Bakıcı Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

0

Bir evde hem anne ve hem de babanın çalışması sonucu çocuğunuza bakıcının bakması gereken durumlar olabiliyor.

Tabii ki gönül ister ki herkes kendi çocuğuna kendisi bakabilsin fakat günümüz hayat şartları nedeniyle, her anne kendi çocuğuna kendisi bakamayabiliyor. Bu tür durumlarda bakıcı ilanı veriliyor ya da etraftaki eş dost, akrabadan tanıdık bildik bir kişi tavsiye etmesi istenerek bir bakıcı bulunuyor.

Şu bir gerçek ki hiç kimse, bir annenin bebeğine veya çocuğuna baktığı gibi bakamaz. Bir bakıcı, çocuğunuza ne kadar özenerek bakarsa baksın, bir annenin çocuğuna vereceği sevgiyi ve sıcaklığı veremez ama dediğimiz gibi bazen zorunluluk halleri doğabiliyor.

Bu tip durumlarda da anne ve babanın gözü arkada kalabiliyor. Özellikle son günlerde artan çocuğa şiddet olayları nedeniyle anne ve babalar işe gittiği zaman hep tedirginlik içerisinde oluyor, gözü arkada kalıyor.

Hâl böyle olunca bakıcı kameraları devreye giriyor. Peki nedir bu bakıcı kamerası? Bakıcı kamerası alırken nelere dikkat etmeliyiz? gelin bu soruların yanıtını birlikte arayalım.

Bakıcı Kamerası Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, çocuğunuzu emanet ettiğiniz kişi olan bakıcıyı izleyebileceğiniz kamera türüdür. Aslında adı her ne kadar bakıcı kamerası olsa da, bu kamera ile bakıcı dışında çocuğunuzu ve evinizi de izlemeniz mümkündür.

Bakıcı kamerası diye arama yapıldığı zaman gizli casus kameralar karşınıza çıkıyor fakat bakıcı kamerasının gizli casus kamera olması şart değil. Sonuç olarak kameraların her zaman caydırıcılığı vardır.

Gizli bakıcı kamerası türünde olanlar, bir kitap için, oyuncak, saat vb. bir objenin içerisine gizlenir ve belirli bir alandan size görüntü sağlar.

Bir de görünen bakıcı kamerası vardır. Bu kamera türleri herhangi bir şekilde gizlenmez. Örneğin bir masanın üzerinde aleni bir şekilde bulunabilir ya da duvara montelenebilir.

bakici-kamerasi
Bakıcı Kamerası

İki tip bakıcı kamerası vardır. Tercih tamamen sizlerin, bakıcıyı gizli izlemek istiyorsanız gizli bakıcı kamerasını tercih edebilir ya da bakıcının kendisini alenen izlediğini bilmesini istiyorsanız görünen bakıcı kamerasını tercih edebilirsiniz.

Bakıcı Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her elektronik cihazın olduğu gibi bakıcı kamerasının da özellikleri vardır.  Bakıcı kamerasının temel özellikleri; ses, uzaktan erişim, çözünürlük, hareket algılama, depolama ve izleme açısıdır.

Çözünürlük: Çözünürlük almayı düşündüğünüz bir bakıcı kamerası için temel ve vazgeçilmez bir özelliktir. Özellikle bakıcıya bir bebek emanet ediyorsanız kesinlikle 1080p çözünürlüğe sahip bir bakıcı kamerası almalısınız.

Çözünürlüğün yüksek olması demek sizin anlık veya geçmişe dönük izlemelerinizde sizlere daha net bir görüntü sağlanması demektir.

Yalnız unutulmaması gereken bir nokta var ki görüntü kalitesi yani çözünürlük arttıkça, bakıcı kamerası daha depolama alanı kullanacaktır. Bu yüzden yüksek çözünürlüklü bir bakıcı kamerası alıyorsak depolama alanının da yüksek olmasına özen göstermeliyiz.

Uzaktan Erişim / Erişilebilirlik : Android veya İOS işletim sistemli cep telefonlarınıza kurulacak olan bir uygulama üzerinden dilediğiniz her an bakıcı kamerasına erişebilmelisiniz.

bakici-kameralari
Bakıcı Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sonuç olarak her zaman günlük yapılan kaydı, gün bittiği zaman eve gelip izlemeniz bazı şeylerin için geç olabilir. Bu yüzden iş yerinizde çalışıyorken aklınıza takılan veya boşluk bulduğunuz her anda cep telefonunuzdan bakıcı kamerasına bir dokunuş ile erişebilmelisiniz.

Hareket Algılama: Hareket algılama özelliği her bakıcı kamerasında olmayan bir özellik. Eğer sadece hareket olduğunda uyarı gelsin ve izleyim istiyorsanız, hareket algılama özellikli bakıcı kamerası almanızı öneririz.

Böylece videonun tamamını izlemek durumunda kalmayacağınız gibi çalışıyorken sürekli anlık olarak bakma ihtiyacı duymazsınız. Ayrıca hareket algılama özelliği sayesinde hareketin hızına göre daha sık uyarılar yaparak farklı ikaz tonlamalarıyla da sizlere yardımcı olacaktır.

Depolama Alanı: Çoğu bakıcı kamerasının dahili hafıza çok düşüktür. Özellikle yüksek çözünürlük videolar şeklinde kayıt alınmasını istiyorsanız, mutlaka sd kart takılma özelliği olmasına dikkat etmelisiniz.

Sd kart takacağınız bakıcı kamerasının hafıza gücünü arttırmış ve istediğiniz yüksek kalitede videolar çekilmesini sağlamış olursunuz. Buna rağmen bir süre sonra sd kart depolama alanı da sizlere yeterli gelmeyebilir.

Bu durumda eğer varsa büyük boyutlu harici bellek disklerine bilgisayarınız aracılığıyla yedekleme yapabilir ya da belirli gün ve haftalarda izlemelerinizi yaptıktan sonra sd kartınızdan silme işlemi yaparak tekrar yeniden çekim için yer açabilirsiniz.

İzleme Açısı: Kameralar sabit bir şekilde konumlanmış olacağı için, izleme açısında geniş bir alana hükmetmek adına bakıcı kamerasının iki özelliğine dikkat etmelisiniz. Öncelikle kamera sabit durduğu yerde bile geniş bir görüş açısına sahip olmalı.

Fakat izleme yapacağınız yer geniş izleme açısıyla izlemenin yeterli olmayacağı daha geniş bir yerse o zaman alacağınız bakıcı kamerasında ptz özelliği yani pan-tilt olması çok önemlidir.

Pan-tilt özelliği kameranın çekim yapan bölümünün sağa-sola, yukarı-aşağı hareket etmesini, ayrıca kamera lensinin de ileri – geri / yakın – uzak şeklinde görüntü vermesine ve çekim yapmasına olanak sağlamaktadır. Ptz’nin kelime açılımı da bu özellikle uyumlu bir şekilde kısaltılmıştır. Kısaltmanın özelliklerle eşleşmiş hali şu şekildedir:

pan : kameranın sağa sola hareket ettirilmesi
tilt : kameranın aşağı – yukarı hareketi
zoom : kamera lensinin ileri – geri / yakın uzak hareketi

Son olarak bakıcı kameraları güç için herhangi bir şekilde kablolamaya ihtiyaç duymaz. Bu yüzden evin istediğiniz bir noktasına yerleştirerek kontrol edebilirsiniz.

Bakıcı kameraları genellikle pille veya bataryayla çalışır, etkin ve kesintisiz bir izleme için pil veya batarya güç durumlarını mutlaka bakıcı kamerasının panelinden kontrol etmeyi unutmayın.

 


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.