Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri 2021

0

Her kadına özel kendine ait olduğunu hissettiren özel bir kokuya ihtiyacı vardır. Sizin için en iyi olan parfümler teninize en güzel yakışan kokulardır. Bugün size Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri konuda bilgiler vereceğiz.

Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri 2021

Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri 2021
Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri 2021

Kendi imzanız olacak parfümü yapmak için uçucu yağları, çiçekleri ve narenciye yağlarını kullanabilirsiniz. Bu parfüm tarifleri yapılması en kolay olanlardadır ve aynı zamanda hediye edebileceğiniz benzersiz bir fikirdir! Yaratıcı biriyseniz evde kendi kokunuzu rahatlıkla yaratabilirsiniz.

Evde parfüm yapmayı öğrenmeden önce, parfüm notalarının temelleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Üst Notalar: Üst notalar, kokunuzun ilk izlenimini temsil eder. Genellikle tüm notaların en hafifidir ve en hızlı şekilde kaybolur. En yaygın olanları turunçgiller, otlar ve çilek gibi hafif meyveleri içerir.

Orta Notalar: ‘Parfümünüzün kalbi’  orta notalar, üst notalarınız buharlaştığında bir koku oluşturur. Daha uzun süre dayanırlar ve güçlü bir etkiye sahiptirler.  Gülden lavantaya ve sardunyadan limon otuna kadar her şey olabilir.

Temel Notalar: Üst notalarınız tamamen buharlaştıktan sonra görünen son koku notaları temel notalardır. Bunlar, kokunuzun tüm vücudunu oluşturmak için orta notalarla karışır. Bunlar genellikle zengin notalardır ve saatlerce kalırlar. Ortak bazı notalar arasında vanilya, misk, sedir ağacı, vb. bulunur.

Parfümünüzü nelerin oluşturduğuna dair artık bir fikriniz olduğuna göre, işte size evde yapabileceğiniz parfüm tarifleri.

Uçucu Yağlar Kullanarak Yapılan Parfüm Tarifi

Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri 2021
Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri 2021

İhtiyacınız olan malzemeler,

2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ (üzüm çekirdeği, jojoba, tatlı badem veya tercih ettiğiniz herhangi bir şey)
6 yemek kaşığı votka
2,5 yemek kaşığı şişelenmiş su
30 damla uçucu yağ (üst notalarınız için 9, orta notalarınız için 15 ve temel notlarınız için 6 damla)
Küçük bir huni
Kahve filtresi
Hava geçirmez kapaklı 2 temiz koyu cam şişe

Hazırlanışı;

Tercih ettiğiniz taşıyıcı yağı cam şişelerden birine dökün. Bazınızı, ardından orta ve ardından üst notaları ekleyin. Alkol ekleyin. Kapağı kapatın ve parfümünüzün 48 saat boyunca oturmasına izin verin.

(Unutmayın, esansiyel yağlarla parfüm yaparken, ne kadar uzun süre oturmasına izin verirseniz, koku o kadar güçlü olur, böylece isterseniz 6 haftaya kadar bırakabilirsiniz.)
Kokunun gücünden memnun kaldığınızda, suyu ekleyin ve şişeyi 1 dakika kuvvetlice sallayın. Kokuyu diğer şişeye aktarmak için huni ve filtre kullanın.

Çiçekler Kullanarak Parfüm Tarifi

Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri 2021
Evde Yapabileceğiniz Parfüm Tarifleri 2021

İhtiyacınız olan malzemeler,

1 1/2 su bardağı doğranmış çiçekler
Kapaklı orta boy kase
2 su bardağı damıtılmış su
Tülbent
Küçük bir tencere
Yıkanmış ve sterilize edilmiş, hava geçirmez tıpalı küçük cam şişe

Hazırlanışı;

Çiçek yapraklarınızı nazikçe yıkayarak başlayın, kirleri suyla temizleyin. Çiçekleri tülbent kaplı bir kapta gece boyunca bekletin ve üzerini bir kapakla örtün. Çiçek kesesini bir tencerenin üzerine sıkın, çiçek kokulu suyu çıkarın ve yaklaşık bir çay kaşığı sıvı kalana kadar kısık ateşte pişirin. Bu sıvının içine soğuk su dökün ve şişeleyin. Bir gece bekletin!

Narenciye Parfüm Tarifi

İhtiyacınız olan malzemeler,

1 yemek kaşığı jojoba yağı
30 damla uçucu yağ kullanın : mandalina, greyfurt, limon,  portakal, nane ve papatya + lavanta karışımı
2 yemek kaşığı votka
1 yemek kaşığı damıtılmış su
Koyu cam kap
Küçük cam kap
Cam parfüm şişesi

Hazırlanışı;

Cam kaba jojoba yağı ekleyin ve ardından alkol ekleyin. Esansiyel yağlarınız için şu sırayı izleyin: temel not: 10 damla greyfurt, orta nota: 10 damla tatlı portakal ve ardından 5 damla nane, üst not: 5 damla papatya / lavanta karışımı veya sadece lavanta. Damıtılmış su eklemek için bir damlalık kullanın.

Bu malzemeleri iyice karıştırın ve bir cam kaba aktarın. Tercihinize göre 48 saat veya daha uzun süre oturmasına izin verin. İstenilen kokuya ulaştığında bir parfüm şişesine aktarın.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.