Dokunmatik Ekran Çalışmıyor Çözüm – Telefon Dokunmatik Ekran Çalışmıyor

0

Akıllı telefon teknolojisi, bambaşka bir noktaya geldi. Kameraları gelişti, ekran sistemleri gelişti, güvenlik teknolojileri gelişti ve daha birçok gelişim. Fakat her ne kadar hızlı bir gelişim olsa da hala akıllı telefonlar oldukça hassas aletler. Özellikle dokunmatik ekranlar, çok çabuk bozulabiliyor. Kullanıcılardan çok sık “Dokunmatik Ekran Çalışmıyor” serzenişleri gelebiliyor.

Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman, hemen panik olmaya gerek yok. Dokunmatik Ekran Çalışmıyor,dokunmatiğin alt kısmı çalışmıyor,dokunmatiğin üst kısmı çalışmıyor,telefonumun ekranının yarısı çalışmıyor ve telefon tepki vermiyor ise uygulayacağınız bazı kontroller var. Neler yapabileceğinize bakalım.

Dokunmatiği Bozuk Telefon Nasıl Düzeltilir?

Ekran sorunu yaşıyorsanız, hemen fiziksel bir bozulma ihtimali üzerinde durmamak lazım. Öncelikle temel olarak neler yapabileceğinizden söz edelim.

 1. Ekranı uygun bir bezle temizleyin: Dokunmatik Ekran Çalışmıyor sorunu için adım adım ilerleyeceğiz. İlk olarak ekranınızın kirli olup olmadığına bakmanız gerek. Ekran kirli ise ya da sıvı damlaması gibi bir durum varsa, dokunmatik panel çalışmayabilir.
 2. Cihazı Yeniden Başlatma: Sorun direk fiziksel bir sorun olmayabilir. Telefon kitlenmiş ya da ekran sensörlerinde anlık bir hata yaşanmış olabilir. Bunun için yeniden başlatma mutlaka denenmelidir.
 3. Ekran Koruyucunuzu Çıkarın: Bazı durumlarda hasa gören ekran koruyucuları, dokunmatik ekranda algı sorununa neden olabiliyor. Bunun için ekran koruyucularını çıkarıp, denemeleri bu şekilde gerçekleştirin.

Orta Dereceli Düzenlemeler

Cihazınız düşmüş, ıslanmış ya da bir darbeye maruz kalmışsa sorunu düzeltmek için biraz daha kapsamlı çözümler uygulamalar gerekebilir. Cihaz düşmüş ve fiziksel bir parçalanma varsa, mutlaka servise başvurmanız gerekiyor. Fakat sıvı teması gibi bir durum varsa uygulayacağınız bazı çözümler var. Sıvı teması sonrasında yapılması gereken işlemler ise şöyle;

 • Telefonu tamamen kapatın ve pil çıkabiliyorsa çıkartın.
 • Suyu ve temas eden sıvıyı tamamen temizleyin.
 • Telefona temas eden sıvıyı tamamen kuruladıktan sonra, bir kutuma maddesi kullanabilirsiniz. Burada pirinç çok kullanılıyor ama aslında pirinç bir kurutma malzemesi değil.
 • Kurutucu olarak satılan silika jeller ve kurutucu maddeler var. Telefonu bu maddelerle sarın.
 • 48 saatten az olmamakla beraber telefonu kurutucu madde içinde bırakın.

Gelişmiş Çözüm Önerileri

Son olarak gelişmiş çözüm önerilerinden söz edeceğiz. Dokunmatik Ekran Çalışmıyor ve bu yazılımsal bir sorun ise yapabileceğiniz işlemler var. Fakat bu işlemler için bilgili değilseniz, profesyonel birinden destek almanız gerektiği uyarısını yapalım.

Nadirde olsa, indirdiğiniz bir uygulama bu soruna neden olmuş olabilir. Bunun için ilk çözüm cihazı güvenli modda başlatmak olacaktır. Güvenli mod, telefonun başlangıcında tüm uygulamaların engellenmesini sağlayacak ve temel bir şekilde cihazı açmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde sorunun uygulamalardan kaynaklı olup olmadığını görebilirsiniz.

Güvenli Mod İçin

 1. Cihazı kapatın
 2. Güç düğmesine, logo gelene kadar basın.
 3. Logo gözüktüğü zaman “ses kısma” tuşuna basılı tutun.
 4. Ana ekran açılıp, sol alt kısımda güvenli mod yazısı çıktığı zaman “ses kısma” tuşunu bırakın.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.