Bilgisayar Ekranı Ters Döndü
Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzeltilir

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzeltilir ?

Bilgisayar kullanıcılarının çok sık yaşadığı sorunlardan birisi de Bilgisayar Ekranı Ters Döndü sorunu. Aslında bu sorun, çok basit çözüm yollarıyla sonuca ulaştırılabiliyor. Fakat sorunun, basit de olsa çözüm yolunu bilmediğiniz zaman da oldukça sinir bozucu bir durumla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Kimi zaman bir uygulamanın ekran ayarlarını değiştirmesi, kimi zamanda kullanıcıların yanlışlıkla neden olduğu bu sorunu çözmek için birkaç farklı seçenek bulunuyor. Hemen Bilgisayar Ekranı Ters Döndü sorununu nasıl çözeceğimize ve ekranı normal görüntüye nasıl getireceğimize bakalım.

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Çözümleri

İlk çözümümüz, Windows 10 işletim sisteminden önceki sürümleri kullanan kullanıcılar için geçerli. Oldukça kolay bir çözüm olan bu seçenekte, birkaç farklı tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor.

  • İlk olarak “CTRL + ALT + Yukarı Ok” tuşu kombinasyonunu denemeniz gerekiyor. Bu durumda ekranınız, normal ekran moduna getirilecektir.
  • Yine yön tuşlarıyla yapılan diğer kombinasyonlar da ekranı farklı yönde çevirmenizi sağlayacaktır. CTRL + ALT + aşağı ok ters ekran, CTRL + ALT + sol ok sola dönen ekran, CTRL + ALT + sağ ok sağa dönen ekran ayarlarının yapılmasını sağlayacaktır. Bu işlem soruna oldukça basit çözümler bulsa da her işletim sisteminde söz konusu işlem geçerli olmuyor.

Windows 10 Kullanıcıları için

İkinci kısımda ise Windows 10 kullanıcıları için farklı çözüm önerisinden söz edeceğiz. Muhtemelen yukarıda yer alan yöntem, Windows 10 ve 8 serilerinde çalışmayacaktır.

  • Yine yapmanız gereken işlem oldukça basit. Öncelikle, masaüstünde boş bir alana farenizin sağ tuşu ile tıklamanız gerekiyor.
  • Açılan menüden “Görüntü ayarları” kısmına girmeniz gerekli.
  • Sistem menüsü altında yer alan “Ekran” ayarları kısmı açılacak. Sağ kısımda yer alan seçeneklerde “Yön” bölümünün yer aldığını göreceksiniz.
  • Yön kısmından yatay, döndürülmüş ve dikey gibi seçenekler olacak.
  • Yön kısmında “Yatay” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
  • Karşınıza gelen, ayarların kalıcı olmasını isteyip istemediğinizi soran uyarıyı da onaylamanız durumunda, Bilgisayar Ekranı Ters Döndü sorununu çözmüş olacaksınız. Dikkat etmeniz gereken tek kısım, yön bölümünde yapacağınız seçimin yatay konum olması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here