olan Argan yağı, duştan sonra temiz bir vücuda kullanılmalıdır. Yapışkan bir yapıya sahip olmadığı için, masaj sonrası duş almanıza gerek yoktur. Eğer ki Argan yağını saçınızda kullanmak istiyorsanız, kafa derinizin ıslanacağı kadar kullanılmalıdır. Yavaş hareketlerle kafanıza masaj yaptıktan sonra, ılık bir havluyla örterek, yarım saat bekleyin ve daha sonra saçlarınızı yıkayın.

Argan yağını tırnağınıza kullanmak istiyorsanız, bir limonu sıkın ve ona eşit olan miktarda Argan yağı ekleyin. Bu karışımı 15 dakika boyunca parmaklarınızda bekletin. 1 haftada bu karışımı uygularsanız sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Ayaklarınızın ya da topuklarınızın bakımı için, Argan yağı çok önemli bir yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Eldiven yardımıyla bir miktar Argan yağını, ayak topuğunuza ve ayak tabanıza yedirin. Üzerine temiz bir çorap giyin. Ertesi gün ayaklarınızın hafiflemiş bir şekilde kalktığınızı görebileceksiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.