Çocuk Odası Dekorasyonu için Öneriler 2021

0

Bir çocuk odası dekore ederken göz önünde bulundurmanız bir çok farklı nokta var, öncelikle kendi zevklerinizi ve tarzınızı bir kenara bırakıp, çocuğunuzun ilgisini çekecek, onun hayal dünyasına hitap edebilecek bir çocuk odası dekorasyonu yapmanız gerekir. Hem canlı ve dinamik, hem de eğlenceli bir çocuk odası dekorasyonu için hayal gücünüzü biraz daha zorlamanız gerekecektir. Çünkü bu oda çocuğunuzun hem yeni şeyler öğreneceği, hem oyun oynayacağı kısacası hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştireceği bir yaşam alanıdır. Bu açıdan her seçimin ve her detayın önemi bir hayli büyük.

Çocuk Odası Dekorasyonu için Öneriler 2021

Çocuk odası dekorasyon fikirleri 2021
Çocuk odası dekorasyon fikirleri 2021

Çocuk odası düzenlerken öncelikle seçeceğiniz duvar renginden, odaya dahil edeceğiniz mobilyalara ve aksesuarlara kadar çocuğunuzun zevklerini, ilgi alanlarını daha da önemlisi çocuğunuzun kişiliğini yansıtacak tarzda bir düzen yapmanız gerekir. Bu noktada bu oda için yapacağınız her yeni adımda mutlaka çocuğunuz ile iletişim halinde olup, onun onayını aldıktan sonra yapmanız daha doğru bir yol olacaktır.

Çocuk odası dekorasyon örnekleri 2021
Çocuk odası dekorasyon örnekleri 2021

Çünkü sevmediği renklerin, ilgisini çekmeyen figür ve desenlerin yer aldığı bir odada kendini mutlu hissetmeyeceği gibi, hayal gücünü geliştirecek aktivitelere girmeyecektir. Peki çocuk odası dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmeli? İte size ilham vereceğini düşündüğümüz farklı ve yaratıcı dekorasyon fikirleri..

Çocuk odası dekorasyonu

Eğlenceli çocuk odası dekorasyon fikirleri 2021
Eğlenceli çocuk odası dekorasyon fikirleri 2021

Eğer mevcut bir çocuk odasını baştan sonra düzenlemeye karar verdiyseniz işe hemen eğlenceli bir duvar dekorasyonu yaparak başlayabilirsiniz. Duvarlar, bir odanın havasını bir anda değiştirebilen, dekorasyona karakter kazandıran unsurlardır. Bu noktada hem canlı, hem de enerji dolu bir çocuk odası dekorasyonu için çocuklar için özel olarak üretilen dekoratif duvar kağıtları kullanabilirsiniz.

Kız çocuk odası dekorasyon modelleri 2021
Kız çocuk odası dekorasyon modelleri 2021

Çocuk odası için duvar kağıdı seçerken önceliğiniz mutlaka çocuğunuzun ilgisini çekecek bir tema belirlemek olmalıdır. Erkek çocukları genelde spor, araba yada çizgi kahramanların yer aldığı tasarımlara büyük ilgi gösterir. Kız çocukları ise daha masalsı temalardan, prenses ve kız karakterleri içeren duvar kağıtları tercih edebilirsiniz.  Tabi bu tarz bir duvar kağıdı seçmeden mutlaka çocuğunuzun fikrini almanızı öneriyoruz.

Minimalist çocuk odası örnekleri 2021
Minimalist çocuk odası örnekleri 2021

Eğlenceli duvar çıkartmaları kullanın

Bir çocuk odasına zahmetsiz canlı ve dinamik bir hava kazandırmak istiyorsanız eğlenceli duvar çıkartmalarını kullanabilirsiniz. Bu dekoratif çıkartmalar hem çok uygun fiyatlara sahiptir, hem de her çocuğun isteyebileceği binlerce farklı popüler figürler içerir.

Modern çocuk odası dekorasyon örnekleri 2021
Modern çocuk odası dekorasyon örnekleri 2021

Aynı zamanda duvar kağıdı yerine kullanabileceğiniz daha hesaplı bir seçenektir. Duvar çıkartmaları bir çocuk odalarına heyecan ve hareket kazandırır. Çocukların büyük ilgi gösterdiği eğlenceli duvar çıkartmaları arasında, özellikle doğa, hayvan ve sevimli çizgi karakterli modeller öne çıkıyor. Çocuk duvar sticker modelleri bir çok öne çıkan yapı markette rahatlıkla bulabilirsiniz.

Siyah beyaz minimalist çocuk odası
Siyah beyaz minimalist çocuk odası

Eğer tüm duvarları duvar kağıdı ile kaplamak istemiyorsanız, odanın en dikkat çeken duvarını, dekoratif posterler yada duvar çıkartmaları ile süsleyerek odak noktası haline getirebilirsiniz. Bu duvar tek başına bile odaya gereken enerjiyi ve eğlenceyi yansıtabilir. Bu tarz bir duvarı daha kullanışlı hale getirmek isterseniz renkli rafları kullanabilirsiniz. Bu renkli raflar aynı zamanda yeni depolama alanları oluşturacağı için, çeşitli oyuncak kutularını yada küçük aksesuarları sergileyebilirsiniz.

Renkli çocuk odası dekorları 2021
Renkli çocuk odası dekorları 2021

Çocuk odası mobilyaları

Mobilya seçimi yaparken erkek ve kız çocuklarına göre uygun renkler seçmeye özen göstermelisiniz. Örneğin erkekler için, mavi, sarı, kırmızı, yeşil gibi renkler uygun olacaktır. Kız çocukları içinse daha çok pembe tonları, mor yada lila renginin açık tonları, turuncu ve sarı tonları ideal renklerdir.

Renkli çocuk odası duvar dekorasyonu
Renkli çocuk odası duvar dekorasyonu

Fakat mobilya rengi konusunda modası hiç geçmeyecek bir renk arıyorsanız seçiminizi hiç düşünmeden beyazdan yana kullanabilirsiniz. Beyaz renk mobilyalar, hem erkek hemde kız çocuk odası dekorasyonu için ideal bir seçimdir. Kız çocuk odası için daha klasik, vintage yada country tarzı mobilyalar kullanılabilir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.