Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü

0

Bilgisayar Isınma Sorunu için 7 Öneri

Bilgisayar ısınma sorunu, kullandığınız cihazın tam performans çalışmasını etkileyen en büyük sorunlardan birisidir. Hem akıllı telefonlarda hem de bilgisayarlarda ısınma sorunu çok sık karşımıza çıkıyor. Özellikle ısınan bilgisayarlarda çok ciddi performans düşüşü yaşandığını görüyoruz. Bilgisayar ısınma sorunu, işlemci performansınızın düşmesine, bunun yanında bilgisayarınızın daha fazla güç harcamasına neden oluyor. Peki, Bilgisayar Isınma Sorunu nasıl çözülür? Daha doğrusu bu konuda öneriler neler?

Bilgisayar ısınma sorunu için Altın Öneriler

Bilgisayar Isınmaması İçin Bilgisayar ısınma sorunu

Genel olarak 7 öneri üzerinden, bilgisayarınızı nasıl serin tutabileceğinizden söz edeceğiz. Önerilerimizin hemen hemen her cihaz için geçerli olacak öneriler olduğunu da ekleyelim.

Hava Deliklerini Açın

İlk dikkat etmeniz gereken konu hava delikleri. Bilgisayarlarda fanların, ısınan havayı dışarı atmasını sağlayan havalandırma delikleri bulunur. Bu delikler ısınma sorununun önüne geçme konusunda çok önemlidir. Cihazınızın havalandırma deliklerinin mutlaka açık olduğuna emin olun. Havalandırma deliğinin önünü kapatacak bir engel olması, ısınan havanın dışarı atılmasını engellediği gibi sıcaklığı daha da arttıracaktır.

Bilgisayarı Doğru Konumlandırın

Bilgisayar Isınma Sorunu çözmek için deneyeceğiniz ikinci yöntem, konum değiştirmek olacak. Eğer bilgisayarınız ışık alıyor ya da kapalı bir alandaysa mutlaka bilgisayarınızın yerini değiştirin. Özellikle çok kapalı alanlar, bilgisayarın çok daha kısa sürede ısınmasına neden olacaktır.

Bilgisayarı Temizleyin

Fan delikleri çok sık bir şekilde tozlarla kaplanır. Bilgisayar ısınma sorunu nedenlerinden biri tozla kaplanan fan delikleridir. Bu gibi bir durumda, bir süre sonra fanlar çalışmayı kesecektir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak için düzenli olarak fanlarınızı temizleyin.

Fanlarını Değiştirin

Bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve soğutma için etkili çözümler alamıyorsanız, mutlaka yeni bir fan kullanmanız gerekiyor. İkinci ya da ihtiyaca göre üçüncü bir fan satın alabilirsiniz.

Overclock İşlemini Durdurun

Hız aşırtma olarak bilinen overclock işlemini kullanarak işlemci hızınızı ya da ekran kartı hızınızı arttırıyorsanız, bu durumda bilgisayar bir hayli ısınacaktır. Fazla güç fazla sıcaklık demek.

Güç Kaynağını Değiştirin

Kullandığınız güç kaynağında büyük bir fan bulunur. Bilgisayarın iç sıcaklığı için bu fan oldukça etkilidir. Eğer yeterli performans alamıyorsanız, güç kaynağınızı değiştirin.

Su Soğutma Kiti Takma

Bilgisayar ısınma sorunu çözümünde başvuracağınız yolardan birisi de su soğutma kiti olacaktır. Sıvı soğutmalı olarak satılan bu kitler, bir fan ile sıvı soğutmayı destekler. Genel soğutma performansında oldukça etkilidir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.