Bilgisayar Mühendisliği Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Bilgisayar Mühendisliği İncemelesi

0

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Bilgisar Mühendisliği’ni kazanmak için tavsiye isteyen ve bölüm hakkındaki soru işaretlerini kaldırmak isteyen arkadaşlara Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi İbrahim ile güzel bir soru cevap yaptık umarız faydalı olur.Bu yazıda Bilgisayar Mühendisliği kazanmak için tavsiyeler ve Bilgisayar Mühendisliği kazanmak zor mu? Bilgisayar Mühendisliği kazanmak için kaç net gerekir? Bilgisayar Mühendisliği kazanmak için nasıl çalışılmalı? gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

Ben İbrahim ERDOĞAN.Ege Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim.

Ygs-Lys çalışma sisteminden bize bahseder misin ?

Ygs’ye 11 sınıfta başladım.Özellikle mat1 11.sınıfta bitti ve bir daha mat1 çalışmadım.39 doğru 1 yanlış yaptım.11 sınıfın yaz tatilinde Geometri’yi bitirdim ve Geometri’ye 12.sınıfta hiç çalışmadım. Ygs’de Geometri de 8 soruda 8 doğru Lys’de 29 doğru 0 yanlış yaptım. Yani diyeceğim sınav senesi gelmeden rahat kafa ile çalıştığınız derslerden daha iyi sonuçlar alıyorsunuz.Kesinlikle 11.sınıf ve yaz tatilini boş geçirmeyin.Bir hedef belirleyin bir ders olabilir veya birden fazla ders onları 11 sınıfta ve tatilinde bitirin.12 sınıf zaten yoğun olacak o yüzden bu dediğimi kesinlikle yapın.Hatta bitirebiliyorsanız Ygs konularının hepsini 11 sınıf ve tatilinde bitirin.

Tercih yaptığın yıl ve başarı sıralamanı bizle paylaşır mısın ?

2012  ham puan mf1  19.000 mf3 22.00 okul puanı ile birlikte mf1 23.000 mf3 27.000 yani diyeceğim okul notlarınada dikkat edin.

Bilgisayar Mühendisliği’nin ders olarak içeriği ve zorluk derecesi nedir ?

Gittiğiniz üniversiteye göre değisiyor.Ama kolay geçerim yatarım diye düşünüyorsanız yanılırsınız.En çok ödev verilen bölüm Bilgisayar Mühendisliği’dir.Tabiİ ki ödevleri başkasına veya grup arkadaşınıza yaptırabilirsiniz.Ama burda çoğu şey ödevlerle öğreniliyor.Yani ödev yapmadan geçmek zor.Ödevleri yapın(Çok ödev varrrr) sınavlara biraz çalışın ortalama bir notla geçersiniz.Ödevler baya bir ayrıntılı ve biR o kadar da öğretici yapın derim ben.İçerik olarak ağırlıklı yazılım ve bilgisayar bilimleri üzerine ders işleniyor.Donanım dersi bir iki tane.Son sınıfta seçmeli ders olarakta bir iki tane var.Yani yazılımcılardan farkımız burda ortaya cıkıyor.İş süreçleri, proje süreçleri de çok iyi bir şekilde işleniyor.

Mezun olan birinin çalışma imkanı ve ortalama maaş piyasası nedir ?

Mezun olunan üniversiteye ve bulunduğunuz konuma göre değisiyor.Bazı şirketler direk sınıf başında ortalamaları yüksek olanları alıyor.Bazı şirketler ortalamaya bakmıyor neler yapabildiğine bakıyor ki bu tür şirketler daha yoğunlukta.Kendinizi okul dışında kendi başınıza ne kadar geliştirirseniz iş bulma olanağınızda bir o kadar fazla.Bilgiayar Mühendisi genellikle her şirkete gerekli ve önümüzdeki senelerdedaha da fazla önemi artacağı kesin maaş 2000 TL+ diyelim  ilerleyen zamanlarda artıyor tabiki 10000$+ çalışan tanıdıklarım var bankalar genellikle daha yüksek maaş veriyor.

Bölümü okumak isteyen arkadaşlar nasıl niteliklere sahip olmalıdır ?

Bilgisayarı az çok bilen için yeterli.Yazılım bilmenize gerek yokZaten temelden yazılım anlatılıyor.Bilseniz sizin için bir artı tabiki.Ama yazılım bilmeniz zorunlu değil.

Genel olarak bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara tavsiyelerin nedir ?

 Gerçekten sevenler için inanılmaz güzel bir bölüm.Ama ben saatlerce bilgisayar başında bekleyemem diyenler için zulüm haline gelebilir.Herkese tavsiye ederim.Yenilikci ve sürekli yeni şeyler yapmak isteyenler, sürekli öğrenmek isteyenlere öneririm.Mühendislik zaten öyle durağan bir şey değil yani bunu öğrendim bitti yok,illa öğrenecek yeni şeyler vardır ve öğrenme hiç bir zaman bitmez.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.