Diş Hekimliği Öğrencisinden Diş Hekimliği Kazanmak İçin Tavsiyeler

9

Merhaba arkadaşlar Diş Hekimliği öğrencisi olmak istiyorsanız merak ettiğiniz ; Diş hekimliği kazanmak zor mu ? Diş Hekimliği kazanmak için kaç net gerekir ? Diş Hekimliği kazanmak için nasıl çalışılmalı ?  gibi soruların cevabını diş hekimliği öğrencisi Bengisu’dan istedik.Bizi kırmadığı için teşekkür ediyor soru cevap kısmına geçiyoruz.

Merhaba, ismim Bengisu. Ege Üniversitesi’nde diş hekimliği bölümünde okuyorum. Şu anda 3. sınıf öğrencisiyim ve sunu söylemek isterim ki okulun en zor dönemini bitirdim 🙂

  • Diş hekimliği kazanmak , okumak senin tercihin miydi? 

Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki benim tercihimdi. Bence bu isteyerek gitme olayı okulun gözündeki zorluğunu fazlasıyla etkiliyor. Zaten kendimi hiç mühendis mimar olarak düşünmedim yani hep sağlık meslekleri daha sıcak gelmişti. Sadece şu var ki bizim ülkemizde puanın yüksekse tıp tıp diye dayatıyorlar, bana da fazlasıyla söylediler. Hiç yazmadım ve yazmadığım için de mutluyum.

  • Diş hekimliği kazanmak isteyenler hangi derslere ağırlık vermeli nasıl çalışmalı? 

Şimdi şu var bölüm MF3 puanıyla alıyor. Bu da biyoloji ağırlıklı demek ve hayatımda en kötü netleri hep biyolojiden aldım. Bazıları biyolojin kötü, sevmiyorsun sağlık nasıl olacak diye sorabilir. Bence lisede sevdiğin ders ya da iyi olduğun ders değil senin istediğin etken olmalı seçimde. LYSde 10 tane de yanlışım vardı, sınav da diğer bölümlere göre gayet kolaydı. Ama şu an da alttan ders almadan yaz okulu vs kalmadan 3. sınıfa kadar rahat gelebildim. Nasıl çalışmalı konusuna gelince o herkese göre farklılık gösteriyor. Benim cumartesi günlerim tamamen tatildi akşam çıkma planlarım vs her şeyi öyle yapardım. Pazar günleri kalkınca tüm gün çalışırdım kendi ödülüm de güneşi beklerken izlemekti 😂 Onun dışında bir ara evde sıkıntı basmaya başlamıştı, çalışamıyordum. Ona da bir arkadaşımla şöyle çözüm bulduk sessiz sakin bir cafe vardı bazen bizden başkası bile olmuyordu. Bir köşeye çekilip sınav zamanına kadar orada çalıştık, şöyle yapcaz böyle geçecek diye diye girdik sınava.

  • Diş Hekimliği içeriği ve zorluğu hakkında bilgi verir misin? 

Bölüme gelince ilk sene o kadar  ilaç gibi geliyor ki anlatamam. Sadece 1 bölüm dersi var ve onu da bir şekilde geçiyorsun. 1.sınıf temel dersler, 2. sınıf; tabi biraz daha fazla bölüm dersi giriyor işin içine pratik dersler artıyor. 15 kişinin falan 1 asistanı var bizde onlar bizden sorumlu pratikte. Eğer şanslıysanız ve iyi asistanlardan birine denk gelirseniz 2. sınıf da çok rahat geçiyor ki ben onlardan biriydim.3. sınıfın ilk dönemi tam anlamıyla kabus. 1 aylık fazlasıyla zor bir süreç. Yemek yemeyi unuttuğum günler bile çoktu yani. Uyuduğum uyku günlük 4 saat falandı benim anca hafta sonları 14 saat falan uyuyarak nötrlüyordum vücudumu.

Şu an bana sorsanız bizden daha fazla zorlanan bir bölüm yoktur. Mimarlıkla biraz benziyoruz ama onların da teorik dersleri bize göre daha az. Sadece teorik 15 dersimiz vardı. 3 de pratik dersimiz vardı. Protez bunlardan en nefret ettiğim. Kesinlikle hep bir aksilik çıkıyor yani o derste. Tabi parası olana iş kolay diş teknisyenine verip ödevlerini yaptırabiliyorsun. Para konusuna gelmişken şunu da belirtmek istiyorum; fazlasıyla masraflı bir bölüm. İnanın ki yükselen euro bizi de etkiliyor. Malzemeleri kendin alıyorsun okul hiçbir şey vermiyor ve sınıf atladıkça harcadığın para daha da artıyor. Durumu fazla iyi olmayan ya da sıfır almak istemeyenler içinde okulda şöyle bir döngü var; üst dönemler alt dönemlere malzemelerini satıyor ya da veriyor. Evet çok masraflı bir bölüm ama okumak istersen de elbet çözümler bulunuyor, nasıl alırım o kadar şeyi diye düşünmemek lazım. Bundan sonrası için üst dönemlerim daha kolay diyor tabi 3. sınıf sonunda final haftası hariç. Hasta görmeye 3. sınıfın 2. döneminde görmeye başlıyorsun. Biz bu sene sadece gözlemci olacağız önceden dolgu kanal tedavisi vs yaptırıyorlardı bu dönemde.

  • Bu mesleği yapmak isteyenler hangi nitelikleri taşımalı ?

Ya açıkcası el becerisi önemli fazlasıyla. El becerisi iyi olan ilk seferde atıyorum 6 saatte bitiriyorsa işini, kötü olan sabahlıyor ama yine bitiriyor bir şekilde. Tabi bu dediğim okurken olanlar daha mezun olunca nasıl olacak bir fikrim yok 😀 Sevmeyen, yapamayan yaz okuluna kalıyor, 1 hafta en fazla bizim yaz okulumuz bu arada teorik falan değil sadece pratik. E onda da bir şekilde geçiyorsun, kalırsan da canın sağolsun.

  • Bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara tavsiyelerin neler? 

Gerçekten istiyorsanız gelin yoksa puanım tıpa yetmedi ondan geldim başka ne yapacaktım diyerek gelirseniz bunalma katsayısı daha da artıyor. Keşkelere başlıyorsunuz. Ya da öyle gelirseniz de okurken bir şekilde kabullenip devam edeceksiniz.

  • Vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı?

Rica ederim. Ben kendimce açıklamaya çalıştım tabii bunlar okuldan okula farklılık gösterebilir. Sonuçta hepsinin işleyişi bir değil ama öğrencinin durumu her okulda aynı. Benim tavsiyem yazacağınız okuldan bölümden insanları bulun. En basiti Ege Üniversitesi Diş Hekimliği diye yazsan her dönemin grubu var. Oradan yazın ve gitmeden mutlaka öğrenin sizi neyin beklediğini. Umarım kafanızda bir şeyler oluşturabilmişimdir.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


9 YORUMLAR

  1. Ya bende dış doktoru çok olmak istiyorum şuan lise 2 deyim ve sayısal mı eşit ağırlık mı secicegimi bilmiyorum hangisini seçmem gerekiyor???

  2. ben bu yıl 11. sınıfım ve 9. sınıf da ve 10. sınıfda iki dönemdede taktir aldım not ortalamam en son 91 falandı ege diş istiyorum matematik fizik ve biyolojiyi yapabiliyorum bu notumu daha da artırmayı planlıyorum sence bu fakülteyi kazanabilir miyim ?

    • derslerinin başarılı oldugunu kendin söylüyorsun böyle bırakmadan hocalarınla iletişime geçerek sınava yönelik de çalışırsan ve sakinliğini korursan istediğin yerlere ulaşırsın

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.