Doğum Öncesi ve Sonrası Formda Kalmanın Yolları

0

Bu makalemizde doğum öncesi ve sonrası formda kalmanın yolları paylaşacağız. Hamilelik sürecine hazırlananlar ve hamile kadınlarımızın daha sağlıklı ve daha hızlı kilo vererek vücutlarına forma sokmalarına yardımcı olacaktır. Doğum Öncesi ve Doğum sonrasında sizlerde formda kalmak istiyorsanız bu makalemizi mutlaka okumalısınız.

Her kadın için hamilelik sonrasında hızlı kilo vermek çok önemlidir. Sizler de hamileliğinizden sonra hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız ilk yapmanız gereken, hamilelik döneminizde düzenli ve sağlıklı beslenerek ve bol bol egzersiz ve yürüyüş yapmaktır. Sağlıklı bir şekilde evladınızı kucağınıza aldığınız zaman doğum sonrası kiloların o güzel anları bozmasına izin vermeyin. Bilinçli bir beslenme programı ve yapılacak doğru egzersizler ile eski formunuza en kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Doğum sonrası formda kalma
Doğum sonrası formda kalma

Doğru Bir Şekilde Yapılan Egzersizler Size Neler Sağlar?

 • Hamileliğiniz sonrasında yapılacak olan sağlıklı beslenme programı ve doğru egzersizler eşliğinde dengeli ve sağlıklı olarak kilolarınızla vedalaşabilirsiniz.
 • Uygulanacak olan egzersizler ve dengeli beslenme programları kalp sağlınızı ve nefes almanıza daha yardımcı olacaktır.
 • Egzersiz yapmayı doğumdan sonra düşünüyorsanız bunu daha erkene çekmelisiniz. Çünkü ne kadar erken egzersiz yapmaya başlarsanız vücudunuzdaki kaslarda oluşacak hasarlar daha aza indirmiş olacaksınız.
 • Yapılan bu egzersizler enerjinizi geri kazanmayı ve oluşan stresi azaltacaktır. Ve sizlere doğum anında stresle mücadelenize yardımcı olacaktır.
 • Son olarak düzenli bir şekilde bunları yerine getirirseniz ve hamileliğinizde hem de hamilelik sonrasında oluşacak olan uyku sorunuzu yok edip uykularınızın düzene girmesine yardım edecektir.

Sağlıklı ve normal bir doğumdan sonra eğer dikişleriniz varsa eğer doğumdan 1 hafta sonra egzersizlere başlayabilirsiniz.

Dogum oncesi ve dogum sonrasi kilo vermenin puf noktalari 4 1 scaled
Doğum öncesi ve doğum sonrası kilo vermenin püf noktaları

Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Basit ve Etkili Egzersizler

 1. doğum öncesi ve doğum sonrası en çok önerdiğimiz, bebek ve kendi sağlığınız için uygulanması gereken ilk egzersizimiz yürüyüştür. Günde yaklaşık30 – 40 dakika yapılacak olan yürüyüş hem bebeğiniz hem de sizin için yeterli olacaktır. Düzenli yapacağınız yürüyüşler vücudunuzda oluşacak olan çatlaklar ve selülitlere karşı en doğru egzersizler arasına girmektedir.
 2. Doğumdan sonra en önemli bölgelerden biri olan karın ve bel bölgesinin normal formuna dönebilmesi için karın kaslarının güçlenmesi için doktorunuza danışarak günde yapabildiğiniz kadar mekik çekmek hem karın hem de bel bölgesinin sıkılaşmasına büyük bir faydası olacaktır.
 3. Hamilelik öncesi ve sonrasında vücudunuz da çalıştırmanız gereken bölgeler vardır. Kol, bacak ve sırt bölgeleri bu bölgeler arasında yer almaktadır. Bu bölgeleri çalıştırmanız için, bacaklarınızı hafifçe aralayarak kollarınızı bacaklarınıza doğru sarkıtarak değmeye çalışabilirsiniz.

  Dogum oncesi ve dogum sonrasi kilo vermenin puf noktalari 3 1 scaled
  Doğum öncesi ve doğum sonrası kilo vermenin püf noktaları
 4. Koşma karın bölgemizin forma girmesinde etkili hareketlerden biridir. Her gün defa ya da iki günde bir olacak şekilde hafif bir tempoda koşmanız sizi hızlı bir şekilde forma sokacaktır.
 5. Hamile kadınlarımız için en uygun ve en faydalı sporlardan biri olan yüzme, doğum öncesi ve doğum sonrası için sizin ve bebeğiniz için çok yararlıdır. Vücudunuzdaki bütün kasları çalıştırarak forma girmesine ve yeniden şekillenmesine için en iyi yardımcılardan biridir.
Doğum öncesi ve doğum sonrası kilo vermenin püf noktaları
Doğum öncesi ve doğum sonrası kilo vermenin püf noktaları

Doğuma Hazırlık Egzersizleri

 1. Bağdaş Kurarak Oturma

  Bu egzersizimizi resimde gördüğünüz üzere yerde rahat bir şekilde otururken bağdaş kurarsınız ve birkaç dakika boyunca bu şekilde kalırsınız.

 2. Bağdaş Kurarak Oturma – 2

  karın kaslarımızda güçlendirme etkisi olduğu için bu egzersizi uygularken ayak tabanlarınızı birbirine yaklaştırabildiğiniz kadar birbirine yaklaştırın. Elleriniz ile dizlerini tutun dikkat edin ama avuç içleriniz dizlerinizin alt kısmına gelecek şekilde olmalıdır. Dizlerini aşağı indirmeye çalışırken elleriniz ile bunu engelleyerek zıt bir etki uygulayın.

 3. Mekik

  mekik karın kaslarını güçlendirme de en önemli egzersizlerden biridir. O yüzde düzgün bir şekilde her gün mekik çekmeyi unutmayınız.

  Doğum öncesi ve doğum sonrası kilo vermenin püf noktaları
  Doğum öncesi ve doğum sonrası kilo vermenin püf noktaları

  İçeriğimiz hakkında merak ettiniz bir şey olursa yorumlar kısmından bizlere yorum yaparak sorularınızı sorabilirsiniz. Umarım yavrularınızı kucağınıza sağlıklı bir şekilde almayı nasip edersiniz. Hepinize sağlıklı güzel ömürler dileriz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.