Çatlaklardan Korunmanın 3 Doğal Yöntemi

0

Çatlaklar birçok kişinin en büyük problemi. Çatlaklardan nasıl korunurum diyor ve çatlak kremleri kullanılsa da çatlaklardan korunmanın doğal yöntemleri de var. Bu yazımızda çatlaklardan korunmanın 3 doğal yöntemini öğreneceğiz.

Çatlaklardan korunmanın doğal yollarını öğrenmeden önce çatlağın tanımını öğrenelim tam olarak. Güzelliklerine dikkat eden kadınlar için Çatlak nedir ve çatlak nasıl ve nerelerde oluşur sorularını cevaplayalım. Bu sorulardan sonra çatlaklardan nasıl korunurum? sorusuna da cevap vermiş olacağız.

Çatlak Nedir?

Cildin altında bulunan esnek liflerin çok fazla esnemesi sonucu oluşan il zamanlarda pembe veya mor daha sonralar ise ten renginden biraz daha açık renge dönen izlerdir. Cilt bakımı konusunda çatlaklar büyük problemler çıkarabilir.

Çatlak Nasıl Ve Nerelerde Oluşur?

catlak-nasil-ve-nerelerde-olusur
Çatlak Nasıl Oluşur Çatlak Nerede Oluşur

Cildin çeşitli sebeplerden dolayı etki altında kalarak gerilmesi ile ciltte hasarlar oluşmaktadır. Bu sebeple cilt yapısında bozulmalar olmaktadır. İlk zamanlarda kılcal damarlardan dolayı pembe veya mor şekilde görülürler. Zamanla kılcal damarlar ölürler ve bununla beraber çatlaklar beyaz renge dönmeye başlarlar. Hatta çatlakların bu rengini güneş dahi bronzlaştırmaz aksine iyice belirgin hale getirir.

Cildin gerilmesinin en önemli nedeni ise hızlı bir şekilde kilo alıp vermek veya hamileliktir. Düzensiz bir şekilde alınıp verilen kilolar ciltte gerilme ve gevşemeye neden olarak çatlakların en önemli sebebi olmaktadır.

Çatlaklar göğüs, karın ve kalça bölgelerinde oluşmaktadır. İlk zamanlar küçük ve kırmızımsı durumdayken ilerleyen zamanlarda cilt renginden biraz daha açık renge dönmektedir.

Çatlaklardan Nasıl Korunurum?

  1. Çatlaklardan Korunmak İçin Bol Bol Su İçiniz:

catlaktan-kurtulmak-icin-ne-yapmak-lazim
Çatlaklardan Kurtulmak İçin Ne Yapmak Lazım

Temel içeceğimiz olan su içerisindeki minerallerden dolayı cildimizin en iyi dostu sayılır. Cildimizin yenilenmesini ve canlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle cildimizi çatlaklardan korunmanın en iyi yöntemlerinden biri de bol bol su içmektir.  Ayrıca su dolaşım sistemimizi destekler, sindirim sistemine yardım eder ve kaslarımıza güç katar.

  1. Çatlaklardan Kurtulmak İçin Beslenme Alışkanlığınıza Dikkat Edin:

catlaktan-kurtulmak-icin-ne-yapmak-lazim
Çatlak Nasıl Gider

Cildimizin tamamı için olduğu gibi çatlaklardan korunmak içinde beslenme düzenimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Ağır yağlı ve şeker içerikli yiyecekler kolejan sentezini durdurur ve cildin yapısını bozar. Bu nedenle bu tür gıdaların tüketimini mümkün olduğunca azaltmalısınız.

Cilt için kolejan üreten yani C, B ve e vitamini içeren yiyecekler tüketmelisiniz. Bu gıdalardan bazıları; yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, kuruyemişlerden ise fındık ve çekirdek olarak sıralamak mümkün. Bu saydığımız besinler cildimiz için faydalı olan C, B, E vitaminlerini içermektedirler.

  1. Çatlaklardan Korunmak İçin Spor Egzersiz Yapın:

catlaktan-kurtulmak-icin-yapilmasi-gerekilenler
Çatlaklardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekilenler

Cildin iyi beslenmesi için kan dolaşım sistemimizin iyi olması gerekmektedir. Dolaşım sistemini güçlendiren en önemli etkenlerden biri ise spor ve egzersizdir. Spor ve egzersizler dolaşım sistemimizi güçlendirerek cildimiz iyi bir şekilde beslenmesini ve bu sayede hem çatlaklardan hem de kırışıklıklardan korunmamızı sağlar.

Ayrıca yapılan spor ve egzersizler cildin esnekliğini artıracaktır. Esnek bir cildin yırtılması çatlaması ise oldukça zordur. Cildin esnekliği için uzmanlar en çok pilates ve esneme hareketlerini önermektedirler.

 

 


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.