Blog Nasıl Açılır? Blog Açmak – Blog Oluştur

0

Blog Nasıl Açılır? Blog Açmak – Blog Oluştur

Herkese merhaba Guzelfikir.com olarak size blog açma konusunda dev bir rehber hazırlamak istedik.Bu rehberde Blog nasıl açılır? Ücretsiz blog nasıl açılır ? Ücretli blog nasıl açılır? Host ve domain ile blog nasıl açılır? Blog oluşturma için gerekenler nelerdir? gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.Konuyu ikiye ayırdık ilk kısımda ücretsiz blog nasıl açılır? Sorusunun cevabını bulacaksınız ikinci kısımda ise ücretli blog nasıl açılır? Sorusunun cevabını bulacaksınız.Blog için kullandığımız altyapı WordPress olacak.Yani yazımızdan WordPress blog nasıl açılır ? WordPress blog nasıl kurulur ? Sorularını soranlar da faydalanabilir.Wordpress blog nasıl açılır ? kısmını da daha iyi anlaşılması üzere ikiye böldük birinci işlemde Cpanel üzerinden otomatik kurum ile WordPress blog nasıl açılır? İkinci ise FTP üzerinden WordPress blog nasıl açılır? Umarız faydalır olur.Hazırsak dev blog açma rehberi için sizi bekletmeyelim.

Blog Nasıl Açılır ?

Blog nasıl açılır? Yazının girişinde de belirttiğimiz gibi blog açma konusunu WordPress üzerinden işleyeceğiz.Wordpress ile iki şekilde blog oluşturabilirsiniz.

 • Ücretsiz WordPress blog oluşturma
 • Ücretli host ve domain sahibi olarak WordPress blog oluşturma

Anlatıma ilk başlığımızdan başlıyoruz.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır

Ücretsiz blog nasıl açılır?Hiçbir teknik bilginiz yok hiçbir ücret vermek istemiyor eğlenmek , zaman geçirmek amaçlı blog yazmak istiyorsanız bu seçenek size göre.Wordpress sitesinin size sunduğu özellikle ücretsiz blog sahibi olabiliyorsunuz.Peki nasıl olacak bu? Ücretsiz blog nasıl açılır? Dediğinizi duyar gibiyiz. Aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygularsanız ücretsiz blog sahibi olabilirsiniz.Hazırsak işlemlere geçelim :

 • Öncelikle blog konumuzu belirliyoruz :

Bu sizin hangi konuda yazacağınızı belirlemek içindir.Bilgi sahibi olduğunuz konu hakkında blog konusu seçerseniz sizin için daha iyi olur konu ve yazma sıkıntısı çekmezsiniz.Ama karar sizin.

 • Blog ismi seçmek :

Blogunuzun ismi akılda kalıcı olmalıdır.Kişisel bloggerlık genellikle isim soyisim kullanıyorlar fakat ben isim soyisim kullanmayacağım diyenler kısa,anlaşılır,akılda kalıcı bir isim seçmeli.

 • WordPress ‘e Ücretsiz Kayıt :

İlk iki maddeyi hallettikten sonra sıra geldi ücretsiz blog oluşturmak için WordPress’e kayıt olmaya şimdi WordPress Blog Oluşturma linkine tıklıyoruz.

 • Karşımıza böyle bir form gelecek ;

Blog Nasıl AÇılır

 • Bu formu eksik şekilde dolduruyoruz, (kullanıcı adı blog linkinden farklı olabilir) ve devam butonuna tıklıyoruz.
 • Ardından karşımıza böyle bir form gelecek biz örnek vererek doldurduk siz kendinize göre doldurunuz.

Blog Nasıl Açılır

 • Ardından devam butonuna tıklıyoruz.
 • Bu sefer sitenizin linki ne olsun diye soracak kutucuğa sitenizin linki ne olmasını istiyorsanız onu yazın.

Blog Açmak

 • Link berlirleyip “enter” e bastıktan sonra size ücretli veya ücretsiz domain seçme şansı sunacak.Ücretsiz blog oluşturmak istediğiniz için burada ücretsiz olan WordPress link uzantısını seçiyoruz.

Blog Sitesi Nasıl Açılır

 • Ardından alttaki gibi bir ekran bizi karşılayacak burada yine ücretsiz blog açma için ücretsiz paketi seçip “Ücretsiz ile başlayın” butonuna tıklıyoruz.

Wordpress Blog Kurma

 • Tebrikler artık blogunuz oluşturuldu.Biraz bekledikten sonra sizi panelinize yönlendirecek ve buradan istediğiniz işlemleri yapabileceksiniz.Aşağıda yönlenilen panelin görseli var burada neler yapabilirsiniz bir bakalım.

Blog Sitesi Nasıl Açılır

 • Ücretsiz blog nasıl açılır? Cevabı olarak Ücretsiz blog açma işlemi başarıyla sonuçlandı yukarıdaki yönetim panelinden ayarlarınızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz.Örneğin blog yazıları menüsünden yeni yazı ekleyebilir , özelleştir menüsünden hazır bir tema kullanabilirsiniz.

Ücretli ve Ücretsiz WordPress Site Arasındaki Fark

Az önce ücretsiz bir WordPress sitesi kurduk.Bunu WordPress.com üzerinden kolayca sağladık peki ücretsiz WordPress ve bizim birazdan host ve domain seçerek WordPress yazılımı kullanacağımız site arasındaki fark nedir?

 • Ücretsiz kurduğumuz sistem WordPress.com ‘a bağlı ve kısıtlı bir sistem.
 • Kendiniz WordPress yazılımını kullarak açacağınız sitede tamamen özgürsünüz.
 • Açık kaynak yazılımını kullandığımız sistem üzerinden php kodlama bilgisi dahilinde istediğiniz değişikleri yapabilirsiniz.
 • Ücretli (host , domain ve açık kaynak kodlu WordPress) sisteminde istediğiniz temayı ve eklentiye sunucunuza yükleyebilirsiniz diğer ücretsiz seçeneğinde ise size sunulanları.
 • Kısacası sınırlı veya sınırsız işlem olarak bu farkları toplayabiliriz.

Şimdi bu farklardan sonra bu işten para kazanmak istiyorum , WordPress ile bu işi profesyonel yapmak istiyorum diyenlere host ve domainli ücretli blog nasıl açılır? Ücretli blog açmak nasıl yapılır? Açıklayalım.

Ücretli Blog Nasıl Açılır ?

Ücretli blog nasıl açılır ? Sorusunun cevabı için öncelikle elimizde 3 adet bileşenin olması gerekiyor nedir bunlar ? Domain , host ve WordPress açık kaynak dosyaları.Ücretli blog nasıl açılır? Sorusunun cevabı olarak bu bileşenler olmazsa olmazdır.İsterseniz blog açma için bunlar ne işe yarar bir bakalım.

Domain Nedir ve Ne İşe Yarar? :

Domain hostunuzla bağlantılı link isminizdir.Şuanda bulunduğunuz sitenin domaini guzelfikir.com ‘dur.Buradaki “.com” bir domain uzantısıdır.İstediğinize göre farklı domain uzantıları da kullanabilirsiniz. Ücretli blog nasıl açılır? Diye soranlar genellikle domain uzantısı olan “.com” dan bahsederler.

Hosting Nedir Ne İşe Yarar?:

Hosting web siteleriniz için bir sunucu sahibi tarafından size özel ayrılmış alandır.Bu alana sitenizin dosyalarını(fotoğraf,yazılar,veritabanları vb)aktarırsınız.Böyle sitenizinin dosyaları ve içerikleri kaydedilmiş sekilde bekler.Siz hosting yerine direkt sunucu sahibi de olabilirsiniz fakat ilk etapda buna gerek yok diye düşünüyoruz.Çünkü site trafiği ilk zamanlar aşırı yoğun olmaz.

WordPress Dosyaları Nedir Ne İşe Yarar ?

Wodpress dosyaları sitemizin alt yapısını oluşturur.Bir blog oluşturmamız için bizle açık kaynak kodlarını ücretsiz paylaşır biz de bu dosyaları sitemize göndererek bir blog kurabilir ve geliştirebiliriz.

Bu kısa bilgilerin ardından artık adım adım ücretli blog nasıl açılır anlatabiliriz ;

Adım adım blog sitesi açmak :

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk önce domain,host ve WordPress dosyalarını elimizde bulundurmamız gerekiyor.Bunun için bir domain ve hosting satın almalıyız , ücretli blog sitesinin kurmanın ücretini bu iki arkadaş domain ve hosting için yatırıyoruz.Wordpress dosyalarımız ücretsiz.Biz domain ve host alımını kendi çalıştığımız firma olan Guzel.net.tr adresinden anlatacağız(şuanki çalıştığımız firma herhangi bir sorun yaşamadık fakat siz sorun yaşarsanız sorumluluk kabul edilmez anlatım amaçlıdır), isteyen arkadaşlar farklı firmalardan alabilir çoğu firmada yapılan işlemler aynıdır, firmalar arası kampanya ve fiyat farklılıkları olabilir kampanyaları araştırıp daha uyguna domain ve host olabilirsiniz.Hazırsak blog nasıl açılır? Sorusunun cevabı blog sitesi açmanın adımlarına başlayalım…

Domain  ve Hosting Satın Almak

Biz kendi çalıştığımız hosting firmamız olan Guzel.net.tr ‘den anlatım yapacağımızı söylemiştik.Şimdi Guzel.net.tr adresine gidebilirsiniz. Ardından yapılacak işlemler şöyle ;

 • Karşımıza gelen site üzerinden sağ üst tarafta bulunan yeni kayıt butonuna tıklıyoruz.

Blog Nasıl Açılır

 • Yeni kayıt sonrası kayıt formunu eksiksiz dolduruyor ve anasayfadan görseldeki gibi “alan adı kaydı” butonuna tıklıyoruz.

Blog sitesi nasıl açılır

 • Karşınıza aşağıdaki gibi bir form gelecek , “istenilendomain” yazan yere sitenizin ismi ne olsun onu yazıyorsunuz örn: “Guzelfikir” aşağıdan domain uzantısı seçip sorgula diyorsunuz ve size müsait olan domainleri sıralıyor.İstediğiniz domain müsaitse aşağıdaki gibi onu seçip “sepet” butonuna tıklıyoruz ardından devam diyoruz.

Blog sitesi nasıl açılır

 • Devam butonuna bastıktan sonra karşınıza böyle bir ekran gelecek ;

blog sitesi açmak

 • Burada istediğiniz ek özellikler olan DNS Yönetimi veya Whois bilgilerini gizlemeyi seçebilirsiniz bu size kalmış zorunlu değildir.Fakat altta kırmızı ile yazan ” Hosting hizmeti eklemek için tıklayınız ” yazısına tıklayın ki hosting paketimizi domainimize yönlendirelim.
 • “Hosting hizmeti eklemek için tıklayınız” yazısına tıkladıktan sonra karşımız böyle paketleri sunan bir tablo gelecek.

blog nasıl açılır

 • Size uygun olan paketi bulup “Sipariş” butonuna tıklıyoruz.(Fiyatlar zamanla farklılıklar gösterebilir).Başlangıç için ekonomi-1 paketi hemen hemen uygundur.Fakat başlangıçta çok trafik alacağınızı düşünüyorsanız daha üst paketleri seçebilirsiniz.Bu tamamen size kalmıştır.
 • Sipariş butonuna tıkladıktan sora karşımıza böyle bir ekran gelecek ;

Wordpress Blog Kurma

 • Bu ekranda sepetimize domaini zaten kaydetmiştik , hostumuza da seçtik site de bize sepetteki domaini kullanalım mı diye soruyor bizde “kullan” diyoruz ve butona basıyoruz.
 • Ardından böyle bir ekran gelecek ;

Wordpress blog açma

 • Burada sayfayı aşağı indirerek ek seçenekleri düzenleyebilirsiniz ödeme sıklığı vb işlemleri seçebilirsiniz.
 • Her şey istediğiniz gibiyse devam butonuna tıklıyoruz.
 • Ve görüldüğü gibi bu sefer hosting paketi seçildi yazıyor.

Blog Nasıl Açılır

 • Ardından devam butonuna basıyoruz.
 • Devam butonundan sonra şöyle bir sayfa bizi karşıyalacak.

Blog Nasıl Açılır

 • Burada sepetimizi kontrol edelim bizim seçtiklerimiz olmalı, ardından ödenmesi gereken tutar yazıyor.Eğer her şey doğruysa Alt kısımda bulunan “ÖDEME” butonuna basıyoruz.
 • Ödeme butonuna tıkladıktan sonra ödeme sayfası karşımıza gelecek buradaki ödeme bilgilerini girerek sayfanın en altında bulunan “Siparişi tamamla ve ödeme” butonuna tıklıyoruz.

blog nasıl açılır

 • Bu butonla beraber artık domain ve hostingi almış bulunmakta ve blog nasıl açılır sorusuna cevap vermek için 2 ücretli bileşeni elde etmiş bulunmaktayız.
 • Sıra geldi wordpress dosyalarımızı kurmaya
 • Satın alma işlemi gerçekleştikten sonra domain ve hostingimizin yönlenmesi biraz zaman alabilir bunun için destek ekibi ile iletişime geçip sağlıklı bilgi alabilirsiniz.Fakat genellikle bu işlem 15-30 dk. sürmektedir.
 • Domain ve hosting aldıktan sonra WordPress dosyalarımızı kurmak için aşağıdaki adımları izliyoruz.

WordPress Dosyalarını Kurmak

WordPress blog nasıl açılır? Sorusunda zaten cevap gizli. WordPress dosyalarıyla…Bu dosyaları yüklemenin iki yöntemi var :

 • Cpanel Üzerinden WordPress Kurmak
 • Ftp Üzerinden WordPress Kurmak

Biz siz ilerde sorun yaşamamanız için biraz daha zor olan FTP üzerinden WordPress kurmayı detaylı göstereceğiz.Çünkü FTP dizinize hakim olursak ileride yaşayacağınız problemlerin daha rahat üstesinden geleceksiniz.Peki neden zor olanı yapıyoruz? Aslında doğru olan bu dediğimiz gibi FTP üzerinden dosya değiştirme,aktarma öğrendikten sonra daha kolay hale gelebiliyor.Ama illa ben kolay olanı öğrenmek istiyorum diyenler olabilir bunun için ilk başlığı kısaca anlatalım FTP ile WordPress dosyalarını aktarmayı detaylı şekilde anlatırız.

Cpanel Üzerinden WordPress Kurmak

Yani Cpanel üzerinden otomatik kurulum ile blog nasıl açılır? Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk önce cpanel bilgilerimizi öğrenmemiz gerekiyor.Aşağıdaki işlemleri yaparak cpanel ve ftp bilgilerimizi öğrenebiliriz.

 • Guzel.net.tr üzerinden host ve domain almıştık.Buradan ilerleyelim.
 • Eğer çıkış yaptıysanız Guzel Hosting üyeliğinize giriş yapınız.
 • Ardından Hesabım > Ürün ve Hizmetleriniz kısmına tıklayın.
 • Karşınıza gelecek ekranda yeni aldığınız hosting hizmeti listelenecek.
 • Bu hizmetinizin sağ tarafında bulunan “Yönet” butonuna tıklayın.
 • Ardından alttaki gibi bir panel gelecek buradan “Hosting Bilgileri” sekmesine tıklıyoruz.Normalde ilk bilgiler mail ile geliyor ama mail spama düşen sorun yaşayan arkadaşlar için hosting bilgileri nasıl alalım gösterelim.

Blog sitesi nasıl açılır

 • Bu sekmede Kullanıcı Adınız önemli onu not alın.
 • Ardından sol menüde bulunan “Şifre Değiştirme” butonuna tıklıyoruz.

Blog Sitesi Nasıl Açılır

 • Buradan kendimize şifre belirliyoruz.
 • Bu sayede kullanıcı adı ve şifremizi almış olduk.
 • Şimdi aldığınız domain neyse sonuna /cpanel yazıp gidiyoruz.Örneğin : alınandomain.com/cpanel
 • Karşımıza böyle bir ekran gelecek burada az önce “Hosting Bilgileri” kısmından öğrendiğimiz kullanıcı adımızı ve şifre değiştirden değiştirdiğimiz şifreyi giriyoruz.

Blog nasıl açılır

 • Karşımıza gelen sayfayı en aşağı çekiyoruz ve scriptler kısmından “WordPress”i seçiyoruz.

Blog sitesi nasıl açılır

 • Ardından yüklenme sayfası gelecek ve sağ kısımda bulunan “Install Now” butonuna tıklamamız istenecek.

Blog sitesi nasıl açılır

 • Install butonundan sonra şöyle bir ayar sayfası gelecek.

blog nasıl açılır

 • Gerekli ayarlar açıklaması şöyle :
 • Choose Protocol : Siteniz www. şeklindemi www. olmadan mı gözüksün? Tercih sizin…
 • Choose Domain : WordPress kurulacak domain.
 • Site Name : Site İsmi – Başlık Olarak Gözükür
 • Site Description : Site Açıklaması
 • Admin Username : Admin kullanıcı adı güvenlik açısından “admin” olmasın farklı bir şey yapınız.
 • Password : Şifreyi ister siz belirleyin ister otomatik.
 • Admin Email : Aynı zamanda site e-mail olur.
 • Choose Language : Turkish olarak değiştiriniz.
 • Advanced Options : Diğer ayarlardır, veritabanı ismini değiştirmek isteyenler bakabilir veritabanı ayarlarını detaylı olarak FTP ile WordPress kurulumunda anlatacağız.Bu seçeneği ellemezseniz otomatik isim atar.
 • Select Theme : Tema seçimi kurulumdan sonra da değiştirilebilir.
 • En son “Install” diyoruz.
 • Görseldeki gibi yükleme başlayacak.
 • En sonda “Successfully” şeklinde başarılı mesajı verecek.
 • Böylelikle WordPress sitemizi kurduk.Linkimize tıklayarak sitemize gidebiliriz.

Şimdi gelelim FTP üzerinden WordPress nasıl kurulur ? Manuel blog nasıl açılır ? Sorularını yanıtlamaya…

Az önceki anlatım otomatik Cpanel sağolsun her şeyimizi halletti.Fakat biz FTP üzerinden kendimiz de bu işlemleri yapabiliriz.Bu işlemlere hakim olursak ileride olası yeni işlemlerde çok rahat etmiş oluruz.

FTP Üzerinden WordPress Kurmak – FTP Üzerinden Blog Nasıl Açılır ?

FTP üzerinden blog nasıl açılır? Sorusuna gelirsek ilk önce bir FTP programı edinmemiz gerekiyor.Bunun için en popüler programlardan biri olan Filezilla adresinden Filezilla’yı bilgisayarımıza kuralım.Kurulum gerçekleştikten sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla yaparak FTP üzerinden WordPress kurma işlemini tamamlayabilirsiniz.İlk yöntemi kullananların bunu kullanmasına gerek yoktur.Hazırsak işlemlere geçelim :

 • Filezilla adlı programı açıyoruz.
 • Bizi böyle bir ekran karşılayacak.Buraya kadar gelmeden önce “Hosting Bilgileri” sekmesinden bilgilerimizi öğrenmiştik.Burada gerekli yerleri şöyle dolduruyoruz.
 • Sunucu : siteismi.com – Kullanıcı : Hosting kullanıcı adımız – Şifre : Hosting Şifremiz , yani Cpanel bilgileri.

Blog Nasıl Açılır

 • Ardından hızlı bağlan diyoruz.
 • Ardından bir sürü klasörler listelenecek bu klasörlerden “public_html” klasörünü buluyoruz.

Blog Nasıl Açılır

 • İşte bu “public_html” klasörümüze WordPress dosyalarını atacağız.
 • WordPress dosyalarını edinmek için WordPress linkinden WordPress İndir butonuna tıklıyoruz.
 • WordPress dosyaları .rar şeklinde inecek.
 • WordPress dosyalarını görseldeki gibi hepsini seçip Filezilla’da ki “public_html” klasörüne atıyoruz.

Blog Açmak

 • Bu işlemin ardından aktarma işlemi 10-15 dk sürebilir aktarmanın tamamlanmasını bekliyoruz.
 • Dosya aktarım işlemi sürerken WordPress için gerekli veritabanımızı oluşturalım.
 • aldığımızdomain/cpanel adresinden hosting bilgilerimizle Cpanel’imize giriş yapıyoruz.
 • Buradan “MySQL Databases”e tıklıyoruz.

Blog Oluşturma

 • Karşımıza çıkan sayfa da veritaban oluşturmak için bir veritabanı adı girip “Create Database” diyoruz.

Blog Oluşturma

 • Karaladığım yer bizim kullanıcı adımız, sizin gözükecektir.
 • Database oluşturduktan sonra yine “MySQL Databases” sekmesine girip sayfayı aşağı çekip bu sefer “Add New User” kısmından user oluşturuyoruz.
 • User adımız az önce oluşturduğumuz database adımız ile aynı olsun.Ardından şifre belirleyip “Create User” diyoruz.

Blog Oluşturma

 • User de oluşturduk.Son kez yine “MySQL Databases” sayfasının en altında bulunan “Add User to Database” kısmından kullanıcı ve veritabanını birleştireceğiz.Görseldeki gibi oluşturduğumuz veritabanı ve kullanıcıyı seçin ardından “Add” butonuna basın.

Blog Nasıl Açılır

 • Karşımıza gelen sayfa da ise “ALL PRIVILEGES ” butonunu tikleyip , “Make Changes” diyoruz.

Blog Oluşturma

 • Bu işlemin ardından birleştirme başarılı diyecek.
 • Veritabanı işlemlerimiz tamam , dosya aktarımını beklemiştik bu süre zarfında dosyalar aktarılmıştır.
 • Sitemizi ziyaret edelim aldığımız domaine gidiyoruz ör : Guzelfikir.com
 • Sitemize girdikten sonra bizi bir kurulum sayfası karşılayacak.
 • Kuruluma “Başlayalım” butonuna basarak başlıyoruz.
 • Ardından sizi şöyle bir ekran karşılayacak :

Blog açma

 • Buradaki doldurulması gereken alanların açıklaması şöyle ;
 • Veritabanı ismi oluşturduğumuz veri tabanı ismini giriyoruz yani cpanelkullaniciadi_veritabanıismi ben veritabanı ismini “deneme” yapmıştım.Veritabanı ismini unuttuysanız Cpanel’den MySQL Database kısmından oluşturduğunuz veritabanı ve kullanıcı adına bakabilirsiniz.
 • Kullanıcı adına yine oluşturduğumuz veritabanı kullanıcı adını gidiyoruz.
 • Şifreye veritabanı kullanıcısı oluştururken girdiğimiz şifreyi giriyoruz.
 • Veritabanı sunucusu : localhost şeklinde kalsın.
 • Tablo ön ekini de değiştirmeyin öyle kalsın.
 • Gerekli bilgileri girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklıyoruz.
 • Her şeyi doğru yaptıysanız aşağıdaki gibi bir ekran gelecek karşınıza buradan “Kurulumu Çalıştır” diyoruz.

Blog oluşturma

 • Son olarak böyle bir ekran gelecek karşımıza burada bilgileri istediğimiz gibi dolduruyoruz , buradaki kullanıcı adınız yöneticinin kullanıcı adı olacaktır.Bilgileri girdikten sonra “WordPress’i Kur” butonuna tıklıyoruz.

Blog Nasıl Açılır

 • Ardından son olarak böyle bir sayfa gelecek “Giriş” butonuna tıklıyoruz ve az önce oluşturduğumuz yönetici kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz.

Blog Nasıl Açılır

 • Tebrikler ! Blog açmak için tüm işlemleri yaptınız başarılı bir şekilde blogunuzu oluşturdunuz.İşte Blog görünümü :

blog nasıl açılır

Peki Blog Açtıktan Sonra Ne Yapacağım ?

Blog nasıl açılır ? Sorusunun cevabını uygulamalı olarak cevap verdikten sonra artık bir blog sahibisiniz.Peki blog açmak bu kadar mı ? Blog açıp işlemlerimiz bitti mi ? Tabii hayır.Blog açtıktan sonra yapılacak birkaç işlem var bunları hemen kısaca özet geçelim.

 • Sitenizinlinki/wp-admin adresinden yönetici hesabına giriş yapın.
 • Sol tarafta “Yazılar” menüsünden otomatik gelen “Merhaba Dünya” yazısını silin.
 • Yine sol tarafta “Görünüm” > “Temalar” menüsünden daha güzel bir tema seçin.
 • Eklentiler kısmından “Seo” olarak arama yapıp Seo eklentisi kurun.Diğer eklentiler için, WordPress için kurulması gereken eklentiler yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Bilindik güvenlik önlemlerini alın bunun için WordPress bilindik güvenlik açıklarını kapatma yazımızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Şimdilik blogumuzun temelini attık yeni blogunuz için tebrikler!

Blog Açtıktan Sonra Nasıl Hit Sağlarım

 • Blogunuzu arama motorlarına kayıt edin.
 • Blogunuza sürekli içerik girerek güncel tutun.
 • Asla kopyala yapıştır yapmayın özgün olun.
 • Sosyal medyayı aktif kullanın.
 • Seo konusunu iyi araştırın ve ayarları iyi yapın.
 • Sabredin zamanla hit almaya başlayacaksınız.

Blog Sitesinden Para Kazanılır mı ?

Blog nasıl açılır ? Dedikten sonra sorulan en çok soru da blog sitesinden para kazanılır mı? Evet blog sitesinden kazanmak mümkün.Peki blog sitesinden nasıl para kazanılır ?

 • En popüler reklam ağı Adsense ile
 • Tanıtım yazısı ve backlink ile
 • Banner reklamlarınız ile
 • Satış ortaklığı ile
 • Daha bir çok blog yazarak para kazanmak mümkün bunun için blog yazarak para kazanmak yazımızı okuyabilirsiniz.

Blog Açmanın Ne Gibi Faydası Olur ?

Blog açmak sadece okurlarınıza değil sizin için de faydalıdır işte bu faydalardan sadece bazıları.

Kariyer Gelişimi

Eğer mesleğiniz veya uzmanlık alanınızda blog açarsanız ve bu blog siteniz çok okuyucuya ulaşırsa size teklifler gelmeye başlayacaktır.Örneğin pazarlamacısınız ve pazarlama konusunda çok iyi yazılar yazıp büyük okuyucu kitleyicisine sahip oldunuz.Herhangi bir şirketten pazarlama için iş teklifi veya bir seminer için konuşma teklifi gelebilir.

Para Kazanmak

Hitlenen blogunuzla zaten yukarıda belirttiğimiz gibi para kazanmanız mümkün.Peki bir de bunun dışında blog sayesinde sizin paran kazanmanızda söz konusu.Örnek vermek gerekirse bir SEO uzmanısınız ve yazılarınız çok okunuyor arama motorlarında siteniz gayet iyi durumunda bunu gören insanlar SEO konusunda sizden hizmet satın almak isteyebilir.Böylelikle hem blogunuzdan para kazanabilirsiniz hem de mesleğinizin reklamını yapıp para kazanabilirsiniz.

Çevre Gelişimi

Blog yazdıkça farkedeceksiniz ki sizi sevenler veya sevmeyenler olacak.Sevenler arasında diğer blog sahipleri de olabilir.Böylelikle işinde uzman blog sahipleriyle tanışıp çevrenizi daha sosyal hale getirebileceksiniz.Ayrıca yazdığınız yazılar sayesinde tanınarak popülerleğiniz de artabilir.

Yazma ve Okuma Gelişimi

Blog yazdıkça dil bilgisine daha çok hakim olacak ve okuma hızınızda artış gösterecektir.

Başka yollarla ücretsiz blog nasıl açılır ?

Başka yollarla ücretsiz blog nasıl açılır? WordPress harici blog nasıl açılır ? WordPress harici blog açmak mümkün mü ? Blog açarken zorunlu WordPress mi kullanmalıyız ? gibi sorular da soruluyor.Hepsine cevap olarak Worppress hariçi blog açmak münkün.Peki WordPress harici blog nasıl açılır ?

Ücretsiz blog nasıl açılır? Alternatif Siteler

Ücretsiz blog nasıl açılır? Sorusu için alternatif cevaplar olarak

  • Google şirketinin sahibi olduğu Blogger sistemini
  • Son zamanlarda popüler olan Tumblr sistemini de kullanabilirsiniz.

Neden WordPress’i Seçtik

 • Kolay kurulum sayesinde zaman tasarrufu.
 • Sürekli güncellenen bir sistem olması böylelikle sürekli yenilik gelen teknoloji dünyasına ayak uydurması.
 • Türkçe destek sayfalarının fazla olması.
 • Eklenti ve temalar sayesinde kod bilgisi olmadan istediğin özellikleri yapabilme.
 • Büyük bir firma olması.
 • Ve daha çok sayılması gereken özellikler…

Blog Nasıl Açılır ? İçindekiler

Blog nasıl açılır? Yazımızın sonuna geldik.Eğer okuyucular bu yazıyı sonuna kadar okursa aşağıdaki listenin hepsini anlamış olacaklardır.

 • Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?
 • Ücretli Blog Nasıl Açılır?
 • WordPress Blog Nasıl Açılır?
 • Cpanel Üzerinden WordPress Kurmak
 • FTP Üzerinden WordPress Kurmak
 • Blog Nasıl Açılır ve Hit Nasıl Sağlanır?
 • Blog Açmak Ne Fayda Sağlar?
 • WordPress Harici Blog Nasıl Açılır?
 • Neden WordPress?

Eğer blog nasıl açılır? Blog açmak ve blog oluşturmak hakkında hazırladığımız bu rehberi beğendiyseniz teşekkür olarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Blog nasıl açılır? Hakkında diğer sorularınızı blog nasıl açılır? Yazımızın altındaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.Sonuna kadar okuyan arkadaşlara yeni blog siteleri için şimdiden bol şans!


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.