Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Ayakkabı seçerken çoğu kişi ayakkabının sadece şekline estetikliğine bakmaktadır. Aslında ayakkabının şeklinden daha önemli olan şey rahat ve sağlıklı olmasıdır. Çünkü ayaklarımız bütün gün vücudumuzun tüm yükünü çeken organlarımızdır. Ayaklarımızın rahat ve sağlıklı olması bizimde rahat ve sağlıklı olması demektir.

Peki, bu sağlıklı ve rahat ayakkabıları nasıl seçebiliriz, sağlıklı ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte sizlere bu yazımızda doğru ayakkabıyı seçmenize yardımcı olacak önemli tüyolar vereceğiz.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

 • İdeal topuk yüksekliğinde olmalı.
 • Doğal malzemelerden üretilmeli.
 • Ayaklarınızı sıkmamalı.
 • Ayakkabı taban yapısı ayağınıza uymalı.
 • Ayak numarasına göre alınmalı.
 • Ayakkabıyı almadan önce denenmeli.
ayakkabi-alirken-bakmam-gerkenler
Ayakkabı Alırken Bakmam Gerekenler

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Sağlıklı Ayakkabı İdeal Topuk Yüksekliğinde Olmalı:

Sağlıklı ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta topuk yüksekliğidir. Topuk yüksekliği fazla olan ayakkabılar özellikle 8 – 9 cm topuğa sahip ayakkabılar zamanla hem ayağımızın doğal yapısını bozacaktır hem de ayaklarımızın belimize verdiği desteği azaltacağından belimizi de olumsuz etkileyecektir.

Bu nedenle ayakkabı alırken ayakkabının topuk yüksekliği 2 – 2,5 cm olmalıdır. Ayakkabılardaki en sağlıklı ve en ideal yükseklik budur. Bu yükseklikte topuğa sahip olan ayakkabılar hem ayağımızın doğal yapısını bozmaz hem de ayaklarımız bu durumda belimize oldukça iyi destek verir.

Bunların yanı sıra aşırı yüksek topuklu ayakkabılar düşmenize ve ayaklarınızda burkulmalara neden olacaktır. Çok uzu süreli kullanımlarda ise ayaklarınızda tırnak batması şekil bozukluğu gibi ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

 1. Ayakların Nefes Alabilmesi İçin Doğal Malzemeden Üretilen Ayakkabılar Alın:

Yazımızın başında söylediğimiz gibi ayak sağlığımız bizim için çok önemlidir. Ayak sağlığımızı korunmanın önemli bir noktası ise ayağımızın nefes almasıdır. Ayakların nefes alıp havalanması için ise ayakkabınızın doğal malzemelerden yapılmış olması gerekmektedir. Hava almayan, nefes almayan ayak terler ve nemlenir. Bu durum ise ayaklarda mantar oluşmasına sebep olur.

 1. Ayakkabı Kesinlikle Ayağı Sıkmamalı:

Ayakkabı ayağınıza tam oturmalı. Ayağınızı kesinlikle sıkmamalı. Ayağınızı sıkan ayakkabılar cildinizde tahrişlere, tırnak batmalarına hatta ve hatta eklemlerde bozulmalara neden olmaktadır.

Ayakkabı alırken ayağınızdaki en uzun parmağınıza göre satın alın. Mümkünse ayağınızın en büyük boyutuna ulaştığı akşam vakitlerinde alın.

 1. Ayakkabı Tabanı Ayak Yapısına Tam Olarak Uygun Olmalı:

Ayakkabı ayağınızın ayakaltındaki boşlukları tam olarak doldurmalı. Tabanı düz ayakkabılar bağlarda gerilmelere neden olur. Bu gerilemeler ise topuk dikeni gibi yaşam kalitenize etki edecek sorunlara yol açabilir. Bu nedenle alacağınız ayakkabı ayağınızın her bölgesini tam olarak desteklemelidir.

 1. Ayakkabı Alırken Her Şekilde Ayakkabıyı Deneyin:

Ayakkabı satın alırken ayakkabıyı sadece ayakta denemeyiniz. Çünkü ayaktayken ayakkabı rahat olabilir ancak yürümeye başladığımızda aynı ayakkabı rahat olmayabilir. Bu yüzden ayakkabı satın alırken ayakkabıyı hem ayakta hem de yürüyerek deneyiniz.

 1. Ayak Numaranıza Göre Ayakkabı Satın Alın:

Bu husus özellikle bayanları ilgilenmektedir. Çünkü bayanlar ayakları eğer 38 – 39 numara ise ayakları daha küçük görünsün diye 2 numara küçük ayakkabı giyerler. Bu durum ayak yapımızın bozulmasına, eklem rahatsızlıklarına, tırnak batmalarına yol açmaktadır. O yüzden ayakkabı satın alırken muhakkak ayak numaramıza en uygun ayakkabıyı seçin.

Topuklu Ayakkabı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadınların topuklu ayakkabı alırken dikkat etmesi gereken bazı kriterler mutlaka mevcuttur. Bu kriterlere en uygun ayakkabıyı seçmek sonrasında yaşanacak pişmanlıkların önüne geçecektir. Kadınlarda topuklu ayakkabı satın alırken nelere dikkat edilmeli:

 • Topuğun yüksekliği.
 • Topuğun inceliği.
 • Serçe parmağın sıkışmaması.
 • Topuk kısmının topuğa vurmaması.
 • Baş parmağın ayağı sıkmaması.
 • Renklerin kıyafete uygun seçilmesi.
topuklu-ayakkabı-alirken-nelere-dikkat-edilmeli
Topuklu Ayakkabı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkek Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkeklerin ayakları kadınlardan çok farklıdır. Bu nedenle erkeklerin ayakkabı alırken dikkat etmesi gerekenler daha çok konfor ve sürekli kullanıma uygunluk açısından seçilmelidir. Erkek ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmeli:

 • Ayağın rahatlığı.
 • Tabanın yumuşaklığı.
 • Serçe parmak ile baş parmakların sıkışmaması.
 • Ayakkabıyı bükerken yanların esnememesi.
erkek-ayakkabı-alirken-nelere-dikkat-edilmeli
Erkek Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı Alırken Hangi Ayak Denenmeli?

Ayakkabı alırken denenecek ayak da oldukça önemlidir. Ayakkabı alırken denemeniz gereken ayak sizin sağ ve solaklık durumunuza göre farklılık göstermektedir. Sağ elini sağ ayağını kullanan kişiler sağ bölgeye daha hakim olduklarından sağ ayak ile, solaklar ise sol ayak ile deneme yaparlarsa doğru ayakkabı tercihleri ona göre artacaktır.

spor-ayakkabi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli
Spor Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternetten Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet üzerinden alışverişlerde en fazla ayakkabı satışının yapıldığını görmekteyiz. İnternetten ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler; satıcının güvenirliği, ayak numarasının standart kalıplarda olması, markanın bilindik ve gerçekten marka üzerinden alış veriş yapıyor olmak ve şeffaf kargo ile kapıda ödeme ile ayakkabı satın alıyor olmak size doğru ayakkabıyı seçtirecektir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.