DGS Nasıl Çalışılır 2021

0

Bu içeriğimizde DGS Nasıl Çalışılır 2021 adlı içeriğimize yer vereceğiz. Ben bu yıl DGS ile üniversite kazanmış biri olarak, bunu nasıl başardığımı sizlere anlatmak istiyorum. Biliyorum psikolojik olarak çok kötü bir durumda oluyoruz. Çünkü etrafımızda herkes üniversite sınavından daha zor, kazanman için iki katı çalışman gerekiyor gibi bir sürü şey. Ama aslında öyle bir şey yok. Bunu 2 yıllık bölüm okuyarak ve tam da mezun olduğum zaman hiçbir yıl beklemeden kazanan olarak ben söylüyorum. Yapmanız gereken çok basit. Sadece ama sadece kendinize inanın. Çünkü zaman, psikoloji, bilgi ve mantık gerektiren sınavlar tamamen kendinize inanmaktan geçmektedir.

Sınavı Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Sınavı kazanmak için ilk önce dediğimiz gibi kendinize inanın. Sonra karşınıza Dgs konu dağılımlarını alın ve bu konulardan hangisi veya hangileri eksik bunu belirleyin. Eksik konularınızı belirledikten sonra kendinize uygun bir ders çalışma programı hazırlayın. Ders çalışma programı hazırladıktan sonra geriye kendinizi bu tempoya sokmak kalıyor. Öncellikle öğlenlere kadar uyumayı unuttun çünkü her sınavda olduğu gibi bu sınavda da vakit en kıymetli şey. Sabahları en geç 09:00 ya da 10:00’da uyanmış olun.

Daha sonra hazırladığınız ders çalışma programına uygun bir şekilde ilerleyin. Kendinizi asla sıkmayın ama asla da boşlamayın. Eğer o an o derse çalışmak istemiyorsanız, 5 – 10 dakika ara verin gözlerinizi dinlendirin ondan sonra tekrar oturursunuz. Eğer sıkıldığınız zaman zorlarsanız kendinizi çalıştığınızdan hiçbir şey anlamayacaksınız. O an bırakın kendinize izin verin. Ve hafta bir kendinize deneme yapın. Ben her hafta sonu deneme yapardım kendime. Ama son bir ay tamamen deneme yaptım. Her gün 3 deneme çözdüm ve yapamadığım her soruyu tek tek konu anlatımlarından bakarak tekrardan çözdüm. Ve emin olun son bir ayımı öyle yapmasaydım kazanamazdım.

Gerçekten benim matematik netlerimi artıran o denemeler oldu. Sınav gününden bir gün önce çok stresli oluyorsunuz gözünüz soru arıyor ve illa çözmek için elinize kitaplarınızı alıyorsunuz. Ama asla almayın ben aldım stres ve heyecan yüzünden o an unuttum ve unutmamın etkisi ile daha çok strese girdim. Sabaha kadar hiç uyumadım. Ve benim sınav yerim evimden 3 saat uzaklıkta mesafede yer alıyordu. Hiç uyumadan sınava girdim. Sınavda aşırı heyecan ve stresliydim ama ilk 10 dakikadan sonra hiçbir şey kalmıyor. Sınavın içeriğine gelirsek beklediğim gibi bir sınav olmadı asla. Matematiği zor beklediğim için ful matematik çalıştım ama ters köşe yaparak ÖSYM bizlere Türkçe çok zor bir şekilde geldi.

DGS 2021 Konu Dağılımları 
DGS 2021 Konu Dağılımları

Ve süremin çok büyük bir kısmını Türkçede harcadım. Matematiğe geçtiğimde az bir sürem kalmıştı. Yapabileceğim matematik netinden az bir net yaptım. Çünkü zamanım yetmedi. Ve son olarak söylemek istediğim bir şey daha var hangi alandan girerseniz girin mutlaka matematik çözmeniz gerekmektedir. Bu yıl sınava giren çoğu sayısalcı arkadaşlarımız Türkçe çözmediği için sınavları hesaplanmadı.

Böyle bir duruma düşmek emin olun ki istemezsiniz. Tüm yıl boyunca kendinizden bir çok şeyden vazgeçerek çalıştığınız bu sınava sadece Türkçe çözmediğiniz için bir yılınız boşuna gitmesin. 5 net yeterli. Aynı şekilde de sözelciler için matematikten 5 net yapmanız gerekmektedir. Zaten ilk beş soru ilkokuldan bu yaşımıza kadar gördüğümüz rasyonel sayılar ve üslü sayılardan gelmekte, mutlaka çözün. Ve bu sınavın en kolay yanı sadece Türkçe ve Matematik olması ama en zor kısmı ise 60 sözel, 60 sayısal yani toplamda 120 soruya 1 saat 15 dakikalık bir süre vermeleridir. Sizlerin en iyi yapabileceği şey süreyi çok iyi kullanmak.

DGS Konuları 2021

DGS Konuları 2021 aşağıda bulabilirsiniz. Bu konu dağılımlarına dikkat ederek çalışırsanız, sınavda başarılı olarak istediğiniz üniversite ve bölümü kazanabilirsiniz.

Türkçe

DGS Nasıl Çalışılır 2021-DGS Konuları 2021
DGS Nasıl Çalışılır 2021-DGS Konuları 2021

Matematik

DGS Nasıl Çalışılır 2021-DGS Konuları 2021
DGS Nasıl Çalışılır 2021-DGS Konuları 2021

Geometri

DGS Nasıl Çalışılır 2021-DGS Konuları 2021
DGS Nasıl Çalışılır 2021-DGS Konuları 2021

DGS Çıkmış Soruları

DGS geçmiş sorularını çözmeden bu sınava girmeyi düşünmeyin. En doğru DGS çıkmış sorularına https://www.osym.gov.tr/TR,15068/dgs-cikmis-sorular.html adresinden ulaşabilirsiniz. Yıl yıl hangi tür soru kalıplarını geldiğini görebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve içerik için https://tr.pinterest.com/fikirguzel/_created/ hesabına giderek ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları, yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Umarım gönlünüzden geçen yeri kazanırsınız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.