Boğaziçi Üniversitesi Nasıl Bir Üniversitedir ? Boğaziçi Üniversitesini Kazanmak İçin Tavsiyeler

0

Boğaziçi Üniversitesi Nasıl Bir Üniversitedir ? Boğaziçi Üniversitesini Kazanmak İçin Tavsiyeler gibi başlıkların detaylarını ancak bize bir Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi verebilirdi.Biz de Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Çağatay ile bu başlıkların detaylarını soru-cevap şeklinde inceledik.Çağatay’a vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.Sorularımıza geçebiliriz.

Boğaziçi Üniversitesi Nasıl Bir Üniversitedir Röportaj

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

Ben Çağatay Yılmazoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Kimya & Kimya Mühendisliği bölümü 3.sınıfım. Sakarya Anadolu Lisesi mezunuyum. 2014-2015 yılları arasında Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda ülkemi Kimya Milli Takımı’nda temsil ettim. Kimya benim için hep bir tutku oldu bunun yanında matematik bilimine karşı da oldukça ilgiliyim.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Olarak Nasıl?

Boğaziçi Üniversitesi üniversite yerleşimlerinde genellikle puan sıralaması olarak en üst sırada yer aldığı için bu okulu kazanan öğrencilerden hocaların beklentileri bir hayli yüksek. Bu da sınavların diğer üniversitelerle kıyaslandığında daha zor olmasına sebep olabiliyor. Hatta kitle derslerinden bir çoğunu bölüm öğrencileriyle almak zorunda olduğunuz için “Ya ben biyoloji okumaya geldim neden bir fizikçiyle aynı dersi almak zorunda kalıyorum ?” gibi isyanlarla karşılaşabiliyoruz. Bu da okulun disiplinlerarası öğrenci kalitesini yükseltiyor. Yani söylemek istediğim bir matematikçi gibi matematik, bir fizikçi gibi fizik ve bir kimyacı gibi kimya öğreniyorsunuz. Ayrım yapılmıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanmak için nasıl bir çalışma sistemin vardı ve başarı sıralamını bizle paylaşır mısın?

Kimya Olimpiyatları uzun bir serüven olduğu için ben ancak ÖSYM sınavına 12.sınıfın 2.dönemi verimli olarak başlayabildim. Yoğun olimpiyat kamp temposu ve üniversitede ders görmek zorunda olduğumuzdan çok vakit ayıramıyordum. Şubat ayında YGS’ye(Şimdi sınav sistemi değişti tabii) çalışmaya başladım fakat sınav Mart ayındaydı. Stratejik davranarak önce eksiğim olan matematik konularını halletmeye çalıştım.

Problemler konusunda ciddi eksiklerim vardı. Daha sonra Türkçe konularını bitirdim ve en son daha yatkın olduğum Fen Bilimleri’ne vakit ayırdım. Ne de olsa zihnim daha yatkın olduğu için fen bilimleri alanında daha kolay fikir yürütebilirim diye düşünerek onu sona bıraktım çünkü aynı durum Matematik ve Türkçe’de geçerli değildi. YGS sıralamam 18.000 geldi.

LYS sınavı için önümde 3 ay bir süre vardı ve her haftamı karma çalışmaya bölerek yani bir hafta içerisine fizik kimya matematik ve biyolojiyi sistemli olarak dağıtıp hepsine verimli vakit ayırarak LYS sınavını atlattım. Fizik’te 2 yanlış, Biyoloji’de 1 yanlış ve Kimya’yı fulleyerek fen bilimleri sınavını başarılı bir biçimde geçtim. Ancak aynı durum Matematik için pek mümkün olmadı. Burada size yaptığım bariz bir hatayı da anlatmak isterim. Geometri ve Matematik’te artık çözülecek soruları çözdükten sonra çok daha zor olan olimpiyat sorularına ve çözülmesi çok zor olan problemlere vaktimi harcadım. Bu sınav esnasında içinden çıkamadığım bir soruyu zor tekniklerle çözmeye çabalayıp içinden çıkamayınca soruyu boş bırakmak yerine alternatif çözüm yollarını denememe sebep oldu. Zamanla yarıştığımız için sonuç hiç tatmin edici gelmedi Matematik konusunda. LYS sıralamam 22.000 geldi fakat olimpiyatla yerleşme hakkımı kullandım.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Faliyetler Açısından Nasıl?

Boğaziçi, içinde barındırdığı saygılı ve rahat ortam anlayışıyla sosyalleşmek isteyen ve yeni fikirler edinmek isteyen insanlar için birebir. Kulüpler size çok şey kazandırıyor. Örneğin Müzik Kulübü ve Türk Müziği Kulübü’nde enstrüman öğrenmek, Su Altı Kulübü’yle dalışlara gitmek, Havacılık Kulübü’yle paraşüt dalışı yapmak vb. Bunun yanında okulun size kattığı en önemli şey insanların hayatlarına saygı duymayı öğrenmek. Bir kampüs içerisinde her kesimden insanın bir arada huzur içinde yaşadığını düşünün. Çok farklı sayamadığım yaşam tarzını benimseyen insanlarla konuşma fırsatı bulup insanlara olan saygı kapasitenizi genişletebiliyoruz.

Boğaziçi tek kampüsten mi oluşuyor?Hayır ise neredeler ve sen hangi kampüstesin?

Boğaziçi Etiler-Bebek’te bulunan Güney, Kuzey ve Hisar Kampüs, Kandilli’de bulunan Yüksek Lisans Kampüsü ve Kilyos’ta bulunan Sarıtepe Kampüsü’yle 5 kampüsten oluşuyor. Ben Kuzey Kampüs’te bulunan 3. Kuzey Yurdu’nda ikamet ediyorum ve derslerim ağırlıklı olarak bu kampüste.

Boğaziçi Üniversitesi için senin genel düşencelerin nedir?

Aslında genel olarak sosyal faaliyetler kısmında bu cevabı verdim ancak kısa bir cevap olması adına Boğaziçi bana bildiğimi ve tecrübe ettiğimi sandığım birçok şeyin aslında gerçek yüzlerinin böyle olmadığını gösteren bir takım yıldızı. Yol gösterici…

Boğaziçi Üniversitesi konumuna göre ulaşımı nasıldır?

Etiler-Bebek’te bulunan kampüslere ulaşım çok kolay. Bebek Sahil’den yürüyerek ya da Beşiktaş’tan tek otobüsle okula ulaşım mümkün fakat şehir dışından gelen ve hazırlık okuyacak olan öğrencilerin kalmak zorunda olduğu Kilyos kampüsü için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. İstanbul merkezine 1 saat uzaklıkta ve her saat başı Kilyos ve Güney kampüs arası otobüs bulunuyor.

Öğrenci olarak okulun bulunduğu konumdan memnun musun?

Hazırlıktayken okulun ön konumu Karadeniz ve arka konumu Belgrad Ormanı olup kampüsün içerisinde sadece yurt, yemekhane ve hazırlık binası bulunduğu için birtakım sorunlar yaşadık. En yakın market yaklaşık 10 km uzaklıktaydı servislerle 2-3 saatte bir ulaşım yapmak mümkündü ama kar yağdığında ya da fırtınalı havalarda yol felç olduğunda bu bağlantımız da kesiliyordu. Ama yine de memnundum. Hazırlık kampüsü bana çok şey öğretti. Şuanki konumumuzdan çok memnunum. Kuzey Kampüs’te bunalıp Güney Kampüs’e yürüyerek 5 dk içerisinde inanılmaz bir boğaz manzarasına karşı stres atabiliyorum. Zaten Güney Kampüs anlatılmaz, yaşanır bana göre. Görsellerden daha detaylı tecrübe edebilirsiniz

Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Boğaziçi’ni hedefleyen adaylara şimdiden bu süreçte başarılar diliyorum hiçbir şey imkansız değil ve özellikle vereceğiniz karar tüm yaşamınızı etkileyecek.


Bu soru-cevap 2018 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.