B12 Nedir? B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

0

Yaşam standartlarını belirleyen bir vitamin olduğu için B12 eksiliğinin çok önemli olduğu bilinmektedir. Bunun yanında B12 eksiliğinin vücudun pek çok fonksiyonunu engellediği de bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla belirtilerin takip edilmesi ve doğru zamanda müdahale edilmesi kısa süre içerisinde istenilen iyileşmeyi gösterecektir. Aksi halde başta nörolojik sıkıntılar olmak üzere birçok sağlık problemi ortaya çıkabilir. Yazımızın devamında B12 Nedir? B12 eksikliği belirtileri nelerdir? sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

B12 Nedir? B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 eksikliği belirtileri nelerdir
B12 eksikliği belirtileri nelerdir

En yoğun olarak hayvansal yağlarda bulunan B12 eksikliği, vücudun alması gereken bir vitamindir. Özellikle vejetaryenlerde B12 eksikliğinin görülmesinin temel nedeni budur. Eksikliği fark edebilmeniz için vücudunuz bazı sinyaller gönderecektir.

Yorgunluk

B12 vitamini, vücudun oksijen dengesinin korunmasını sağlamaktadır. Kan değerlerinde şiddetli düşüşe neden olan vitamin eksikliği, kısa süre içerisinde kaslara oksijen ulaşamamasına neden olur. Yeteri kadar oksijen alamayan vücut, bir süre sonra kas yorgunluğu hissetmeye başlar.

B12 eksiği olan kişilerin herhangi bir egzersizi uzun süre yapamadığı dikkat çekmektedir. Basit bir merdiven çıkma durumu dahi nefes nefese kalmalarına neden olmaktadır. Özellikle kol kaslarının kullanıldığı cam silme, yük kaldırma, kol egzersizi yapma gibi durumlarda aniden yorulmalar dikkat çekmektedir.

Tüm vücutta kendini göstermeye başlayan B12 eksiliği, halsizliği de beraberinde getirecektir. Dolayısıyla kişinin basit hareketleri dahi yorularak yaptığı göze çarpacaktır.

B12 eksikliği belirtileri nelerdir
B12 eksikliği belirtileri nelerdir

Solunum Sıkıntısı

B12 vitamini, doğrudan kana etki eden bir vitamindir. Dolayısıyla kanda bulunan oksijen yetersizliği bir süre sonra tüm vücuda olumsuz yönde etki etmeye başlayacaktır. Kan sıkıntısı ortaya çıktığında ise kalp ve karaciğer, kan telaşı içerisine girecektir. Normalde gösterdikleri performansın iki katını göstererek yorulan iki organ bir süre sonra yetersiz duruma düşecektir.

Kalbin çarpıntı yaşaması, B12 vitaminin eksiliği ile doğrudan ilgilidir. Oksijen yetiştirme sürecinde çalışma performansı birkaç kat arttığı için çarpıntılarda da artış gözlemlenecektir. Kişinin bununla bağlantılı olarak zaman zaman kalp krizi geçiriyormuş gibi hissetmesi yüksek ihtimaldir.

Kalbin ve diğer organların yorgunluğu, vücudun solunum sıkıntısı yaşamasına da sebebiyet vermektedir. Oksijensiz kalan vücut solunum sorununu, çarpıntıyı bir arada yaşamaktadır.

İştah Kaybı

B12 vitamini, insan vücudu için oldukça önemli bir vitamindir. Doğrudan tüm metabolizma üzerine etkisini hissettirebilmektedir.

Kişi; üzerinde halsizlik, yorgunluk ve solunum yetmezliği hissediyorsa B12 vitamininden şüphelenmelidir. Bu sıkıntılara ilave olarak bir de iştahsızlık baş gösteriyorsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. B12 vitaminin en büyük belirtilerinden biri iştah kaybı yaşatmasıdır.

Kişi yediklerinden rahatsız olup daha fazla yemek istememektedir. Gün içinde devamlı aç olduğu halde canı hiçbir şey çekmemekte, kokulu olan besinlerse mide bulantısına neden olmaktadır. B12 eksikliği olan kişi ne kadar yerse yesin hiçbir şekilde kilo almayacaktır. Bu nedenle devamlı zayıflık sıkıntısı yaşanması muhtemeldir.

b12 vitamin eksikliği
b12 vitamin eksikliği

Nörolojik Sıkıntı

B12 vitamini beyin gelişimi ve düzeni ile doğrudan ilintilidir. Bu nedenle eksikliği olması durumunda kalıcı hasarların oluşabilmesi yüksek ihtimaldir. Bilhassa beyinle doğrudan ilişkili olan sinirsel hastalıklar, B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Kişi sık sık odaklanma, dikkatini verme sıkıntısı yaşıyorsa veyahut algılama gecikmesi gibi bir durum söz konusuysa B12 eksikliği var demektir. Bir şekilde desteklenmesi ve kaybedilen B12 oranının yerine konulması gerekmektedir. Bunun yanında B12 eksikliği olan bireylerin uzun süre bu sıkıntıyı yaşadıklarında Alzheimer, erken bunama gibi rahatsızlıklara daha rahat yakalandığı görülmektedir.

Kulak Çınlaması

B12 eksikliğinde yaygın olmayan ancak kişilerin uzun süre sıkıntı yaşamasına neden olan bir başka belirti, kulak çınlamasıdır. Her ne kadar kulak çınlaması için devamlı kulak-burun-boğaz hastalıkları akla gelse de B12 eksikliği de neden olabilmektedir.

Sık sık uzun süreli çınlama sıkıntısı yaşıyorsanız vakit kaybetmeden B12 ölçümlerinizi yaptırmalısınız. B12’sinde ciddi oranda düşüklük olan kişilerin kulak çınlaması yaşaması normaldir.

Görme Bozukluğu

B12 eksikliği teşhisi konulan kişiler, kaybettikleri oranda B12 vitamini almadıkları takdirde gözlerinde bozulma meydana gelecektir. Yaşla orantılı olarak görme kaybı yaşanması muhtemeldir. Özellikle bulanık görme zaman zaman sisli perde sıkıntısı yaşama gibi durumlar çok sık başa gelmektedir.

Göz sıkıntısında B12 vitamini eksikliği pek akla gelmese de sebeplerden biri olabilme ihtimali çok yüksektir. Telafi edildiğinde ise görme duyusu kendini yenileyecek, iyileşme sürecine girecektir.

Ruhsal Sorunlar

B12 eksikliği olan kişilerin panik atak rahatsızlığına yakalanmaları çok yüksek ihtimaldir. Bunun nedeni B12’nin beraberinde solunum sıkıntısı getirmesidir. Solunum yetersizliği hissine kapılan kişi, çarpıntı hissetmeye başlayacaktır. Çarpıntı ise bir süre sonra artarak kalp krizi geçiriyormuşçasına korkutacaktır. Kişi bu korkuyu yüksek oranda hissettiğinde panik atağa yakalanmaktadır. B12 vitamini telafi edilmediği sürece ataklar kendini sık sık gösterecektir.

B12 vitaminin eksik kalması durumunda yaşanan bir başka problem depresyondur. Kişinin beyin ve sinir dengesine müdahale eden B12, doğrudan ruh ve sinir bozukluğu yaşatabilmektedir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.