Deniz Cansever Kimdir ? Namıdiğer “Evenstar” ile Soru-Cevap

0

Deniz Cansever Kimdir ? Namıdiğer “Evenstar” ile Soru-Cevap

Herkese merhaba arkadaşlar röportaj kategorimizin yeni değerli konuğu profesyonel E-Spor oyuncusu ve aktif Twitch Yayıncısı Deniz Cansever ( bknz : Evenstar Twitch ). Bu soru-cevap ile Deniz “Evenstar” Cansever Kimdir ? Evenstar‘ın yayıncılık ve profesyonel oyunculuk hayatı ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.Deniz’e bize vakit ayırdığı için çok teşekkür ediyor hazırsak soru cevap kısmına geçiyoruz.

Evenstar Röportaj

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhabalar, Ben Deniz. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyorum. Bilgi E-Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmaktayım. 5 yaşından itibaren konsol ve bilgisayar oyunlarını oynamaya başladım. Bodrumlu olup İstanbul’da yaşamaktayım.

E-Spor ve Twitch maceralarına nasıl başladın ? Hikayeni bizimle paylaşır mısın ?

E-Spor maceram sezon 4 den itibaren lisedeki arkadaşlarımla cafe turnuvalarına gitmemle başladı. Yükselme ve şampiyonluk liginde kendimi gösterme şansı buldum. Yayıncılığa Gamersuite adında bir yayın evi aracılığıyla başladım. Yayıncılığı denememdeki tek amaç “acaba kaç izlenirim” merakı diyebilirim.

Evenstar Yayıncı Takma adın olan “Evenstar”ı seçmenin bir nedeni veya anlamı var mı ?

Yüzüklerin Efendisi hayranıyım. Arweni oynayan Liv Tyler çocukluk aşkım diyebilirim. Evenstar da Arwen’in taktığı kolyenin adıydı. Ayrıca akşam yıldızı anlamına geliyor. Çok hoşuma gitmişti ve bunu kullanmaya başlamıştım.

Genellikle insanlar E-Spor’u veya Twitch’i tercih ediyor, senin için ikisini de yürütmek zor olmuyor mu ?

Aslında bir takımda yedek olarak bulunsam da, gerek antrenmanları, gerek maçlarında ofiste bulunmam gerekiyor. Bunun dışında bir yandan düzenli yayınlar, bir yandan okul ve okul içi kulüpler. Gerçekten bazen nefes alacak zamanım olmuyor.

İnsanlar için E-Sporcu olmak veya Twitch yayıncısı olmak kolay gibi gözüküyor bunun gerçek yüzü nedir? Gerçekten kolay mı bu işler?

E-Sporcu olmak gördüğüm en stresli ve en çok çalışılması gereken işlerden biri. Yayıncı olmak da gerçekten zor bir iş. Yoksa her obs’i yükleyen yayıncı olurdu 🙂 İnsanları yayında tutmak ve bunun devamlılığını getirmek gerçekten zor.

 Bir E-Sporcu’da olmazsa olmaz dediğin özellikler neler ?

Disiplin, Azim ve no manitacılık…

Twitch kanalının konsepti nedir? Seni takip edenleri nasıl içerikler bekliyor ?

Açıkçası 2 yıldır öğretici ağırlıklı, League of Legends oyunu üstünden yayınlar yapıyorum. Ancak son dönemde büyük bir değişime gidiyorum. Yayın takvimindeki günlere göre gerek öğretici, gerek tryhard yüksek elo maçları, gerek yeni ekibimle olan programı, talk show ve mini turnuva yayınlarını izleme şanslarını bulabilirler.

 Takipçi kitlen gün geçtikçe artıyor bu seni gerçek hayatında nasıl etkiliyor ?

Oyunlardan tanıştığım insanların çoğu beni tanıyor. Güzel yorumlar yapıyor. Okuldan arkadaşlarım bile, gerçekten çok iyi oynuyormuşsun bu oyunu ve yayınların baya kaliteli dediklerinde mutlu oluyorum. Son zamanlarda en çok mutlu olduğum şey, MC Donalds’a gittiğimde kasaya bakan arkadaşın beni tanıyıp, yemek ısmarlamasıydı.

Çok sevdiğin E-Sporcu veya severek takip ettiğin Twitch Kanalı var mı ?

En sevdiğim esporcu. Mhm. Buna tek bir isim söyleyemem. Zeitnot, fab, elwind, madness, mojito, japone, trix, broken blade ve aklıma gelmeyen bir çok isim… Gerçekte çok kaliteli insanlar.

 İnsanlar sana nasıl ulaşabilir sosyal medya adresinlerin ve iletişim adresin nedir?

Instagram-Twitter ve Facebook’da @denizevenstar’dan ulaşabilirler.

 E-Spor’a veya Twitch’e başlamak isteyen arkadaşlara önerin ne olur?

Twitch’e başlayan insanlara tek bir önerim var. “Seni neden izliyim ki?” sorusuna cevaplar arasın. Ve bunlara odaklansın yayındayken. Bu soruya herhangi bir cevabınız yoksa, Depeche Mode’dan Enjoy The Silence şarkısını dinlemelerini öneririm.

Olumlu yorumlar kadar olumsuz yorumlar da geliyor bu seni nasıl etkiliyor? Bu işleri bırakmayı hiç düşündün mü ?

Açıkçası en az beni seven kadar benden nefret edenler de var. Bazen insan ister istemez egolu, kötü huylu gözükebiliyor yayınlarında. Kitlenin yaş aralığı küçük olduğundan, kötü bir algı bırakıyor. Bu işleri bu anlamda bırakmayı düşünmedim. Ancak sürü psikolojisiyle insanları izleyen bir toplumu gördükçe iştahım kaçmıyor değil.

 Bize vakit ayırdığın için sana minnettarız, eklemek istediğin başka bir şey var mı?

Ben teşekkür ederim. İnternet röportajı olarak bu benim için bir ilkti. Çok mutlu oldum.


Bu soru cevap 2018 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.