Benzinli Mi Yoksa Dizel Araçlar Mı Daha Avantajlı?

0

Benzinli mi yoksa Dizel araçlar mı avantajlıdır? Benzinli Mi Dizel Mi ?

Benzinli Mi Dizel Mi ?

Ülkemizde ve Dünya’da her geçen gün artan yakıt fiyatlarından sonra kullanıcıların merak ettiği konuların başında Benzinli mi yoksa Dizel araçlar mı avantajlıdır? Sorusu gelmektedir. Son yıllarda oldukça az yakan araç motorlarının üretilmeye başlamasından sonra araç sürücülerinin dikkat etmesi gereken konuların en başında yakıt konusu gelmektedir. İşte bu yüzden araç alırken benzinli mi dizel mi ? Araç alacağınıza dair sizlere önemli bilgiler verelim.

Yıllar öncesinde mazotun benzine göre daha ucuz olduğunu düşündüğümüz zaman dizel olarak yakıt tüketen araçların benzinli araçlardan daha az yakıt yaktığını belirtelim. Ancak son zamanlarda mazotta artan fiyatlar ile benzin arasında çok fazla bir fark kalmaması bu konuda avantajın yavaş yavaş ortadan kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de dizel araç almak yerine benzinli araç almak sizlere bazı avantajları beraberinde getirecektir.

Benzinli araçların dizel araçlara göre yakıt konusunda dışında önemli avantajları bulunmaktadır. Motor kısmında dizel yakıt tüketen araçların bakım masrafları ve parça ücretleri benzinli araçlara göre daha fazladır. Bu yüzden bakımı oldukça pahalı olan dizel araç almak mantıklı gibi durmamaktadır. Burada ana kriterin yapılan yol olduğunu hesaba kattığımız zaman yıllık olarak 25 Bin KM üzerinden yol yapan araç sahiplerinin dizel araç almaları arada bulunan fiyat farkının ortadan kalmasına neden olacaktır. 25 Binin altında ve daha az bir yol yapma durumunuz varsa dizel araç alırken ödediğiniz farkın parasını çıkartmayacağınızda dolayı benzinli araç almak şu günlerde daha avantajlı gelmektedir. Bunun nedeni de dediğimiz gibi mazot ve benzin arasında bulunan fiyat farkının giderek kapanması ve dizel araçların bakımının benzinli araçlara göre daha pahalı olmasıdır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.