Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanır?

0

Bebek mamasına başlama zamanlaması kafa karıştırıcı olabilir. Bebeklerde ek gıdaya ne zaman başlanır konusunda komşularınızı, kendi annelerinizi, gördüğünüz doktorları ve size yardım eden çocuk bakımı veya gündüz bakım sağlayıcılarını araştırırsanız, 4 farklı teori ve gerekçeyle desteklenen 4 farklı yanıt alacağınızı tahmin ediyoruz.

Nedeni, bebek mamasına ne zaman ve nasıl başlanacağı konusunda sarkaç değişikliğidir. Yeni araştırma bulgularıyla çelişen eski veri parçaları ve parçaları etrafa fırlatılıyoruz. Sıkça sorulan soruların başında ise Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanır sorusu gelmektedir. Bebeğinizi en az 4 aylık olup olmadıklarına dair hazırlık belirtileri gösterdiğinde ek gıdalara başlayın.

bebeklerde-ek-gida
Bebeklerde ek gıdaya ne zaman başlanır.

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanır?

Hazırlık belirtileri yemek yemeyi (kaşığın her hareketini bir öğünde takip etmeyi), yiyecekleri kokladığında dudaklarını sürtme ve yalamalarını ve bir kaşık dolusu gıda ile sunduğunuzda ağızlarını açmayı içerir. Yemek yemeye hazır olan bebeklerin çoğu aynı zamanda doğum ağırlıklarını iki katına çıkarmışlar, gelişmeye ve gülmeye, yardım ile oturmaya ve yuvarlanmaya başlamışlardır.

Yani ek gıda tavsiyesi 4. Aydan sonra başlar diyebiliriz. Tabi bu durum bebeğin fizyolojik durumuna da bağlıdır. Bazı bebeklerde 6. Aydan itibaren ek gıda takviyesi yapılmaktadır.  Bebeğinizin yemek yeme sürecine alışması önemlidir – oturmak, bir kaşıktan yemek almak, ısırıklar arasında dinlenmek ve dolduğunda durmak.

Bu erken deneyimler, çocuğunuzun yaşam boyunca iyi beslenme alışkanlıklarını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu besinler açısından zengin, sağlıklı yiyecekler çeşitlendirmeyi unutmayın. Çocuğunuza yeterince yiyebileceği kadar gıda takviyesi yapın. Aşırı besleme yolunu kesinlikle tercih etmeyiniz. Bu çocuğuna fayda değil, zarar verecektir. Her zaman tutarlı beslenme yolunu seçin.

Bebeklerde Ek Gıda Kullanımı

4 aylıkken bebek maması başlatmak emzirilen bebeklerde demir depolarını potansiyel olarak artırabilir ve tüm bebeklerin alerjik hastalığı önlemesine yardımcı olabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 6 aylık olana kadar bebekler için özel emzirme önermesine rağmen, bebek mamasına daha erken başlanması ile bazı yarar ve risk azaltma olabilir.

WHO herhangi gıda ve su kirlenmiş ve güvensiz olabilir düşük gelirli ülkelerde en mantıklı. Burada ABD’de ve diğer yüksek gelirli ülkelerde, tamamlayıcı bebek gıdalarını daha erken ekleyerek avantajlı olabilir. Son 5-10 yılda büyük bir sarkaç kayması oldu. Pediatrisiler, bazı gıdalar üzerinde gıda alerjilerine karşı korunmak için çocuklar 1 yıl, 2 yıl veya her 3 yaşına kadar tutmayı önerdiler.

bebeklerde-anne-sutu-harici-beslenme
Bebeklerde anne sütü harici beslenme.

Son birkaç yıldaki yeni veriler, rasyonel ve yaş önerilerini 4 aylık olarak şekillendiriyor. Bazıları, ailelere fıstık, yumurta veya balık gibi yüksek alerjik gıdalardan kaçınmaları konusunda tavsiyelerde bulunarak, gıda alerjilerindeki artışlara katkıda bulunmuş olabileceğine inanmaktadır. Ailenizde yiyecek alerjisi yoksa, bebek mamalarına 4 aylıkken yavaş başlayabilirsiniz.

Ailenizde besin alerjileri varsa, gemide bir alerji önerisi almayı öneririm. Anladığım kadarıyla, çoğu veri, risk artışı olan çocuklarda bile olsa, daha önce yapılan giriş, alerjilerin gelişimine karşı daha koruyucu olmaya eğilimlidir. 1 yaşından önce bebekler için tek “yasak” gıda baldır (teorik bir botulizm riski vardır).

Yeni bir araştırma (aşağıda) size rehberlik etse de, gıdaya başladığınız emrin bebeğinizin sağlığını değiştirdiğine dair açık bir bilimsel ya da tıbbi kanıt yoktur. Dört ayda bebeğiniz sıvı bir diyet yiyor. 1 yaşına geldiğinde, onları çoğunlukla katı bir diyetle beslemek istiyorsunuz. Oraya nasıl geldiğiniz çok önemli değil. Amacınız, ailenizin sevdiği yiyecekleri sunmak ve yeme sevgisini aşılamaktır.

Bebeklerde 4. Ay Beslenmesi

4-6 aylık hazırlık belirtilerini izleyin. Başlangıçta günde bir kez ince, sıvı benzeri püresi alınmış bebek gevreği, meyve veya sebzeleri kaşıkla sunun. Bir bebeği yemesi için zorlamayın. Eğer başlarını senden uzaklaştırırlarsa, onlara saygı göster ve yarın tekrar dene.

Katı madde başlayıp ve 6 aya kadar bile beklemenin koruyucu avantajları olabilir. Bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa, ek gıdalar ve yiyecekler sunmak için 6 ay öncesine kadar beklemeyi düşünebilirsiniz. Doktorunuza önerebileceğiniz 4 aylık ya da yaklaşık olarak muhtemel ek demir takviyesi hakkında konuşun.

ek-gida-bebekler
Ek gıdaya başlayan bebekler

Demir ve çinko açısından zengin tamamlayıcı gıdalar yaklaşık 6 aylıkken tanıtılmalıdır. Demir depolarını desteklemek için 6 aydan önce oral demir damlalarının takviyesi gerekli olabilir. Mükemmel bir ilk yemek yoktur. Pirinç gevreğini en iyi ilk yiyecek olarak önerdik, çünkü gevreği anne sütü veya formülüyle gerçekten hoş, sıvı benzeri bir kıvama getirebilirsiniz. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl pirinç tahıllarındaki arsenik düzeyleriyle ilgili yeni bilgilerle birlikte, şimdi haftada bir kez bebek pirinci yetiştirmemiz önerilir.

Bu yüzden bir gevrek, bir meyve ya da bir ilk besin olarak bir sebze ile başlayın. Aynı yiyecekleri bir veya iki günlüğüne günlük olarak tanıtın. Bebeğinize yeni doku ve lezzeti keşfetme şansı verin. Sonra 3 gün sonra, yeni bir yemek ekleyin. Bu şekilde nadiren bir alerji veya hoşgörüsüzlük durumunda, hangi yiyeceklerin sorumlu olacağını bilirsiniz.

Gıda Takviyesi ve Ek Gıdaların Faydaları

4 aylıkken ek gıdalara başlamak alerjileri ve astımı azaltmaya yardımcı olabilir. Yakın tarihli bir çalışmada, 5,5 aydan önce buğday, çavdar, yulaf ve arpa eklenmesi, 9 aydan önce balık ve 11 aydan önce yumurtanın daha düşük astım, alerjik rinit ve alerjik yanıt oranları ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Kanda (IgE duyarlılaşması).

Çalışma ayrıca 9 ½ ay veya daha fazla anne sütü alan bebeklerin de düşük astım oranlarına sahip olduklarını bulmuştur. Alerji koruması söz konusu olduğunda, emzirmeye ve emziren yemek seçeneklerine karşı ne kadar süreyle emzirmeniz daha önemli olabilir. Ek gıdaların ne zaman verilmesi gerektiğine dair kılavuzlar son birkaç on yılda önemli ölçüde değişmiştir. 1950’lerde, katı yiyecekler yaklaşık

3 ayda tavsiye edilirken, 70’lerde kılavuzlar ebeveynlere 4 aydan sonra beklemelerini söyledi. Uzmanların bebekler 4-6 ay olana kadar beklemeyi önerdiği 1990’lara kadar geçerli değildi. Küçük olanı katı yemeye başlar başlamaz bu yiyecekleri bebeğinize verin. Bebeğinizin kolayca yutulabileceği formlarda servis edildiğinden emin olun.

bebeklerde-ek-gidaya-ne-zaman-baslanir
Bebeklerde ek gıdaya ne zaman başlanır

Örneğin, meyve püresi veya yoğurtla karıştırılmış az miktarda fıstık ezmesi veya yumuşak çırpılmış yumurtalar deneyebilirsiniz. Meyve suları bebekler için önerilmez. Daha yaşlı bebeklere bile meyve suyu sunmanın faydası yoktur. Meyve suyu onları doldurabilir (daha besleyici gıdalar için çok az yer bırakır), obeziteyi teşvik eder, ishale neden olur ve hatta bebeği içeri girmeye başladığında kavite riskini arttırır.

Bebeğiniz katı yiyecekler yemeye başladığında, dışkıları daha katı ve değişkendir. Eklenen şekerler ve yağlar nedeniyle, onlar da çok daha güçlü bir kokuya sahip olacaklar. Bezelye ve diğer yeşil sebzeler dışkıyı koyu yeşil renge çevirebilir; pancar kırmızı yapabilir. (Pancarlar bazen idrar kırmızısı yaparlar.)

Bebeğinizin yemeklerinin gergin olmaması durumunda, dışkıları sindirilmemiş parça yiyecekler, özellikle bezelye veya mısır kabuğu ve domates ya da diğer sebze derileri içerebilir. Bütün bunlar normal. Bebeğinizin sindirim sistemi hala olgunlaşmamış ve bu yeni yiyecekleri tam olarak işlemeden önce zamana ihtiyacı var. Dışkılar aşırı gevşek, sulu veya mukusla doluysa, sindirim sisteminin tahriş olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda, katı miktarını azaltın ve bunları daha yavaş verin.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.