CredSSP Hatası – CreedSSP Şifreleme Oracle Çözüm

0

CredSSP Hatası – CreedSSP Şifreleme Oracle Çözüm

Windows 10’da, CreedSSP updates for CVE-2018-0886 güncellemesinden sonra Oracle şifreleme hatası ortaya çıkmaya başladı.

Uzak Bilgisayar Bağlantı Hatası

CredSSP Oracle Hatası yayınlanan bir güncelleme ile gündeme gelmiş durumda. Uzak bir sunucuya bağlanma isteği gönderdiğimizde ‘Bir kimlik doğrulama hatası oluştu. İstenen işlev desteklenmiyor’ bir de ‘bunun nedeni CredSSP şifreleme Oracle düzeltme olabilir’ mesajı ile kendini gösteren bu hatanın çözüm yolu üzerinde duracağız. Hatanın Türkçe çevirisi oldukça garip olsa da kısaca bize uzak bilgisayar ile bağlantı kurulma hatasının meydana geldiğini ve bağlantı kurulamadığını bize bildiriyor.

Çözüm Yolu ve Uygulanması Gereken Adımlar

Yapacağımız işlem kısaca CVE-2018-0886 güncellemesi ile gelen koruma kalkanının kapatılması olarak özetlenebilir. Eğer siz de Microsoft Windows 10 yüklü bilgisayarınızda CredSSP Oracle Hatası alıyorsanız uygulamanız gereken adımları sizler için hazırladık.

CredSPP Oracle Hatası ve Çözümü

Gerekli Komut “gpedit.msc”

Bilgisayarımızın başlat kısmına (arama sekmesi) yazacağımız gpedit.msc komutu ile bu yönetim araçları sistemine girebiliriz. Bu komutun açık hali Group Policy Management olarak adlandırılmıştır. Dilimizdeki tam olarak karşılığı “Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi” olarak çevrilmektedir. Windows XP işletim sisteminden itibaren bütün Windows versiyonlarında (Window 10 Home sürümünde bu komut bazen işe yaramıyor ve 3. parti yazılımlara ihtiyaç duyulabiliyor.)çalışan bu komut ile sistemimizde yer alan bütün işlevlere izin verilip verilmeyeceğini belirleme şansına sahibiz aynı zamanda CredSSP Oracle Hatası aldığımızda da kullanmamız gereken bir komut olarak karşımıza çıkıyor.

Yazdığımız gpedit.msc komutundan sonra gelecek olan sekmeler arasından sırasıyla ‘bilgisayar yapılandırması’, ‘yönetim şablonları’, ‘sistem’, ‘kimlik bilgileri yetki aktarımı’ seçiyoruz daha sonra şifreleme ve Oracle düzeltmeye tıklayarak Etkin sekmesini işaretliyoruz. Son olarak da koruma düzeyi kısmından savunmasız sekmesini seçiyor ve uygula diyoruz. İngilizce Windows kullanıcıları için ise yine sırası ile computer configuration, administrative templates, system, credentials delegation oradan da encryption Oracle remediation sekmesine tıklıyoruz. Policy kısmını enable olarak seçiyoruz ve protection level bölümünü ise vulnerable olarak işaretliyoruz ve apply diyoruz. Bütün bu işlemlerin ardından bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekiyor.

CredSSP Oracle Hatası için çözüm yolu olarak kullanabileceğiniz bu yöntemden sonuç alamazsanız, Windows 7 için KB4103718, güncellemesini, Windows 8 için KB4103725 güncellemesini, Windows 10 içinse KB4103727 güncellemesini uninstall yapın ve bilgisayarınızı restart yapın.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.