Bebeklerin Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

0

Bebeklerin gaz sancısı nasıl giderilir diyorsanız bebeğinizde gaz çıkarma, midede oluşan gazın dışarı atılmasının doğal bir yoludur ve çocuğunuzu bir yemekten sonra ve hemen sonra bunu yapmaya teşvik etmelisiniz. Bununla birlikte, bebeğiniz aşırı derecede hıçkırırsa, geğiriyorsa, kemiriyorsa veya tükürürse, besleme sırasında çok fazla hava yutulduğunun göstergesidir.

Bebeklerin Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerin gaz sancısı nasıl giderilir, anne ve babaların ilk 4 ay boyunca gaz sorunundan çektikleri gerçekten oldukça zor bir durumdur. Bebeklerin Gaz Sorunu Nasıl Çözülür konusunda araştırma yapan ebeveynler çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Gazın yüzdürme kuvveti vardır ve tuzaklanan gaz, bağırsaklardaki bir mantar gibi hareket eder ve bu da sağlık açısından sağlıklı olan mide sularının akışının yavaşlamasına veya durmasına neden olur.

bebeklerde-gaz-sancisi
Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerin gaz sancısı şişmiş bir karın, gazın bağırsaklarda tutulduğuna ve birikmesi için biriken basınca neden olduğuna dair bir işaret olabilir. Dâhili basınç böylece karın şişmesine neden olur, ağrı ve rahatsızlık ile sonuçlanır. Bir bebeğin olgunlaşmamış sindirim sistemi etkili bir şekilde baş edemeyebilir ve bazı bebeklerde ağrılı kramplar yaşayabilir.

Bebeklerde Neden Gaz Olur?

Bebeklerin günde yaklaşık 15-20 kez gaz yapması çok normaldir. Gaz, sindirim sistemini, süt ve formüldeki besinlerin normal sindirimi ve beslenme ve ağlama sırasında yutulan hava gibi çeşitli kaynaklardan olabilir.

Bununla birlikte, gaz aşırı miktarda nedeniyle yeterli yararlı bitki örtüsü (oluşturmak için zaman olmadı bir yeni doğan çok olgunlaşmamış sindirim işlemleri, gıda tam olmayan sindirim işaret edebilir probiyotik bağırsakta) ve enzimleri. Kötü bakteriler, virüsler ve diğer enfeksiyonlar da aşırı gaz oluşmasına, şişkinliğe ve hatta ishale neden olabilir.

Bu enfeksiyonlar tıbbi müdahale gerektirebilir. Ağlamak, bebeklerin sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir eylemdir. Bu nedenle, ağlama sık sık ve açlık, rahatsızlık, yalnızlık, acı, yorgunluk veya gaz gibi birçok nedenden dolayı meydana gelir.

“Dunstan Bebek Dili” sistemine göre, bebek mide içinde gaz tutulursa ve yellenme ihtiyacı duyulursa “Eh” sesi ile ağlanır, oysa bağırsakta gaz tutulursa “Ehğğğ” ağlama sesi duyulur. .Bilimsel olmasa da, bu sistem veya dil bazı ebeveynler için yararlı olabilir.

bebeklerde-gaz-nasil-cikar
Bebeklerde Neden Gaz Olur?

Gaz Sancılı Bebek Belirtileri

Bağırsak gazı ile bebeğinizin yüzünün kırmızı, yumrukların kıvrıldığını, dizlerin göğsün içine çekildiğini veya gergin ve gıcırtılı sesler olduğunu fark edebilirsiniz. Bebeğiniz günde üç veya daha fazla saat ağlıyorsa ve haftada en az üç kez ağrıyorsa kolik olabilir. Her tür rahatsızlık, bebeğin uyumalarını daha da zorlaştıracaktır. Aynı şekilde ilgili ebeveynler için.

Bebeklerin Gaz Sancısı Yaşama Sebepleri Nelerdir?

Gaz, anne sütü veya formülündeki besinleri sindirmenin doğal bir yan ürünüdür ve sindirim sistemi normal olarak herhangi bir rahatsızlık duymadan onu tahliye eder. Bununla birlikte, gaz kaldığı için mide akışının ters yönünde basınç oluşturur. Gaz bağırsaklarda sıkıştığında ağrılı bir basınç oluşmasına neden olur.

Buna katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır: Memenin veya şişenin üzerindeki zayıf bir mandal, yemek saatlerinde çok fazla hava yutulmasına neden olur. Ağlamak bebeğinizin, özellikle yemekten önce uzun bir süre açlık çekiyorsa, bebeği havaya sokmasına neden olabilir. Ağlamanın hem bir belirti hem de bir gaz nedeni olması nedeniyle, problemi daha da kötüleştiren kendi kendini güçlendiren bir döngü oluşturabilir.

İnsan sindirim sistemi o kadar karmaşıktır ki, bağırsak içeriğinin peristalsis adı verilen dalga benzeri bir hareketle taşınmasını kontrol eden kendi sinir sistemi, enterik sinir sistemi vardır. Yeni doğmuş bir gut doğduktan sonra gelişmeye devam ediyor.

Bağırsak hala gıda, gaz ve dışkıyı etkili bir şekilde işlemeyi öğreniyor olabilir. Bağırsak mikro florası, karbonhidrat metabolizması ve hormonal düzenlemede olgunlaşmadan dolayı gaz da bulunabilir. Gaz da kabızlık belirtisi olabilir.

Bebeklerde Anne Sütünün Gaza Etkileri

Anne sütü, annenin beslenmesinden elde edilen yiyeceklerin izlerini içerir. Bazı bebekler uzmanlara göre bu gıdaların izlerine karşı hassas olabilirler. Araştırmacıların yaptığı bir çalışma, anne diyetiyle kolik belirtileri arasında bir bağlantı buldu.

İnek sütü, soğan, turpgiller (örneğin lahana, brokoli ve karnabahar) ve çikolata alımı anne bebeklerinde daha fazla kolik belirtileri ile ilişkiliydi. Bununla birlikte, çoğu durumda, bir annenin diyetini, özellikle sağlıklı gıdalardan kısıtlamalarına gerek yoktur.

bebeklerin-gaz-sancisi-nasil-giderilir
bebeklerin-gaz-sancisi-nasil-giderilir

Bir gıda duyarlılığından veya hoşgörüsüzlükten şüpheleniyorsanız, bir gıda günlüğü tutmayı deneyin. Gaz, tükürük ya da karışıklık gibi semptomları izlemek için. Bebeğinizin diyet kısıtlamasından yararlanacağını düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Formül ile beslenen bir bebekte, bir bebeğin inek sütü proteinine tepki göstermesi durumunda hipo-alerjik formül denemesi yardımcı olabilir.

Bebeklerin Gaz Sancıları Nasıl Giderilir?

Anne sütü genellikle, kekik ve hindülüs içerir. Önceden gelen foremilk, daha fazla şeker, laktoz içerirken, aşağıdaki arka yüz yağda daha zengindir. Bazı uzmanlar, çok fazla foremilkün göreceli bir laktoz aşırı yüklenmesine neden olabileceğine inanırlar. Bu, bebeklerde gaza veya karışıklığa katkıda bulunabilir.

Birçok laktasyon uzmanı, bir sonraki aşamaya geçmeden önce her bir memeyi boşaltmayı denemenizi tavsiye eder. Bazı anneler, bir hiperlaktasyon sendromu olarak bilinen bir durum olan bir anne sütüne sahip olabilirler.

Bu durumda, süt tıkanıklığı genellikle hızlı veya güçlüdür, bu da bebeklerin üremesine neden olur ya da beslenmeyle telaşlıdır. Sütün aşırı beslenmesi veya anne sütü bileşimi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen doktorunuza veya emzirme danışmanınıza başvurun.

Aşırı besleme, bir bebeğin karnının aynı anda çok fazla gıda ile baş edememesi durumunda sorunlara neden olabilir. “Çok hızlı beslenmek, aşırı laktozun bozulmasıyla laktoz aşırı yükü ve bağırsak gazının artmasına neden olabilir”.

“Laktaz” ın sindirimi için gerekli olan “laktaz” enziminin yeterli miktarda üretilememesi, bazı kolik veya bebek gazlılık vakaları için önerilen bir açıklamadır, ancak bağlantı kanıtlanmamıştır. Genel olarak, bebekler laktoz intoleransı değildir ve hiç gelişmeyecekse laktoz intoleransı 2 yaşına kadar gelişmez.

Aslında, anne sütündeki laktoz minerallerin daha iyi emilmesi ve sağlıklı bağırsak florasının üretimi için kredilendirilir. Yeni yiyecekler, bağırsağı onları işlemeyi öğrendikçe, bir bebek göbeği yapabilir. Meyve suları gibi fazla miktarda yüksek şekerli gıdalar da bir bebeğin daha gevşek dışkı veya gaza neden olabilir.

bebeklerde-gaz-nasil-cikarilir
Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkartılır?

Bebekler İçin Probiyotikler

Sindirimlerimiz, gıda ve besin maddelerini verimli bir şekilde parçalamak için vücutlarımızla birlikte sindirim enzimleriyle işbirliği yapan trilyonlarca yararlı bakterilerden (probiyotikler) desteklenmektedir.

Ortaya çıkan kanıtlar, L. reuteri gibi bazı sağlıklı bakterilerin, gazı azaltmada ve hatta ağlama ve karışıklıkta rol oynayabileceğini düşündürmektedir. L. reuteri preparatları pediatrik kullanıma uygundur. Yoğurtlar da büyük bir probiyotik kaynağıdır.

Birkaç çalışma, oral probiyotiklerin veya probiyotik gıdaların kullanılmasının, birkaç haftalık bir süre boyunca uygulandığında geviş getiren bebeklere yardımcı olabileceğini göstermiştir. İlginç bir şekilde, anne sütüyle beslenen bebeklerin kolik, gaz ve reflü insidansı biraz daha düşüktür ve bu durum anne sütündeki probiyotiklerin varlığından kaynaklanabilir.

Biraz daha halk dilinde belirtmemiz isterseniz, kısaca şunu söyleyebiliriz; ilk 4-5 ay boyunca bebeğinizin gaz problemine kafanızı takmamanız gerekiyor. Onun acılı ağlama sesine kulaklarınızı tıkayınız. Bunlar çok olağan şeyledir.

Acısını hafifletmeye çalışın ve sakın panik yapmayın, üzülmeyin. Birçok anne, bebeğinin gaz sancısı ile beraber ağlamaktadır. Bunu asla yapmayın. Bebeğinize destek olun ve en kısa zamanda bu gaz acılarının biteceğini sakın unutmayın.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.