Duygusal Zeka Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?

0

Bu yazımızda Duygusal zeka nasıl geliştirilir? Duygusal Zeka Nedir ? bunları anlatmaya çalışacağız umarız faydalı olur.

Duygusal zeka nedir? Ne değildir?

Duygusal zeka kısaca; kişinin kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olması ve onlara yönetebiliyor olması demektir. Örnekle daha basitçe açıklamak gerekirse; herhangi bir durumdan ötürü karşınızdaki kişiye öfkelendiğimizde bu anda kendini tutumunuzu yönetebilme durumunuz duygusal zekâ hızla bağlantılıdır. Bilinçsiz bir davranışta bulunarak karşınızdaki insana bağırıp küfürler edebileceğiniz gibi, bilinçli bir şekilde duygusal zekâyı yöneterek farklı bir tavır içerisine bürünebilir ve karşınızdaki insanı kazanmaya yönelik bir cümlede kurabilirsiniz. İkinci durumu yapmayı tercih ediyorsanız duygusal zekânızı kullanmış olursunuz ve öfkenizi yenik düşmektense karşınızdaki kişiyi kazanmaya yönelik konuştuğumuz için kazanan bir insan haline gelirsiniz.

Bireysel olarak hayatta önünüze bir hedef koyduğunuzda varsayalım. Hedefimizin adı x hedef olsun. Hedefimize ulaşmak doğrultusundayken yapabileceklerinizi ve gerçekleştiremeyecek olduklarınız doğru bir şekilde analizi edebiliyorsanız duygusal zekâ olarak gelişmiş bir birey olduğunuz açıktır. Duygusal zekânın tanımlarından birincisi öz bilinç anlamına gelmektedir ve kişinin kendisini tam olarak tanıması anlamını ifade eder. Başarabilecek durumdayken kendinizi küçümsüyor, başaramayacak kendi kendinizi büyük görüyorsanız öz bilinç konusunda yeter sizsinizdir. Bu da duygusal zekânızın gelişmediği anlamına gelir.

Duygusal zeka; kendimizi tanımak başkalarının duygularına karşı esneklik gösterebilmek, empati yeteneğini de geliştirmiş olmak ve duygu düşüncelerinizi bu bağlamda yönetebilmektir. Birçok kişinin başarısız olduğu konu dürtü kontrolü konusunda gelmektedir. Birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen bu ani refleksler, diğer adıyla dürtüler detaylı bir şekilde araştırıldığında  ve üzerinde çalışıldığında hayatınızı olumsuz yönde etkilemesi engellenebilecek duygulardır.

Duygusal zeka nasıl geliştirilir?

Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki duygusal zeka her yaşta geliştirilme ihtimalinin bulunduğu bir zekalı türüdür. Günlük yaşantımızı içerisinde duygusal zekayı ne kadar çok kullanırsak EQ ( duygusal zeka ) o kadar gelişiyor. Hem profesyonel yaşantıda hem de özel hayatta kişiye mutluluk ve başarı sağlayan en önemli etmenlerin başında bulunan duygusal zekayı geliştirmenin yollarını herkes öğrenmek istiyor. Duygusal zeka geliştirmeye başlarken atacağınız ilk adım işe kendinizi tanıyarak başlamaktır.

*Duygusal zekayı geliştirmeye kendinizi tanıyarak başlayın :

Tabii ki kendinizi tam anlamıyla bildiğinizi düşünüyorsunuzdur fakat bir çok insanın esas sorun da budur. Tam anlamıyla kim olduğunu bilmeden, kendini tanıdığını iddia ederek hayatının en önemli ve en verimli yıllarını geçirirler. Kendinizi tanımaya başlamak demek başarılı olabileceğiniz güçlü yanlarınız ve eksik gördüğünüz yanlarınızın neler olduğu konusunda ciddi bir düşünceye dalmak anlamına gelmelidir. Sizler belki yaptığınız işte son derece teknik olarak başarılı olabilirsiniz, fakat disiplin eksiğiniz bulunabilir. Disiplin eksiğinin bulunmadığı zamanlarda öfke kontrol probleminiz olabilir. İkili ilişkilerinizde olayları fazla kişisel algılama probleminiz olabilir ya da sadece kendi düşüncelerini önemsemek gibi zayıf yönleriniz olabilir.

Tüm bunların dışında başkalarına yardım etmek gibi bir olumlu yönünüz bulunurken, aşırı fedakarlıktan dolayı sürekli insanlar tarafından zarar görüyor da olabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu konular kişinin kendini tanıma süreci ile ilk kez yüz değiştiğinde uzun uzadıya düşünülmesi gereken konulardır.

*Duygusal zekayı geliştirecek kitaplar okuyun:

Analitik zeka nasıl geliştirilebiliyorsa duygusal zeka da kitaplar okunarak pekala geliştirilebilir.  duygusal anlamda veli düşünürlerin kitaplarıyla duygusal zekanızı gelişimini sağlayabilirsiniz.

Dünyaca ünlü büyük düşünürlerin yazmış olduğu kitapları okumanız duygusal zekanızı oldukça geliştirebilir ve günlük tavrınızı düzenlemenize yardımcı olabilir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.