Diyaliz Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Diyaliz Bölüm İncelemesi

0

Bu yazımızda Diyaliz bölümünü diyaliz bölümü öğrencisi ile incelemeye alacağız umarız faydalı olur.Bu yazıda diyaliz bölümü hakkında bilgi edineceksiniz.Hazırsak soru-cevap kısmına geçelim.

Diyaliz Bölümü Soru-Cevap

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?
Sakaryalı’yım,21 yasındayım diyaliz bölümü mezunuyum.

Diyaliz okumaya nasıl karar verdin ?
Üniversite tanıtım günlerinde bir kaç özel üniversitede sağlık bölümlerine bakarken dikkatimi çekti biraz araştırınca da sevebileceğim bir bölüm olduğunu düşündüm.

Diyaliz okumak isteyenler için başarı puanını ve sıralamnı bizimle paylaşır mısın ?
Puanımı hatırlamıyorum ama ygs2’den 280-300 bin gibi yapmak yeterli ben burslu girmiştim tam sıralamasını bilmiyoru.

Peki biraz bölümden bahseder misin içerik ,zorluk derecesi gibi ?
Bölüm dışarıdan kolaymış gibi görünüyor hatta açıkçası okurken baya kolay okunuyor ama çalışma hayatında çok büyük zorlukları var bir kere hastalarımız iyileşen hastalar değil zamanla nakil olmadıgı sürece kötüye giden hastalar. Bu süreç insanın psikolojisini yıpratıyor doğal olarak hasta, hasta yakını ve sağlık personelini de etkiliyor hastalarımız bu nedenle çok zor, insan hayatının elinizde olması da daha çok baskı yapıyor.

Mezun olunduğunda alınan ünvan nedir? İş imkanı nasıldır?
Mezun olduğunuzda diyaliz teknikeri oluyorsunuz, yaşadığınız şehirdeki diyaliz merkezlerine göre değişiyor ikinci etken olarak ise hemşireler de sizi etkileyebiliyor yerinize tercih edilebiliyor.

Bu bölümü okumak isteyen arakdaşlara genel olarak önerilerin nedir ?
Bu bölümü okumak isteyenlerin ileride gerçekten bu işi yapacak arkadaslar iyi düşünsünler alışırım zamanla diye düşünmesinler eğer gerçekten kan, hasta gördüğünüz de bu size sorun yaratmayacaksa sağlıkla ilgili herhangi nir bölüm seçin.

Diyaliz bölümünü okumak isteyen arkadaşlar ne gibi özelliklere sahip olmalı?
Diğer bölümde dediğim gibi psikolojik açıdan hastaların durumlarından etkilenmeyecek ama bir o kadar da vicdanlı insanlar olmalılar. Hastaların desteğe ve motivasyona çok ihtiyacı var.

Vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin bir şey var mı?

Ben teşekkür ederim 🙂


Bu soru-cevap 2018 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.