Çocuklara D Vitamini Takviyesi

0

Çocuklara D Vitamini Takviyesi

D vitamini, vücudumuzun yediğimiz gıdalardan kalsiyum almasına yardımcı olan bir besindir. Birlikte, kalsiyum ve D vitamini kemikleri oluşturur ve onları güçlü tutar. D vitamini ayrıca kalp sağlığı ve enfeksiyonla mücadelede de rol oynar. Çocuklara D Vitamini Takviyesi ise oldukça önemlidir.

Neden Çocuklar için D Vitamini Gerekir?

Çocuklar güçlü kemikler oluşturmak için D vitamini gerektirir. D vitamini ayrıca bir yara ya da ameliyattan sonra kemiklerin iyileşmesine yardımcı olur.

Vücudumuz güneşe maruz kaldığında vücudumuz vitamin D yapar. Yine de güneşten yeterli miktarda D vitamini almak zordur. Çoğu çocuk ve yetişkin okulda ve iş yerinde çok zaman harcıyor.

Açık havada olduğunda, çok fazla güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan melanom ve cildin zarar görmesini önlemek için cildi korumak önemlidir. Çok az besin D vitamini doğal olarak var. En çok yiyecekler yağlı balık ve balık yağlarıdır.

neden-cocuklara-d-vitamini-gerekir
Neden Çocuklara D Vitamini Gerekir

Çocuklar bu yiyecekleri çok fazla yemezler. Bu nedenle, gıda şirketleri süt, yoğurt, bebek maması, meyve suyu, tahıl ve diğer yiyeceklere D vitamini ekliyor. Gıdalara D vitamini eklenmesi, “takviye” olarak adlandırılır. Yararlı, ama yine de yeterli olmayabilir.

Yeterli D vitamini almak için, çocukların genellikle vitamin D ya da D vitamini takviyesi içeren bir multivitamin almaları gerekir. D vitamini bazen D3 vitamini olarak etiketlenir. Reçetesiz mağazalarda D vitamini hapları, sakızlar, çiğnenebilir maddeler, sıvılar ve spreyler satın alabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlık hizmeti sağlayıcısına doğru olanı seçme konusunda danışınız.

Çocuğumun Ne Kadar D Vitamini İhtiyacı Var?

D vitamini uluslararası birimlerde (IU) ölçülür.

1 yaşından küçük bebeklerin günde 400 IU D vitamini ihtiyacı vardır. Bebek formülü litre başına 400 IU’ya sahiptir, bu nedenle her gün en az 32 gram formül alan bebekler yeteri kadar alırlar. Bebeğiniz sadece anne sütü alırsa veya her gün 32 gramdan daha azını alırsa, sağlık uzmanınıza bebeğinize D vitamini desteği vermesini isteyin.

1 yaşından büyük çocuklar günde 600 IU veya daha fazla D vitamini gerektirir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle sağlıklı çocukların günde 600 ila 1.000 IU almasını isterler.

Bazı çocuklar, aşağıdakiler gibi daha fazla D vitamini gerekebilir: Bazı tıbbi problemler (örneğin,  obezite, çölyak hastalığı, kistik fibroz, çoklu kırıklar veya kemik ağrısı)

Kemik cerrahisinden iyileşir (skolyoz için füzyon cerrahisi sonrası gibi) Vücudun D vitamini kullanma şeklini engelleyen ilaçlar (anti-nöbet ilaçları gibi) alıyorlar. Çocuğunuzun bir D vitamini takviyesi ihtiyacı olup olmadığı konusunda sağlık uzmanınız sizinle konuşabilir.

Çocuğumun Yeterli Vitamin D Almasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?

D vitamini çok önemli olduğu için, çocuğunuzun yeterince aldığından emin olmak istersiniz. Çocuğunuza günlük ek ya da vitamin D içeren multivitamin verilmesi bunu yapmanın en kolay yoludur.

Sağlık hizmeti verenler, bir sağlık probleminin bir çocuğu yeterli D vitamini almasını sağladığını düşünürlerse kan testi isteyebilirler. Eğer doktorlar çocuğunuzun bir sağlık sorunu olduğunu düşünmezse, kan tahliline gerek yoktur.

D vitamini vücudun kalsiyum emmesini sağlar, güçlü kemikler için bir yapı taşıdır. D vitamini ile aksine, çocuklar genellikle besinlerden yeterli miktarda kalsiyum alabilirler. Yüksek kalsiyumlu gıdalar süt, peynir ve yoğurt içerir. Yiyecek üreticileri genellikle tahıl, ekmek veya meyve suyu gibi besinleri kalsiyumla takviye ederler.

cocugumun-ne-kadar-d-vitaminine-ihtiyaci-var
Çocuğumun Ne Kadar D Vitaminine İhtiyacı Var

D vitamininin doğal kaynağı nedir?

Güneş ve D vitamini: Çoğu insan beslenmesinde az D vitamini alır. Yağlı balıklar ve yumurtalar (yumurta başına 20 – 40 birim) gibi sadece birkaç doğal gıda, önemli miktarda D Vitamini içerir. Az miktarda D vitamini ile az miktarda gıda takviye edilir (örn. Bazı yoğurtlar ve kahvaltılık gevrekler).

Tüm formül sütleri takviye edilir, ancak İngiltere’de düz inek sütü takviye edilmez. Anne sütü genellikle küçük Vitamin D içerir. Güneş, Vitamin D’nin ana kaynağıdır. Bununla birlikte, D vitamini, güneşin gökyüzünde yüksek olduğu zaman güneş ışığından etkilenerek cildimizde yapılabilir.

d-vitamini
D Vitamini

D vitamininin farklı formları

İki tip Vitamin D vardır: Ergokalsiferol (Vitamin D2) ve Kolekalsiferol (Vitamin D3). Günlük tedavi için, hem D2 hem de D3 eşit derecede etkilidir (konsensüs beyanı 4). Vitamin D2 bir bitki ürünüdür ve D3 vitamini balık veya memelilerden elde edilir.

Yine de, D3 vitamini kaynakları vejetaryenler için kabul edilebilir ve başlıca ticari kaynak lanolin olan bir Helal veya Koşer diyetine bağlı olanlar kabul edilebilir. Lanolin koyunyünü yağıdır ve çoğu dini otorite bir et ürünü olarak sınıflandırmaz.

Ultraviyole ışığın etkisi altında ağızdan alınan veya deride yapılmış olsun, D vitamini karaciğerde 25 (OH) D Vitamini olarak dönüştürülür. Bu daha sonra böbrek ve diğer vücut dokularında Kalsitriol olarak da bilinen ve metabolik etkileri olan form olan 1,25- (OH) 2VitaminD’ye dönüştürülür. Kalsitriol veya Alfacalcidol gibi “Aktif Vitamin D” preparatları, basit D Vitamini eksikliğinin tedavisi için KULLANILMAMALIDIR.

Sadece karmaşık vakaların tedavisi için uzmanlar tarafından kullanılmalıdır. Basit D vitamini eksikliğini tedavi etmede etkisizdirler ve özellikle hiperkalsemi olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilirler. Basit D vitamini güvenlidir ve D eksikliği için tedavi edilir.

Çocuğunuz için D vitamini takviyesi kullanmadan önce, mutlaka doktorunuza danışın ve gerekli testleri yaptırınız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.