Cilt Tipine Uygun Makyaj Astarı Nasıl Seçilir?

0

Yüzü fondötene hazırlayan makyaj altı kremleri makyajın daha güzel görünmesini sağlar ve aynı zamanda da cildi nemlendirir. Bu yazımızda makyaj astarı seçimleri hakkında derinlemesine bilgi vereceğiz. Cildin tipine ve yapısına göre bir makyaj astarı seçmek önemlidir, bu makyajda en iyi efekti yakalamanıza yardımcı olur. Peki cilt tipine uygun makyaj astarı nasıl seçilir, nelere dikkat edilmelidir? İşte cilt tipine uygun makyaj önerileri..

Cilt Tipine Uygun Makyaj Astarı Nasıl Seçilir?

cilt tipine uygun makyaj astarı nasıl seçilir 2021
cilt tipine uygun makyaj astarı nasıl seçilir 2021

Makyaj astarı nedir?

Astar kişinin makyaj ve cilt bakım rutini için bir köprü vazifesi görür. Renksiz bir kremdir. Makyaj primeri güzel bir makyaj uygulamak için cilt yüzeyinin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Cilt ve makyaj arasında bariyer oluşturmak ve genel görünümü iyileştirmek için kullanılır.

Hemen hemen tüm fondötenler cildinize temas ettikten sonra cilt rengini değiştirme eğilimindedirler. Astar ise cildin sebum ve oksitleyici ile temas etmesine engel olarak bariyer oluşturur.

Farklı makyaj primerleri size bu etkiyi verebilir.

Böylece makyajda en iyi efekti yakalamış olursunuz. Bazı astarlar ise cildi aydınlatmak ve nemli bir etki vermek için çok idealdir. Bazı makyaj primerleri doğru renkte olmasına rağmen bazıları cildi bulanık gösterir. Astarların cildi nemlendirme özelliğinin yanı sıra güneş koruması sağlamak gibi özellikleri de vardır. Anti-aging ve anti-akne içeren ürünlerin cilt bakımına faydaları vardır.

cilt tipine uygun makyaj astarı nasıl seçilir 2021
cilt tipine uygun makyaj astarı nasıl seçilir 2021

Cilt tipine göre makyaj primeri nasıl seçilir?

Makyaj primerleri her cilt için aynı olmaz. Cildinizin tipine göre makyaj primerinin ne olduğunu bilmeniz ve ona göre almanız önemlidir.

Normal Ciltler için Makyaj Astarları

Cildinizin gün boyunca çok yağlı ya da kuru olması gözeneklerin çok büyük veya çok küçük olduğu anlamına gelir ve birkaç astar seçeneğiniz var. Büyük olasılıkla bir matlaştırıcı etkisi olan bir astar size uygun olmaz. Bunun yerine yerine size sadece makyajın ömrünü uzatan harika bir ürün gerekiyor, ve SPF gibi bazı ek faydalar olan bir astar almalısınız.

Nemli astarlar şu anda gerçekten moda olduğu için aydınlatıcı astar alabilirsiniz.. Normal cilt tiplerinde genellikle kızarıklık veya lekeler gibi sorunlar vardır. Bu yüzden sizin için basit bir gözenek kapatıcı astar uygundur.

Yağlı Ciltler için Makyaj Astarları

Bir matlaştırıcı astar gün boyunca cildinizin parlak ve yağlı olmasını önleyecektir. Yağlı cilde sahip kişiler normalde daha büyük gözeneklere sahip olduğundan, yağlı cilt tipleri için bir astar aynı zamanda bir gözenek kapatıcı etkiye sahip olacaktır.

cilt tipine uygun makyaj astarı nasıl seçilir 2021
cilt tipine uygun makyaj astarı nasıl seçilir 2021

Kuru Ciltler için Makyaj Astarları

Kuru cilt biraz karmaşıktır. cildinizi nemlendiren ve gün boyunca nem verecek bir astar kullanmalısınız.. Ancak, nemli olması parlak olmasını sağlamaz. cildinizin pul pul dökülmesini engelleyecek ürün kullanmalısınız.

Kuru cilt tipleri için astar bulmak oldukça zordur, bu yüzden bir ürünü satın almadan önce bir numune istemek gerçekten çok önemli. Amacınız çok hafif dokulu , nemlendirici ve krem özelliği olan bir ürün satın almak olmalıdır.

Karma Ciltler için Makyaj Astarları

Karma cilt tipleri de oldukça zor cilt tiplerindendir. Bu benimde cilt tipimdir. Aşırı mattify, ama parlak görünmeyen bir nötr astar seçin. Karma cilt tipleri için iki seçenek vardır. Bu sadece sizin fondöteninizin daha yumuşak ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Alternatif olarak, yüzünüzün yağlı olan parçaları için bir matlaştırıcı astar seçin ve yüzünüzün kuru alanlarında farklı bir tür kullanabilirsiniz.

Makyaj astarı nedir
Makyaj astarı nedir

Olgun Ciltler için Makyaj Astarları

Kırışıklıkları ve bulanıklıkları gideren astarlar, olgun cilt tipleri için mükemmeldir.. ışıltı içermeyen hafif bir nemlendirici astar arayın. makyaj primerlerin de bir sürü antioksidan olduğu gibi, orada güçlü anti-aging ürün olan güneş ile yapılır, bu yüzden aslında cildinizin sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca biraz cildinizi sıkılaştırmak ve bir facelift etkisi yaratacak bir sıkılaştırıcı makyaj astarı kullanabilirsiniz.

Hassas Ciltler için Makyaj Astarları

Cildinizi çevreden koruyan ekstra bir koruma katmanı vermek için Makyaj astarını, hassas ciltler için mükemmel olandan seçmelisiniz. Aldığınız astarın kokusunun düşük olduğundan emin olun, bu nedenle herhangi bir iritasyona neden olmaz.

Cildinizde hassasiyet kızarıklık yaparsa, cildinizin kırmızı tonları nötralize etmek için yeşil-tabanlı astar tercih edebilirsiniz. Bu şekilde, kendinizi daha az temel kullanmanıza sağlarsınız. Ayrıca yeşil çay ekstresi veya Niacinamide gibi astar yatıştırıcı maddeler, arayabilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.