Herkese merhaba arkadaşlar sosyal medya > röportaj kategorisnin yeni misafiri Eren Minareci.Namıdiğer Twitch yayıncısı (bknz.)” Teasy“. Kendisine bize vakit ayırdığı için teşekkür ediyor soru cevap kısmına geçiyoruz.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?
Merhaba ben Eren. 32 yaşındayım. İzmirli’yim. Hayvan delisiyim. Hayatımı onlara adamaya karar verdim. Elimden geldiğince sokak hayvanlarına yardım etmeye çalışıyorum hobi olarak.
Herkesin sosyal mecralara bir başlama hikayesi var senin başlangıç hikayen nasıldı?
Küçüklüğümüzden beri hepimizin hayaliydi oyun oynayıp para kazanmak. Zamanında oyunların beta testerlığını isterdik, olmadı. WoW’da gm olmayı hayal ederdik, olmadı. Sonra bu Youtube mecrası çıkmış. Burada biraz ego basacağım. En çok izlenen kanalları izledim, kalitesiz çekimler, küfürler, boş ya da çalıntı içerikler. Dedim ben buranın tozunu attırırım. Attıramadım. Meğer bunlar tutuyormuş.
Şuan için Twitch ve Youtube’da daha aktif görünüyorsun başka hangi sosyal mecralarda yer alıyorsun? Farklı bir platforma geçmeyi düşündün mü?
Asıl olayım Twitch. Youtube’a ayda yılda bir vlog atıyorum o da hayvanlarla alakalı. Instagram’da da yine aynı kedi, köpek fotoğrafları. Twitter’da çok aktifim ama. En sevdiğim de o olabilir. Farklı farklı platformlar çıkıp duruyor bu aralar, geçmeyi de düşünmüyorum. Neredeyse 3 yılda zar zor oturttuğum düzeni asla bozamam. Hele ki para için.
İçeriklerinin türü nedir seni takip etmek isteyenler nasıl içerikler izleyebilir ?
Her türlü içerik var bende. Farklı farklı oyunlar denerim devamlı ki en sevdiğim özelliğim. Tek bir şeye bağlı değilim ama bunun yanında olduğum platformun amacından sapan içeriklerden de uzağım. E arada kedi, köpek de gösteriyorum. Daha ne yapayım?
Twitch ve Youtube’u aynı anda idare etmek zor bunu başaran nadir kişilerdensin bunu sırrı nedir?Twitch ve Youtube arasındaki en büyük farklar nedir?
Açıkçası Twitch ortamını tattıktan sonra Youtube’u saldım. Hem de öyle böyle değil. Aynı anda ikisinde de başarılı olmak imkansız. Twitch’in en büyük farkı ortamı. Anlık olarak izleyiciyle iletişim halinde olmak. Youtube çok yapay geliyor bana o açıdan. Yapılan yorumlar, onları saatler sonra denk gelip görmek, okumak. Twitch öyle değil, karşılıklı sohbet eder gibi.
Takipçi kitlen gün geçtikçe artıyor haliyle daha tanınır oluyorsun bu reel yaşantına nasıl etki ediyor?
Uzaktan kesip konuşamayanlar harici bir sıkıntım yok. Onlar çok geriyor beni. Utanıp, sıkılıp gelemiyolar yanıma, e ben ne yapsam şaşırıyorum. Çok arada kalıyor insan.
Sosyal medya senin için bir basamak mı başka projeler başka oluşumlar gelecek mi?
Halimden memnumum açıkçası. Youtuber olarak başladım belki ama şu anki yayıncı kimliğimden aşırı memnumum. Başka projeler peşinde değilim. Kalitesizlik sevmiyorum. Bir şeyi yaparsam en iyisini yapmak isterim. Bu halimle kimim ki film çekeyim mesela? Konudan alakasız proje/oluşum olarak aklımda senelerdir barınak kurmak var. Umarım başarırım bi gün.
Youtube veya Twitch işine girmek isteyen arkadaşlara önerilerin nelerdir?
Burada biraz dobra olacağım. Bence kalite peşinde koşmalarına gerek yok. Farklı içeriğe de ihtiyaçları yok. Oradan buradan esinlenerek istediklerini yapabilirler. Twitch ortamında hele benim ‘Osmanlı çemberi’ dediğim işe girişmeden tutmaları imkansız. Collobration dedikleri şey bizde ona buna yanaşmak. Başka yolu yok.
Sadece bir mecra seçmeni zorunlu kıldılar bu hangi mecra olurdu ?
Twitch tabii ki. Vazgeçmem ondan. E Twitter gitti mi şimdi elimden? Çatlarım Twitter olmadan.
Yüzlerce olumlu/olumsuz yorumlar geliyor buradan takipçilerine ne söylemek istersin?
Hayvanları sevin, koruyun.
Sana ulaşmak isteyenler nereden nasıl ulaşabilir?
Twitter, Twitter ve Twitter’dan ulaşabilirler.
Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı?
Hayvanları sevin.

Bu soru-cevap 2018 yılında yapılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here