Çocuk Odası Duvar Renkleri ve Öneriler 2021

0

Bir çocuk odası dekore ederken oda içinde tercih edilecek renklerin hem çocukların hayal dünyasına uygunluğu, hem de bu renklerin psikolojik etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu noktada özellikle çocuk odası duvar renkleri konusunda biraz daha hassas davranılması önemlidir. Çünkü duvar için belirlenecek renk yada renkler, çocukların yaratıcılığını geliştirmesi ve bu odada daha verimli bir zaman geçirmesinde büyük rol oynar. Renk seçimi konusunda kararsız kalıyorsanız yazımızda sizler için bir araya getirdiğimiz popüler çocuk odası duvar renkleri ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Çocuk Odası Duvar Renkleri ve Öneriler 2021

Modern çocuk odası dekorasyon örnekleri 2021
Çocuk Odası Duvar Renkleri ve Öneriler 2021

Çocuk odasında renk seçimleri neden önemli? Bu soru hakkında başlı başına bir makale yazılabilir aslında, fakat en önemli nedenlerin başında renklerin çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını etkileyen bir faktör olmasıdır. Bu noktada onun odasında geçireceği her anı daha eğlenceli hale getirecek, aynı zamanda hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olacak, oynamaktan, uyumaktan ve çalışmaktan zevk alacağı tarzda bir çocuk odası dekorasyonu için renk seçimleri çok önemlidir. Peki çocuk odası için hangi duvar renkleri kullanılabilir?

Popüler çocuk odası duvar renkleri

Beyaz

Çocuk odası renkleri 2021
Çocuk odası renkleri 2021

Beyaz her tarz ve her zevke hitap eden zarif bir renktir. Aynı zamanda en çok kullanılan duvar rengidir. Özellikle küçük çocuk odaları için beyaz renkler avantajlıdır. Bu tarz dar ve yeterince ışık almayan çocuk odalarında beyaz duvarlar, odayı olduğundan daha geniş gösterir, aynı zamanda daha aydınlık bir görünüm sağlar.

Beyaz çocuk odası duvar dekorasyonu
Beyaz çocuk odası duvar dekorasyonu

Söz konusu çocuk odası dekorasyonu olunca bembeyaz duvarlar odada mesafeli, soğuk bir görünüm yaratabilir. Beyazın bu olumsuz etkisini kırmak için odanın en az bir duvarında farklı ve dikkat çekici bir renk tonu seçilebilir. Bu şekilde daha dengeli aynı zamanda enerjik bir görsel ortaya çıkacaktır.

Çocuk odası duvar örnekleri 2021
Çocuk odası duvar örnekleri 2021

Beyaz duvarların bir diğer avantajı ise oda içinde hemen her renk ile uyumlu bir görünüm ortaya çıkarmasıdır. Mobilya, aksesuar ve aydınlatma gibi seçimlerde ilgi çekici bir çok farklı renk dekorasyona rahatça dahil edilebilir.

Yeşil

Yeşil çocuk odası dekorasyonu 2021
Yeşil çocuk odası dekorasyonu 2021

Yeşil ve yeşilin bir çok farklı tonu çocuk odası dekorasyonu için ideal renkler arasında yer alır. Yeşil kullanılacak tona göre enerji verici yada sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. Bu noktada yeşilin parlak ve canlı tonları çocuk odaları için daha uygun bir duvar rengi olacaktır. Doğayı temsil eden bir renk  olmasının dışında yeşili çocuk odasında kullanmak için önemli bir neden ise çocukların daha rahat uykuya geçmelerini sağlamasıdır.

Mavi

Mavi çocuk odası dekorasyon fikirleri 2021
Mavi çocuk odası dekorasyon fikirleri 2021

Mavi tonları hem erkek hemde kız çocuk odaları için en popüler duvar renkleri arasında yer alır. Mavi rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Mavinin bir çok farklı tonu bulunuyor, çok parlak maviler genç odalarında, pastel tonlarda yumuşak mavi tonları ise hem bebek hemde çocuk odası dekorasyonu için sıkça kullanılan renklerdir.

Mavi çocuk odası dekorasyonu
Mavi çocuk odası dekorasyonu

Mavi duvar rengi kullanmayı düşünüyorsanız, oda içinde maviyi tamamlayacak olan turuncu renkleri tercih edebilirsiniz. Turuncu ve mavi kombinasyonu sonucu ortaya son derece dinamik ve hareketli bir çocuk odası çıkacaktır. Turuncu dışında bir renk kullanmayı düşünüyorsanız sarı, pembe, yeşil yada beyaz renkleri tercih edebilirsiniz.

Macenta

Çocuk odası duvar dekorasyon fikirleri
Çocuk odası duvar dekorasyon fikirleri

Son yollarda modern çocuk odası dekorasyon örnekleri arasında göze çarpan duvar renkleri arasında macenta rengi yer alıyor. Bu renk iddialı bir renk olduğundan tüm duvarlara uygulamak yerine, tek bir duvarı boyayıp, diğer duvarları beyaz bırakmak daha akıllıca olacaktır. Macenta beyaz ile muhteşem bir görünüme sahiptir, enerjik olduğu kadar şık bir renktir.

Mor

Kız çocuk odası dekorasyon fikirleri 2021
Kız çocuk odası dekorasyon fikirleri 2021

İşte kız çocuklarının en sevdiği renk! Mor ve morun bir çok farklı tonu çocuk odalarında masalsı bir etki yaratıyor. Tabi ki akla ilk olarak koyu mor duvarlar gelebilir, fakat morun lila ve leylak gibi birbirinden güzel, rahatlatıcı ve ferah tonları olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu tonları içeren dekoratif duvar kağıdı kullanarak odayı daha çekici hale getirebilirsiniz. Mor duvarlara yakışacak bir renk düşünüyorsanız kesinlikle yeşil tonlarını kullanmanızı öneriyoruz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.