Ekran Kartı Devreye Girmiyor Hatası – Ekran Kartını Devreye Sokmak

0

Ekran Kartı Devreye Girmiyor Hatası – Ekran Kartını Devreye Sokmak
Oyun odaklı, iş istasyonu ya da profesyonel bir bilgisayarınız varsa, sizin için en önemli bileşenlerden birisi ekran kartıdır. Aslında sadece oyun bilgisayarlarında ya da iş istasyonlarında değil, günlük kullanım dışında hemen hemen her bilgisayar modelinde ekran kartının önemi oldukça fazladır. Haliyle üreticilerde genelde bilgisayarlarda, işlemcilerle beraber gelen grafik birimleri dışında ekran kartlarına yer verirler. Özellikle laptop modellerinde böyle bir yapı vardır. Fakat bazı durumlarda bu yapı, çift ekran kartının çakışması ve asıl ekran kartında, Ekran Kartı Devreye Girmiyor sorununun oluşmasına neden olabiliyor. Sorun hakkında daha detaylı bilgilere geçelim.

Ekran Kartı Devreye Girmiyor Sorunu

Bu sorun oldukça can sıkıcı olabiliyor. Önce bir örnekle durumu açıklayalım. Diyelim ki iyi bir sisteme sahip oyuncu bilgisayarınız var. Ekran kartınızda Nvidia serisi, üst segment bir ekran kartı. Bilgisayarınızda da Intel işlemci kullanılıyor. Sisteminizin rahatlıkla kaldıracağı bir oyuna girmek istiyorsunuz. Fakat oyuna girdiğinizde anlamsız bir şekilde donma sorunları yaşandığını görüyorsunuz.
Grafik ayarlarına girdiğiniz zaman ise ekran kartınızın Nvidia değil, Intel HD serisi olarak gözüktüğü görülüyor. İşte bu durumda Ekran Kartı Devreye Girmiyor sorunu ile karşı karşıya kalmış oluyorsunuz. Oyun, Intel işlemciyle beraber gelen grafik birimi üzerinden çalışıyor. Böyle bir durumda sizin ekran kartınız kullanılmadığı için oyunu sorunsuz bir şekilde oynamak mümkün olmuyor. Ekran Kartı Devreye Girmiyor sorunu için neler yapılacağına bakalım.

Ekran Kartını Devreye Sokmak

• İlk yapacağınız işlem manuel seçim olacak. Diyelim ki bir oyunu asıl ekran kartınızla açmak istiyorsunuz. Bu durumda oyunun kısayoluna sağ tıklayıp, “grafik işlemciyle çalıştır” sekmesine girmeniz gerekiyor. Buradan yüksek performanslı ekran kartınızı seçebilirsiniz.
• İkinci olarak ise Denetim masasına gidebilir, buradan Aygıt yönetimi ve ekran bağdaştırıcıları kısmına girerek, çift ekran kartı üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Bu kısımda kullanmak istemediğiniz ekran kartını devre dışına çıkarmak, diğer ekran kartının kullanılmasını sağlayacaktır.
Ekran Kartı Devreye Girmiyor sorununda genelde ilk işlemin yeterli sonuç verdiğini de belirtelim. Tabii ki ekran kartınızın son güncellemelerinin yapıldığından mutlaka emin olun.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.