Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? 5 Farklı Yol

0

Bilgisayar çok yavaş açılıyor diye üzülüyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler en etkili 5 adım ile bilgisayar nasıl hızlandırılır göstereceğiz. Bu yöntemler ile bilgisayarınıza jet motoru takviyesi yapmış gibi olacaksınız.

Giriş cümlemiz biraz abartı gibi gelmiş olabilir. Ancak o kadar çok sayıda böyle tepkiler aldım ki artık bunları herkesle paylaşıp, kiminizin bildiği ancak uygulamadığı, birçoğunuzun da bilmediği en etkili bilgisayar hızlandırma fikirlerini uygulayınca farkı siz de göreceskiniz.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? En Etkili Sistem Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayarınızı hızlandırmak için bir tane adım değil birden fazla adımı uygulamanızı öneririz. Bilgisayar nasıl hızlandırılır konusunda bu adımların hepsini uyguladığınızda tecrübelerimle eminim ki büyük farkları gözlemleyeceksiniz.

SSD İle Bilgisayar Hızlandırma

SSD, son dönemlerde herkesin duyduğu en popüler bilgisayar hızlandırma yöntemlerinden birisidir. SSD dediğimiz disk yapısı bilgisayarınızda yapacağınız en etkili işlem olarak uygulanabilir.

SSD ile bilgisayar hızlanır mı diyorsanız, SSD okuma ve yazma süreleri bakımından hard disklere göre daha hızlı olduğundan ve hard diskler gibi mekanik yapıya sahip değil, kartlı sistem içerdiğinden hem sistemde yapacağınız işlemleri hızlandırır hem de hard disk kadar kolay bozulmazlar.

ssd-bilgisayari-hizlandirir-mi
SSD ile bilgisayarı hızlandırmak. SSD bilgisayarı hızlandırır mı?

SSD ile sistem hızlandırmak için öncelikle SSD satın almalısınız. 120 GB, 240 GB ve katları halinde satılan SSD’lerden size lazım olan boyutta satın alın. Sonrasında bilgisayarınızdaki hard diski SSD ile değiştirin. SSD taktıktan sonra bilgisayarınıza işletim sistem Windows 10’u tekrardan kurmalısınız. Bu işlemler sonucunda bilgisayarınızdaki hızı sizler de fark edeceksinizdir. Eğer kendi bilginiz yoksa bu konularda bunda anlayan bir arkadaşınıza veya bir bilgisayarcıda yaptırabilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Programı

Bilgisayarınızı bazı birkaç bilgisayar hızlandırma programı ile hızlandırmanız mümkün. Bu bilgisayar hızlandırma programının asıl amacı temizlik yapmaktır. Bilgisayarda yapılan işlemler sürekli birikir ve bu nedenle zamanla bilgisayarınızda kasmalar meydana gelebilir. Bilgisayar hızlandırma programı ile bunları temizleyerek kasma problemini azaltabilirsiniz.

Windows 10 Sistemi Program ile Hızlandırma

Windows 10 sistemi hızlandırma programı için CCLeaner programını öneririz. CCleaner programı ücretsiz bir programdır. Programı indirip kurulumu yapın. Sonrasında CCleaner‘ı açın ve sol menüden temizlik ile kayıt defteri temizleyicisi araçlarını kullanarak bilgisayarınızda olan kalıntıları temizleyin. Bu programı Windows 7 ve Windows 8’de de kullanabilirsiniz.

bilgisayar-hizlandirma-programi
Bilgisayarı hızlandırma programı.

Gereksiz Programı Kaldırarak Bilgisayarı Hızlandırma

Bilgisayarınızı hızlandıran en önemli bir diğer faktör ise gereksiz programlardır. Bu programları bilgisayarınızdan kaldırarak bilgisayarınızı hızlandırmanız oldukça mümkün. Bilgisayarınıza yük olan gereksiz programları kaldırmak için aşağıdaki yörüngeleri uygulayın.

 • Klavyenizde “alt” tuşunun yanında bulunan Windows simgeli tuş ile birlikte “R” tuşuna basın.
 • Çıkan çalıştır penceresinde “Control” yazın ve aratın. Karşınıza denetim masası çıkacaktır.
 • Denetim masasında eğer programlar başlığı altında “Program kaldır” seçeneğini görürseniz ona tıklayın. Eğer bu seçenek çıkmıyorsa sağ üst tarafta bulunan “Görüntüleme Ölçütü” nü Kategori olarak seçin.
 • Program kaldırma ekranında gereksiz programları bulun ve kaldırın. Bu programların sistem programı olmadığından emin olun. Hangi programların sistem programları olup hangilerinin gereksiz olduğunu internette isimlerini araştırarak yapabilrisiniz.

Orada önceden yüklediğiniz ancak kullanmadığınız programları da görüyorsanız onları da kaldırabilirsiniz. Windows 10 işletim sistemine sahipseniz eğer OneDrive özelliğini kullanmıyorsanız OneDrive’ı da kaldırabilirsiniz.

Ram Takviyesi Yaparak Bilgisayarı Hızlandırma

Bilgisayarım çok yavaş açılıyor, bilgisayarım kasıyor ve bilgisayar nasıl hızlandırılır diye arayış içerisindeyseniz bakmanız gereken bir diğer yol ise ram takviyesi yapmak olacaktır. Bu işlemden önce yaptığınız işlemleri ve bilgisayarınızda bulunan mevcut ram miktarını karşılaştırmanız gerekmektedir.

Bilgisayarın Ramine Nereden Bakılır?

Bilgisayarınıza ram takviyesi yapmadan önce bilgisayarınızın içerisinde ne kadar ram olduğunu görmeniz gerekmektedir. Bilgisayarınızda bulunan ram miktarını görebilmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Masaüstüne gelin ve masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” yazan araca sağ tıklayın.
 2. Ardından çıkan menüden “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan ekran bilgisayarın özelliklerinin içerdiği ekrandır. Bu ekranda takılı ram boyutuna bakabilirsiniz.

Eğer Ram 3 GB’dan düşükse bilgisayarınıza ram takviyesi yapın ve 4 veya üstüne çıkartın. Eğer yüksek oyunlar oynamıyor veya AutoCad gibi yüksek teknolojili programlar kullanmıyorsanız 4 GB ram normal kullanım için uygun ram miktarıdır.

ram-arttirarak-bilgisayar-hizlandirma
Ram arttırarak bilgisayarı hızlandırma.

Başlangıçta Açılan Programları Kapatarak Bilgisayarı Hızlandırma

Bilgisayarı hızlandırmada özellikle açılış kapanış süreleri de etki göstermektedir. Başlangıçta açılan programlar bilgisayarınızın açılış ve kapanış süreleri kadar bilgisayarı kullanırken arka planda sürekli açık olduğundan kullanım zamanlarında da yavaşlık sağlar.

Bu programları zaman zaman kullandığınızdan kaldıramıyor olabilirsiniz ancak her zaman aktif olarak kullanmadığınızdan bilgisayarınızı her açtığınızda açılması mantıksız olmaktadır. Bu nedenle bilgisayarınızı açarken açılan bu programları devre dışı bırakmanızı öneririz.

Başlangıçta Açılan Programlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Başlangıçta açılan programları devre dışı bırakmak o programları kullanmadığınız zamanlarda açılmaması sağlayarak bilgisayarınızın üzerinden büyük bir yük alır. Sürekli açılan pencerelerden de kurtulacağınızdan bilgisayarınızı daha rahat kullanacaksınız. Başlangıç programlarını kapatmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • İlk olarak bilgisayarınızın en altında bulunan görev çubuğunun üzerine gelin. Görev çubuğu bilgisayar ekranın en altında bulunan şerittir. Saat tarih ve açık programlar orada olur. Bu ekranda boş herhangi bir alana gelin.
 • Görev çubuğunda sağ tıklayın > Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
 • Görev yöneticisinde üst kısımda “Başlangıç” seçeneğine gelin.
 • Orada yer alan tüm kullanmadığınız programların üzerine gelip sağ tıklayarak “Devre dışı bırak” seçeneğini işaretleyin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınız açıldığında o programlar başlangıçta açılmayacak ve bilgisayarınız hızlanacaktır.

Bu işlemler haricinde bilgisayarını hızlandırmak isterseniz bilgisayarınızın marka ve model numarasını yorum olarak bizlere iletin. Cihazınıza özel hızlandırma yöntemlerini özelliklerine bakarak belirtelim.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.