Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin

0

Kilo verme aceleye getirilmemesi gereken uzun bir süreçtir. Eğer herhangi bir nedenle aşırı derecede kilo aldıysanız yapmanız gereken ilk şey şok diyetlere ya da sadece belli bir besin türüne odaklanan diyetlere başvurmak değildir. Hatta mümkünse bunu kesinlikle yapmamanız gereklidir. Peki diyet sırasında tüketilmesi gereken besinler neler? Diyet yaparken mutlaka tüketmeniz gereken 9 besin ve yararları yazımızda sizleri bekliyor.

Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin

Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin
Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin

Yaşınız kaç olursa olsun asıl amacınız hayatınızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmek olmalıdır. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme düzenini benimsemek ve ufak tefek sapmalar olsa bile herhangi bir besinde aşırıya kaçmamak en iyisidir.

Tabi düzenli egzersiz yapmak da hem kilo vermek hem de sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam etmeniz için en önemli konulardan birisidir. Yine yaşınız ve kilonuz kaç olursa olsun, aldığınız kilolara can sıkıp oturmak yerine bir an önce harekete geçip egzersiz ve yürüyüşe başlamak en güzelidir.

Sağlıklı beslenme ve egzersizin önemi artık herkes tarafından kabul edilir. Zorlaşan ve gittikçe hızlanan günümüz dünyasında sağlıklı ve zinde kalmak için diyetinizde ve beslenme düzeninizde daha çok yer vermeniz gereken besinler de vardır. Bunlar hem sağlık hem de metabolizmayı hızlandırmak için güzel seçeneklerdir.

Protein Olmazsa Olmaz

Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin
Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin

Düzenli tüketildiğinde kilo vermeyi hızlandıran ve sağlımızı koruyan yiyeceklerin başında yoğurt gelir. Günde iki kase yoğurt yemek hem öğün aralarınızı düzenler, hem kalsiyum ve protein ihtiyacınızı karşılar, hem kemiklerinizi güçlendirir hem de kilo verme hızınızı arttırır ve formda kalmanızı sağlar.

Bu kadar faydası olan bir besini tabi ki evde yapmanız ve mümkün olduğunca organik olarak tüketmeniz gereklidir. Hiç vazgeçilmemesi gereken ve en ucuz protein kaynaklarından birisi de yumurtadır.

En sağlıklısı rafadan ve haşlanmış olarak tüketilmesidir. Tabi yine mümkün olduğunca organik ve gezen tavuk yumurtası tüketmeniz en iyisidir. Hemen herkesin kahvaltı öğününe yumurta eklemesi gereklidir. Yumurtada vücudumuz için gerekli olan birçok vitamin, mineral ve protein bir aradadır.

Protein Sadece Süt Ürünlerinden İbaret Değildir

Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin
Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin

Protein deyince akla ilk süt ürünleri ve yumurta gelir. Ama eğer hem protein hem de lifli bir gıda almak isterseniz yulaf ezmesini tercih etmelisiniz. Hem kolesterolü düşüren hem de karaciğer dostu olan bu besini sabahları süt ya da yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. İsterseniz haşlayıp meyvelerle karıştırarak da sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Yulaf ezmesi hem uzun süre tok kalmanıza hem de metabolizmanızın hızlanmasına katkıda bulunur.

Tarçın ve Sirke

Tarçın hoş kokusu ile tatlı krizi ve aniden gelen açlık krizleri için birebirdir. Yoğurt ve süte ekleyerek tüketebileceğiniz tarçın hem tok kalmanızı hem de kilo vermenizi sağlar. O yüzden bütün diyet listelerinin en sevdiği baharatlardan birisidir. Öte yandan sirkeyi de sabahları suyla karıştırarak alırsanız uyanır uyanmaz metabolizmanızı uyarıp canlandırmış olursunuz. Sabahları bal ve suyla tüketebileceğiniz sirke de gün boyu tok hissetmenize katkıda bulunur.

Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin
Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken 9 Besin

Meyvelerin En Sağlıklısı Elma

Lifli meyvelerin en sağlıklılarından birisi olan elma bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Aynı zamanda karaciğer dostudur ve cildinizin yenilenmesine katkıda bulunur. Karaciğer ve kolesterol için de önerilen elma öğün aralarında tüketebileceğiniz en güzel meyve seçenekleri arasındadır. Ayrıca sabahları yulaf ezmenizle yapacağınız bir karışıma da ekleyebilirsiniz.

Brokoli

Brokoli de faydası saymakla bitmeyen sebzelerden birisidir. Hem karaciğer hem de cilt sağlığı için önerilen bu besin hem tok kalmanızı hem de sindirim sisteminizin çok daha iyi çalışmasını sağlar. Hemen hemen bütün diyet listelerinin baş tacı olan brokoli pek çok vitamin ve mineral de içerir.

En Sağlıklı Yağ Kaynakları, Somon ve Kuruyemişler

Yağları tamamen diyetten çıkarmanın pek de faydasının olmadığı artık kabul ediliyor. Vücudumuza gerekli olan sağlıklı yağlar da vardır. Bunların alınması vücuttaki yağ birikmelerinin çözülmesini sağlarken beraberinde başka faydalar da sağlar. Mesela somon balığı dünyanın en yararlı yiyecekleri arasındadır.

Cilt sağlığı için de yararlı olan somonun içerisindeki yağ özellikle bel bölgesindeki yağların baş düşmanıdır. Dünyanın besin değeri en yüksek yiyeceklerinden birisi de badem olarak kabul edilir. İçeriğinde birçok vitamin, mineral ve kalsiyum barındıran badem de düzenli tüketildiğinde kilo verdirir.

Bunun yanında tuzlu olmamak şartıyla alabileceğiniz ceviz, fıstık ve kaju gibi kabuklu kuruyemişler de hem sağlık için hem de zayıflamak için önerilir. Tabi bunların makul miktarda ve akşam yemeğinden sonra değil de öğün araların da tüketilmesi daha makbuldür.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.