Endüstri Mühendisliği ‘ni Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Bölüm İncelemesi

0

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Endüstri Mühendisi olmak isteyen arkadaşların merak ettiği soruları Endüstri Mühendisliği öğrencisi Burak’a sorarak faydalı bir makale yazmaya çalıştık.Burak’a vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz , umarım faydalı olur.

1.Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

 İsmim Burak Yıldız. 1995 Erzurum doğumluyum ilk ve ortaöğretimimi bu şehirde tamamladıktan sonra 2014 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliğine başladım. 2016’nın Eylül ayından itibaren de www.endustrimuhendisligim.com da KTÜ temsilciliği görevini yürütmekteyim.

2.Endüstri Mühendisi olmak senin kararın mıydı ?

Aslında günümüz eğitim şartlarından da kaynaklanan sebeplerden dolayı tamamıyla YGS-LYS puanım sonucunda yazmış olduğum bir bölüm.

3.Ygs-Lys çalışma sürecini ve başarı sıralamanı bizle paylaşır mısın ?

  YGS- LYS ye hazırlandığım dönemde her öğrenci arkadaşım gibi yoğun bir çalışma temposuyla geçti. Ben bu çalışma temposunu ev ortamında çalışamadığım için büyük kısmını kütüphane ve etüt salonları gibi ortamlarda gerçekleştirdim. Bu çalışmalara okulu yanı sıra dershaneler eşlik etti. Okulun katkısı, dershanenin katkısı ve en önemlisi de kendi çalışmalarım sonucunda MF-3 puan türünde Türkiye 62.654 ‘üncüsü oldum.

4.Endüstri Mühendisliği ‘nin içeriği ve zorluk derecesi nedir ?

 Endüstri Mühendisliği bir çok bölümün(makina mühendisliği ,bilgisayar mühendsiliği,iktisat, vb) almış olduğu derslerin harmanlanmasıyla oluşturulmuştur. Ancak alınan bazı dersler,derslerin kredisi, içeriği üniversiteden üniversiteye değişmektedir. KTÜ bünyesinden şu ana kadar beni en çok zorlayan dersler mekanik, malzeme bilimi ve teknik resim olmuştur. Tabi üniversitenin not geçme sistemi doğrudan derslere etki ediyor. Bu yüzden zorluk derecesini notlandırmak gerekirse 10 üzerinden 6 olur.

5-Endüstri Mühendisi’nin görevi nedir nerelerde çalışır ?

 Endüstri Mühendisinin görevini; Daha güvenli yol bulan, üretimi daha ucuz ve daha kolay yapmanın yolunu bulan, problemleri çözmek için analiz ve incelemenin daha iyi yolarını bulan yani “var olanı iyileştirme, olmayanı hayal etme, mevcut durumunda hiç mutlu olmama sanatı “ şeklinde tanımlayabiliriz.

 Öğrencilik hayatımızda bizlerin en çok karşılaştığı sorulardan biridir. Bu soruyla çok karşılaşınca bizde şöyle bir cevap geliştirdik: “Kadını yaşı, erkeğin maaşı ve Endüstri Mühendisinin ne iş yaptığı sorulmaz.”

 Ama iş dünyasında ki Endüstri Mühendislerinin çalışma alanlarını incelediğimizde: Operasyonlar, mühendislik, satış, bilgi teknolojisi, program ve proje yönetimi, danışman, pazarlama, iş geliştirme, araştırma, maliye, eğitim, girişimcilik, satın alma, insan kaynakları, insan güvencesi, sağlık yönetimi gibi çok farklı alanlarda çalışma imkanı bulunmaktadır.

6-Endüstri Mühendisliği iş imkanını genişletmek için hangi niteliklere sahip olmak gerekir ?

 Günümüz şartlarında olmazsa olmazlar arasında yer alan yabancı dil bilgisidir. Daha sonra endüstri mühendislerinin çalışma hayatlarında kullandıkları programları, özellikle Microsoft Office programlarına hakim olmak iş imkanını genişletmektedir. Bunu yanı sıra ERP, SAP, Matlab, AutoCAD, Microsoft Project vb  gibi programlar bilmek iş fırsatları bakımından büyük fayda sağlayacaktır.

7-Endüstri Mühendisliği okuyacak arkadaşlara genel tavsiyen nedir ?

 Endüstri Mühendisliğini okuyacaklarsa mutlaka sanayi yönünden gelişmiş  Kocaeli, Ankara, Bursa gibi şehirlerde yada bu bölgelere yakın bir şehirde okumalarını tavsiye ederim. Çünkü bu bölgelerde ki üniversitelerde okumak teknik gezi ve staj bakımından büyük imkanlara sahip olmak anlamına gelir. Buda mezuniyetiniz sonunda hem tecrübe hem de iyi bir CV oluşturmak için büyük önem arz etmektedir.

İkinci dikkat etmeleri gereken nokta ise endüstri mühendisliği bölümünün derslerin yanı sıra büyük bir sosyallik gerektirdiği gerçeğidir. Sadece derslere bağlı kalarak nitelikli bir endüstri mühendisi olunamayacağı gerçeğini kabul etmeleri gerekir.

8-Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Ben teşekkür ederim. Son olarak da tercih yapacak öğrenciler için daha ayrıntılı bilgiler www.endustrimuhendisligim.com da bulabilir. Akıllarına takılan her türlü soruyu temsilci arkadaşlarımıza sorabilirler.


Bu soru cevap 2016 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.