Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalı?

0

Soğukların kendini iyice hissettirmeye başladığı şu günlerde bulaşıcı hastalıklardan en çok çocuklarımız etkilenmektedir. Özellikle henüz 1 yaşını doldurmamış bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş olduğu için bu durumdan en çok onlar etkileniyorlar. Bu yüzden 1 yaşına kadar bebeklerde bu görevi anne sütü yerine getirmektedir.

Eğer sizler Çocuğum sürekli hasta oluyor ne yapabilirim? , Çocuğun hasta olmaması için neler yapılmalı?, Bebeklerin hasta olmaması için ne yapmalıyız? gibi soruları soruyor ve çocuğa bağışıklık güçlendirici durumlarını merak ediyorsanız aşağıda verdiğimiz tüyoları okuyabilirsiniz.

2 yaşını geçen çocuklarda ise bağışıklık sistemi yavaş yavaş güçlenmeye başlamaktadır. Ancak çocuklarımızın hastalıklarla daha iyi başa çıkabilmesi için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için:

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

  1. Bebeğiniz emzirin:

Yukarıdaki paragrafımızda belirttiğimiz gibi 1 yaşına kadar olan dönem bebeklerin en zayıf dönemidir. Bu dönemde bağışıklık sisteminin görevini yerine anne sütü getirir. Bu nedenle çocuğunuz gereken döneme kadar emzirin. Bu dönemde bebeğiniz hastalıklardan en çok sizin sütünüz koruyacaktır.

bebeginizi-emzirin-cocuklarin-bagisiklik-sistemi
Bebeğinizi Emzirin – Çocukların Bağılıklık Sistemini Güçlendirmek
  1. Uyku düzeni:

Bağışıklık sistemini etkileyen faktörlerden bir tanesi uyku düzenidir. Yeni doğan bebeklerin günlük 12 ile 23 saat arası uykuya ihtiyaçları vardır. Büyüdükçe gereksinim duyulan zaman git gide azalacaktır. Öncelikle çocuğumuzun yaşının gereksinimi olan uyku saatine uyulmalıdır. Uyku düzenini bunun yanı sıra uyuduğu ortamın sıcaklığı ve uyuduğu yerin rahatlığı da etkilemektedir.

  1. Mutlu aile:

Günümüzde birçok uzman tarafından stres ve gerginliğin birçok hastalığa davetiye çıkardığı kabul görmektedir. Aynı durum bunun tam tersi için de geçerlidir. Yani mutluluk psikolojinin açıklamalarına göre insan sağlığına ve bağışıklık sistemine olumlu olarak etki etmektedir.

mutlu-aile-cocuklarin-bagisiklik-sistemi
Mutlu Aile – Çocukların Bağışıklık Sistemi
  1. Hareket sağlıktır:

“İşleyen demir pas tutmaz.” atasözünden yola çıkarak yeteri kadar hareketin sağlığı olumlu olarak etkilediği görülmektedir. Çocuğunuzun içerisindeki fiziksel enerjiyi doğru etkinliklerle destekleyerek onun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

  1. Dengeli ve düzenli beslenme:

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en önemli kuralımız sağlıklı beslenmedir. Çocukların beslenmesinde probiyotikler ciddi bir yere sahiptir. Bununla beraber çocuğunuz her türlü sağlıklı besinlerden yeteri kadar faydalanması bağışıklık sitemi için çok önemlidir. Zararlı yiyeceklerden yani fast food, abur cubur, açıkta satılan besinlerden çocuğunuzu uzak tutun.

dengeli-ve-duzenli-beslenme-cocuklarin-bagisiklik-sistemi
Dengeli ve Düzenli Beslenme – Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
  1. Çocuklarınıza aşı yaptırın:

Bağışıklık sistemi tedavisinin olmazsa olmazı aşılardır. Bu aşılar sayesinde bağışıklık sistemi hastalıklarında ciddi bir düşüş görülmektedir.

Aileler aşıların ciddi zararları olduğunu düşünerek çocuklarını aşı yaptırmamakta ısrar edebiliyorlar. Ancak bu aileler çocuklarını ciddi tehlikelerin içerisine sürüklemektedirler.

  1. Kontrolsüz ilaç kullanmayın:

Toplum olarak en çok sevdiğimiz şeylerden biri doktorların verdiği ilaçları kullanmak yerine mahalle arkadaşlarından, akrabalardan duyduğumuz ilaçları kullanmayı tercih etmemizdir. Bu durum maalesef çocuklarımıza da yansımaktadır. 0-6 yaş arası çocuklarda nezle hastalığı sık görülür ve çocuklarımıza 6 yaşını doldurana kadar nezle ilaçlarını kesinlikle vermemeliyiz. Doktor kontrolünde ilaçları kullanın. Kulaktan dolma sözlerle ne siz ilaç kullanın ne de çocuğunuza kullandırın. Yanlış ve kontrolsüz kullanılan ilaçlar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir.

kontrolsuz-ilac-kullanmayin-cocuklarin-bagisiklik-sistemi
Kontrolsüz İlaç Kullanmayın – Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalı?
  1. Çocuğunuzu cam fanusta büyütmeyin:

Aşırı derecede hijyenik ortamda büyütülen çocukların bağışıklık sistemleri mikroplarla fazla karşı karşıya kalmadığı için bu mikropları tanımamaktadır ve en ufak bir durumda hemen hastalanmaktadırlar. Bu yüzden çocuğunuzu aşırı hijyenik bir ortamda büyütmeyin. Hijyen kurallarına gerektiği kadar özen dikkat edin.

9. Baş Ağrısını Dahi Önemseyin:

Baş ağrısı deyip geçmeyin. İnsanlarda baş ağrılarının altında yatan birçok farklı sebepler olabiliyor. Özellikle çocuklar henüz ufak yaşlarda kendi sağlıklarına hakim olmadıklarından ufak ağrıları büyük yansıtabiliyor veya büyük ağrıları sanki ufak bir sancıymış gibi belirtebiliyorlar. Çocuklar ve yetişkinler için bu konuda yazdığımız Baş Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılmalı isimli makalemizi okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.