Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Ev yoğurdu nasıl yapılır, dikkat edilecek noktalar nelerdir? İnsanların yeme düzenleri ve alışkanlıklarının değişmeye başladığı bu zamanlarda insanların dışarıdan aldığı hazır gıda tüketimi en aza indirgenmeye çalışılıyor. Bunun için evde kendi besinlerini kendisi hazırlamak isteyen bir sürü insan bulunuyor. Bu noktada evde en kolay şekilde yapılabilecek gıdaların süt ürünleriyle mümkün olduğunu söylemek gerekir. Peki ev yoğurdu nasıl yapılır? Ev yoğurdu yaparken nelere dikkat edilmeli, işte evde yoğurt yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar.

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

ev yoğurdu nasıl yapılır
ev yoğurdu nasıl yapılır

Özellikle çoğu ebeveynin ve doğal beslenmeye özen gösteren kişilerin süt ürünlerini evde yapması hem çiğ süt satımını hem de inek yetiştirilmesini artırmıştır. Ev yoğurdu ise evde süt ile yapabileceğiniz en sağlıklı gıdalardan biridir. Ancak kıvamını tutturmak ve yöntemini belirlemek başlangıç aşamasındakiler için biraz zorlayıcı olabilir. Bu sebeple sizlere birkaç ipucu vererek hem bu sağlıklı besini yapmanızı sağlamak hem de doğal besinler tüketimini desteklemek istedik.

Evde Yoğurt Yapmak

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır

İlk olarak nasıl bir süt kullanmak gerektiğine karar vermelisiniz. Çiğ sütten mi yoksa pastörize sütten mi yapılmalı en sık karşılaşılan sorunlardan biri. Çiğ sütü eğer bulabiliyorsanız veya sokağınızda sütçülerden temin edebiliyorsanız kesinlikle kullanmanızı öneririm. Eğer yoksa güvendiğiniz bir doğal marketten günlük süt veya süt ürünleri konusunda iyi markaların yağlı sütünü kullanabilirsiniz.

ev yoğurdu nasıl yapılır nelere dikkat edilmelidir
ev yoğurdu nasıl yapılır nelere dikkat edilmelidir

Mayalama Yöntemleri

Ev yoğurduğunu mayalama konusunda aslında en çok bilinen 2 yöntemden bahsedeceğiz. Bir tanesi fırında mayalamak diğeri de normal mayalama yöntemi.

Mayalamak için ne gerekir?

evde yoğurt nasıl yapılır
evde yoğurt nasıl yapılır

Fırında mayalamak veya kapatarak mayalamak için öncelikle ev yoğurdu kullanmanız gerekir. Hazır yoğurtla yaparsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Bu sebeple ya bir yakınınızdan ev yoğurdu edinmelisiniz veya sütçünüzden süt alırken sütçünün kendisinden yoğurt mayası temin edebilirsiniz. Yoğurdunuz ve çiğ sütünüz hazırsa şimdi mayalama zamanı!

Fırında mayalamak için; öncelikle çiğ süt ise kullanacağınız süt iki kere havalandırarak kaynatmanız ve kaynatırken de üzerinde biriken kaymağı bir kenara almanız gerekmektedir. İsterseniz daha sonrasında değerlendirir veya direkt atabilirsiniz. Kaynattıktan sonra sütün belli bir sıcaklığa gelmesine dikkat etmelisiniz 41 – 44 dereceler arasında ise yoğurdunuzu mayalanmaya hazırlayabilirsiniz.

Elinizde var olan mayayı sütle karıştırarak (bunun ölçüsü de kilo başı kaşık olarak düşünebilirsiniz) cam bir kabın içerisine alıp önceden 40 derecede ısıtmış olduğunuz fırına üzerini kapatarak koyup o sıcaklıkta 4 saat bekletmelisiniz. Sonrasında yoğurdunuz hazır. İsterseniz küçük cam kaplarda tek seferlik de yapabilirsiniz. Daha kıvamlı olmasını isterseniz daha sıcak bir fırında uzun süre bekletebilirsiniz.

Kapatarak mayalamak için ise çiğ sütünüzü yine aynı şekilde kaynatmalısınız. Sonrasında 43 derece civarında sütü soğutmalısınız. Soğuyan sütten alarak mayalayacağınız yoğurda karıştırmanız gerekmektedir.

Sonrasında daha homojen bir karışım için tüm süte yaymanız gerekir. En sonunda ise yoğurt kabınızın içine ilk olarak havlu kağıt sonrasında kapağını kapıp bir battaniye ve masa örtüsüyle sararak soğumaya bırakmalısınız. Soğuduğunda buzdolabına kaldırabilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.