Ev Dekorunda Kullanılması Gereken Bitki Çeşitleri

0

İş, yoğunluk, yorgunluk ve stresi dışarıda bırakarak girdiğimiz evimiz çoğu zaman bizlerin en büyük sığınağı olmuştur. Yıl içinde ortalama en çok vakit geçirdiğimiz yerin ev olduğunu düşünecek olursak, bir çoğumuz geniş, ferah ve huzur veren bir ev modeli ile karşılaşmak isteyecektir.

Bu nedenle özellikle de kadınlarımızın ev konusu üzerine sık düşmelerini anlayabiliriz. dekor bir evin kıyafeti gibidir. Konuyu daha da açacak ve örneklendirecek olur isek dekoru olmayan ev kıyafeti olmayan bir insana benzeyecektir. Kimi zaman renkli renkli mobilyalar, kimi zaman birbirinden farklı duvar kağıtları ile süslediğimiz evlerimize kimi zaman da doğa havası katarak bitkiler ile süsleriz.

İş hayatı veya şehir yoğunluğu derken bir çoğumuz doğa ile oldukça uzak kalıyoruz. Bu da bizlerin sürekli olarak stresli olmasına neden oluyor. Sadece doğadan uzak kalanlar için değil aynı zamanda sürekli olarak teknolojik aletler kullanarak evden iş yapanlar için de bu durum geçerli. Bu durum bizleri zamanla mutsuz ve sinirli insanlar yapsa da sürekli doğa ile iç içe olma imkanı maalesef ki yaratamıyoruz.

Peki bu duruma nasıl bir çare bulunabileceğiniz ve çözüm önerilerini daha önce düşündünüz mü? Hem evde oturup iş yaparken hem de mutlu ve sanki doğanın içinde dinleniyormuşsunuz hissiyatını vermek mümkün mü? Tabii ki mümkün… Nasıl mı?

Tam da bu noktada aklınıza gelebilecek tüm dekor ürünlerini bir kenara bırakın. Odaklanmanız gereken tek dekorasyon ürünleri bitkiler. Bilindiği üzere dünya üzerinde bir çok çeşitte bitki bulunuyor. Bunların hemen hemen yarısından fazlasını ise evinizde dekor ürünü olarak kullanabiliyorsunuz. Bitkilerin yararları ise çeşitlerinden fazla. Kimi radyasyonu alırken, kimi rahatlamanızı sağlamaya bile neden oluyor. Sadece sağlığı ve yararları açısından değil aynı zamanda evinize kattığı hava ve sizlere hissettirdiği o rahatlık nedeni ile de kesinlikle tercih edilmesi gereken dekor ürünleri arasında yer almayı başarıyor.

Bitkileri evinizde kullanmak için tek nedenler tabii ki de sadece bunlar değil. Yararları, ambiyansı dışında maliyeti de diğer bir çok dekor ürününe kıyasla ucuz oluyor. Hem hesaplı hem şık hem de iyi hissettirmeyi başaran bu dekor ürünleri kaç çeşit ve sizler hangisini tercih etmelisiniz gelin bakalım.

Evde Bakabileceğiniz Bitkiler

Bakımı evde gerçekleştirilebilecek hem ilgi hem ışık hem de su isteyen, sorumlulukları da güzellikleri kadar büyük olan Afrika menekşesi ev çiçeği denilince akla ilk gelenlerden oluyor.  Bakımı kolay olan bu ev çiçeğinin tek dikkat edilmesi gereken konusu ise güneş ışıklarını doğrudan almaması gerektiği.

afrika cicek evde cicek bakimi

Bu çiçeğe dikkat. Evinizin yatak odasında bakabileceğiniz, odanın havasındaki toksinlerin temiz olmasını sağlayacak olan Benjamin çiçekleri aynı zamanda oksijen seviyesini de yükselterek rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır ancak evde kedi veya köpek besliyorsanız bu çiçeği kesinlikle önermiyoruz.

benjamin cicek evde cicek bakimi

Gelelim ev dekoru açısından en çok tercih edilen bitkiye. Kaktüsler…

Bilindiği üzere kaktüsler bir çok evde bulunabilecek bakımı en kolay olan bitki türüdür. Öyle ki kaktüslerin arasında bakımı en kolay hem de oldukça şık görüneni Sukulentler’dir. Sukulentler, hemen hemen her yerde rahatlıkla yaşayabilen ve çok sulanmaması gereken bir bitki türüdür. Özellikle evinizin salon, banyo, mutfak gibi kısımlarına gönül rahatlığı ile koyabilirsiniz.

sukulent kaktus bakimi

 


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.