Eskişehir Anadolu Üniversitesi Nasıl? Öğrenci Gözünden EAÜ ve Eskişehir

0

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Nasıl?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ogün ile EAÜ için merak edilen soruları soracağız.Ogün’e vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.Umarız faydalı olur.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Nasıl?

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?

Adım Ogün,  10.04.1997 Eskişehir doğumluyum lise hayatımı Sabiha gökçen A.T.L bilgisayar veri tabanına üzerine okudum , okumuş olduğum lisenin geçiş özelliği ile Anadolu Üniversitesi Basım yayın teknolojileri (2 yıllık) bölümüne geçiş yaptım şuan 2.sınıf öğrencisiyim.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim olarak nasıl?

Üniversitemizde bir çok bölüm bulunmakta her yeteneğe veya özelliğe göre dallar yer almakta , 2 adet kampüsle şehirde büyük bir yer kaplamakta kampüslerde bulunan cafeler , tiyatro sinema konser salonları , 3 katlı 7/24 hizmet veren kütüphane ( sınav zamanları çay , çorba vs. ücretsiz ) Eskişehir’de eğitime ve öğrencilere büyük bir katkı sağlamaktadır.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi sosyal faliyetler açısından nasıl?

Üniversitemiz bünyesinde bulunan öğrencilerin her birine kendi evladı gibi değer gösterip bir aile ortamı yaratmayı başarmıştır . Çeşitli etkinliklerle öğrencileri sürekli bir arada tutmaktadır. Eğitim öğretim yılı içerisinde çeşitli konferans ve söyleşilerle öğrencileri bilgilendirir , sinema ve tiyatro etkinlikleri ile kültürel gelişime katkı sağlar , Gerek kışın kartopu savaşları yaz ve ilk bahar dönemi mangal partileri ile sürekli sıcak bir aile ortamı yaratmayı hedeflemektedir.

EAÜ tek kampüsten mi oluşuyor?Hayır ise neredeler ve sen hangi kampüstesin?

Yunus Emre Kampüsü ve İki Eylül olmak üzere 2 kampüsten oluşmaktadır Yunus emre Kampüsü Anadolu üniversitesinin merkez kampüsüdür kütüphane tiyatro salonları fakülteler ve meslek yüksek okulları bu kampüsün içinde yer almaktadır , İki eylül kampüsünde ise sivil havacılık ve mühendislik fakülteleri bulunmaktadır.

Benim okuduğum kısım Porsuk Meslek Yüksek Okulu olarak geçiyor belli bir süre Yunus Emre Kampüsü’nün içinde yer alırken yaklaşık 5-6 sene önce kampüsün içinden ayırarak şehrin merkezine yakın bir yerde kendi başına ayrı bir yerde hizmet veriyor yani okuduğum okul kampüs dışında bir yerde hizmet veriyor.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi için senin genel düşencelerin nedir? Eskişehir Anadolu Üniversitesi Nasıl?

2.sorunun cevabında da belirtiğim gibi Üniversitemiz gerek etkinliklerle gerek öğrenciye gösterdiği imkanlarla misal bünyesindeki yemekhanede  günlük 1 tl gibi bir maliyetle sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti gibi özelliklerle öğrencisine , eğitim görevlisine , personeline değer vermekte ve kocaman bir aile yapısı içinde bulunmaktadır.

Şehir olarak düşünürsek Eskişehir’de iklim,sosyal faaliyetler nasıl?

Eskişehir iklim olarak karasal bir özelliğe sahip yazları sıcak kışları genellikle yağışlıdır . Eskişehir için bizlerin yani Eskişehirli olanların bir tabiridir “Ayazı meşhur şehir” , tek şikayet edilecek nokta bu kuru ayazdır genellikle kışın görülür esen rüzgar kuvvetli olmasa bile iliklerinize kadar hissedebilirsiniz Ama şehir bu durumları fırsata çevirebilme özelliğine sahip kışın düzenlenen kartopu savaşları , ilk baharda geniş bir kitleye sahip yastık savaşları , yazları şehirin içinden geçen ve şehire bir Venedik havası kazandıran porsuk çayında düzenlenen kano yarışları , ufak teknelerin yaptığı yolcu seferleri , halk konserleri , imza törenleri , farklı konseptli bir çok müze ( Cam müzesi, Balmumu heykel müzesi, Su altı dünyası, Uzay bilimleri merkezi ) gibi bir çok sosyal faliyetle sizlere daha kaliteli ve yaşanır bir hayat sunmaktadır.

Eskişehirde ekonomi ve ulaşım nasıl?

Eskişehir bünyesinde bulunan 2 büyük Üniversite ( Anadolu Üni. – Osmangazi Üni. ) ile tamamen bir öğrenci şehiri konumundadır bu yüzden şehir ekonomisi oldukça uygun ve bütçe dostudur.Öğrencilere yönelik fast- food tarzı restoranların fazlalığı, sosyal hayat için bir çok cafe olması öğrencilerle birlikte şehirin ekonomisinide ayakta tutmaktadır. Şehir içi ulaşım dolmuş , otobüs ve tramvaylarla sağlanmaktadır , Dolmuşlar için öğrenci ücreti 1 lira 75 kuruş gibi cüzi bir rakamdır otobüs ve tramvaylar için Eskart denilen kartlar kullanılmaktadır ( Fiyat listesi için Eskişehir Belediyesi’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz.) , geniş ulaşım ağı ile böyle cüzi bir miktara şehir içinde bir uçtan bir uca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Bir Eskişehirli olarak bu şehirde üniversite okumaya başlayan okulu bittikten sonra burada yaşamaya devam eden bir çok insan tanıdım.Sizlere şehrimizi gelip gezmenizi tavsiye ederim Ve birde bazı dipnotlar eklemek isterim ; Bilindiği üzere Eskişehir şehrin futbol takımı olan Eskişehirspor’a büyük bir bağlılık içerisindedir bunu kara sevda olarak da tanımlasak yanlış olmaz Şehrimize gelecek olan insanların bu konuda hassas olmarını rica ederim bir önceki soruda değinilen ulaşım biraz sıkıcı olabilir bunun sebebi ise öğrenci ve nüfus fazlalığından kaynaklanan ulaşım araçları içindeki yoğunluk ve sıkışıklıktır, Bünyesinde bulunan şeker fabrikasının bazı zamanlarda oluşturduğu koku veya şehirde bulunan hava jet üssünden havalanan uçak sesleri dışında  gayet samimi ve yaşanılır bir şehirdir ki bu istatistiksel olarak ta kanıtlanmıştır.Araştırmalar sonucu dünyanınen güvenli şehirlerinden biri olan Eskişehir’i görebilirsiniz.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.