Cpanel Üzerinden Web Sitesi Yedeği Nasıl Alınır?

0

Cpanel Yedek Nasıl Alınır?

İnternet sistemlerinde en çok kullanılan panel sistemlerinden biri Cpanel olarak biliniyor. Genel olarak internet dünyasında öne çıkan panel türlerinden biri olması ve birçok sitede söz konusu sistemin kullanılıyor olması Cpanel, ayarlarının da epey bir araştırılmasına neden oluyor. Bu noktada Cpanel konusunda en çok araştırılan nokta ise yedek alma işlemi. Kimi zaman sitelerinizi güncellerken sorunlar yaşamamak için kimi zamanda sistem değişikliklerinde ya da çökme gibi sorunlarda kalıcı zararlar yaşamamak için Cpanel Yedek alma işlemini yapmanız gerekiyor. Bu işlem sayesinde herhangi bir olumsuzluk yaşasanız bile doğrudan aldığınız yedek dosyalarını kullanarak Cpanel Yedek yüklemesi yapabiliyorsunuz. Bu noktada asıl bilmeniz gereken Cpanel Yedek alma işleminin nasıl yapılacağı? Peki bu işlem nasıl yapılıyor?

Cpanel Yedek Nasıl Alınır?

  • Cpanel Yedek almak için ilk olarak internet sitenizin kontrol paneline girmeniz gerekiyor. Cpanel arayüzüne girip buradan ise “Backups” sekmesine girmeniz gerekecek. Tüm yedek ayarlarının yapıldığı bölüm olarak bilinen Backups kısmına girip yedek alma işlemini de buradan yapacağız.
  • Eğer sitenizin tüm veri tabanını kayıt altına almak istiyorsanız bu durumda açılan ekrandan “Databases” kısmına basmanız gerekiyor. Ardından tüm yedekler için mail adresinizi girip “generate backup” seçeneğine basıyoruz.
  • Eğer tüm yedeklerinizi almak istiyorsanız bu durumda da “Home Directory” kısmına tıklamanız gerekiyor. Bu sekmeye bastığınızda da tüm yedeklerinizi alabiliyorsunuz. Yine aynı işlemlerle aldığınız yedekleri tekrar yüklemek için ise Restore alanını kullanmanız yeterli oluyor.
  • Sadece RAR dosyası olarak alabileceğiniz yedekleri düzenli olarak almak hem sitelerinizde yaşayacağınız sorunların önüne geçmenize hem de sitelerinizde geri dönüşüm işlemleri yapabilmenize olanak sağlayacaktır. Bunun dışında yedek alma işlemlerinizi düzenli hale getirmeniz önerinde de bulunalım.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.