Diyet Yaparken Yapılan Hatalar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet, kişinin beslenme düzenidir. Birçok çeşidi vardır. Gelin biraz halk arasında en çok bilinen zayıflama diyetinde yapılan hatalardan bahsedelim.

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zayıflamak İçin Aç Kalmak, Rastgele Diyet Yapmak

Diyet yapmak aç kalmak değildir.Bu durum diyet yaparken yapılan hatalar listesinin çokca yanlış bilinenidir. Şok diyet uygulayarak aç kalarak zayıflanır mı evet, kalori açığı ile kilo verebilirsiniz ama hiç sağlıklı değil. Ve diyeti sürdüremeyip bıraktığınızda çok daha fazla yeme ihtiyacı duyacağınız için verdiğiniz kiloları tekrar alırsınız hatta daha fazlasını. Bu yüzden beslenme düzeninizde ufak değişiklikler yaparak daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Ekmeği kesmek

Diyet yapıyorum ekmeği kestimciler!

Uygun fiyatlı, ulaşılması kolay, yemeklerde vazgeçilmezimiz olan bu besini diyetinden neden çıkardın? Karbonhidratı çok diye mi? Haklısın ama karbonhidrat kaynağı yalnızca ekmek değil ki. Bisküvi pirinç makarna gibi besinler de ekmek benzeri.

Hem bir besini tamamen diyetten çıkarmak sizi psikolojik olarak da zor duruma sokar bu yüzden ekmek tüketimini azaltmak kesmek yerine daha doğru olacaktır. 

diyet yaparken yapılan hatalarKilo Ölçümünü Yanlış Yapmak

Tartıya ne sıklıkla çıkıyorsunuz? Her gün mü haftada bir mi? Peki tartıda gördüğünüz sayı yüksek çıkınca hemen umutsuzluğa mı kapılıyorsunuz. Kapılmayın!

Sıvı tüketiminin kısıtlı olduğu dönemde ödem oluştuğunda, menstrual döngü (adet döngüsü) döneminde, seyahatten yeni döndüğünüzde, spordan hemen sonra, uykunuzun düzensiz olduğu dönemde (özellikle yetersiz ise) , kabızlık ishal gibi durumlarda tartı doğru sonuç vermeyebilir. Hatta tartı ev içinde farklı konumlarda da farklı sonuç verebilir. Bu yüzden yukarıda saydığım dönemlerde değilseniz 7-10 günde bir aynı saatte tartılmanız sizi daha doğru sonuca ulaştıracaktır. 

Dirençli Kilolarla Savaşmak

“Son 5 kilom kaldı veremiyorum.”

Bu cümle çokça duyduğumuz bir cümle. Ama sorun değil, her bireyin direnç gösteren belli bir vücut ağırlığı olabilir.

Ulaşmak istediğiniz kiloya çok yaklaştınız ama şu anda durakladı, kilo veremiyorsanız :

  • Öğünlerinizi çeşitlendirin. Her gün aynı kahvaltıyı yapmayın. Yeni tarifler deneyebilir, son zamanlarda tükettiğiniz besinleri değiştirebilirsiniz.

Hatta bunun farkına varmak için yediklerinizi not edebilirsiniz. Çeşitlendirme konusunda bu size yardımcı olacaktır.

  • Her gün aynı saatte yemek yemeyin, öğün saatlerinizi değiştirerek vücudunuzu şaşırtabilirsiniz.
  • Vücudumuz uzun süre hangi kiloda kaldıysa o kiloyu benimseyip korumak isteyebilir. Bu dirençli kilolardan kurtulmak için hareketi artırmakta fayda var.

Diyet Listesi Bulmak

Hazır diyet listeleri diyet yaparken yapılan hatalar listesinin başında gelir. ‘’Ayy nasıl bu kadar kilo verdin diyet listeni versene bana’’cılar sözüm size 🙂

Diyet parmak izi gibidir, yani size özel. Diyet, kişinin yaşı cinsiyeti, kilosu boyu, kan bulguları, hastalıkları, yaşam şartları gibi birçok parametre göz önüne alınarak oluşturulur.

Yani Ayşe’nin 20 kilo verdiği diyet sana kilo verdirmeyebilir, daha kötüsü sendeki bir hastalığı tetikleyebilir. Bunları popüler diyetlerde de yaşayabilirsin, ünlü birinin yaptığı diyet de sana uygun olmayabilir.

Demem o ki diyet sana özel, Sibel Can değilsen Sibel Can diyeti yapmanın bi anlamı yok .

En iyisi bir diyetisyene görünmek. Diyetisyen size, sizin vitamin mineral protein gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak, sürdürülebilir, devamlılık sağlayabileğiniz, yeterli dengeli bir diyet listesi verir.

Ben diyetisyene gitmeden beslenme şeklimde ufak değişiklikler yapmak istiyorum diyorsanız şunlara dikkat edebilirsiniz.

diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler Posalı besinleri acıkmayı geciktirir. Bu yüzden beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç yerine bulgur ya da kuru baklagil tercih edebilirsiniz.

Etli yemekleri yağ koymadan kendi yağıyla pişirebilirsiniz.

Yemek yaparken yağda kızartma yönteminden çok ızgara, nemli sıcaklıkla pişirme gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.

Yediklerinizi çokça çiğneyebilirsiniz. Bu hem hızlı ve çok yemenizi engeller hem de midenizi daha az yorar.

Daha çok su tüketin. Günde en az 8 su bardağı su içmelisiniz. Yemeklerden önce su içebilirsiniz. Bu yeme isteğini azaltır.

Daha çok hareket edin. Ekstra fiziksel egzersiz yapmıyorsanız günde en az 1 saat tempolu yürüyüş önerilmekte.

Unutmayın , sağlığınız ve siz her şeyden önemlisiniz 🙂


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.