Evimizi Dekor Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Evimizin her köşesinde ayrı hissetmek hemen hemen herkesin hayalidir. Kapıyı kapattığınız andan itibaren işi, ilişkileri vb. tüm kafa yorgunluklarını evimizin kapısının ardında bırakmak isteriz ya da huzurlu bir sığınak denildiğinde aklımıza en çok gelen yer evimiz olacaktır.

Tüm bu ve buna benzer nedenlerden dolayı evimizi yenilerken veya dekor ederken oldukça dikkatli davranır, gözümüze hitap eden her şeyi evimize almak ister ve alırız. Kimi zaman renk renk dekor ettiğimiz evimizi kimi zaman ise koyu ve ağır tonlarda dekor edebiliriz. Renkler ve zevkler her ne kadar tartışılmasa da evimizi dekor ederken dikkat edilmesi gereken bir kaç unsur vardır.

Tıpkı beğendiğimiz kıyafeti kendi vücudumuzu tanıyarak, üzerimizde taşıyıp taşıyamayacağımızı bilerek alıyorsak evimizi dekor ederken de bu şekilde ilerlemeliyiz. Kişi her ne kadar zevkli olur ise olsun, konu ev dekor etmeye geldiğinde gözümüzün beğendiği ve elimizin gittiği her şeyi almaya kalkışabiliyoruz. Peki ev dekor ederken nelerden kaçınmalıyız?

Yorucu Olmamaya Dikkat!

Yorucu olmamaya dikkat…Peki bunu derken ne kast ediyoruz?

Evimizi dekor etme fikrinin heyecanına kapılıp kolumuzun uzanabildiği ve gözümüzün o an beğendiği her şeyi bazen görgüsüz misali satın almaya kalkabiliyoruz. Üstelik bunu yaparken bir çoğumuz evini gözünün önüne dahi getirmeyi unutuyor. Bu maddeye örnek verilmesi gerekir ise, küçük bir evi ve bu evin her adımında bir dekor ürünü hayal edin. Ne kadar da yorucu öyle değil mi?

ev dekor

Başta bir hışımla aldığınız dekor ürünleri bir süre sonra evinizi boğmaya başlayacaktır. Bu nedenle evini dekor etmeye karar verenler kesinlikle gereksiz ürün alışverişinden kaçınmalıdır. Bu şekilde alınan dekor ürünlerinin bir çoğu kısa bir sürenin ardından evde nefes almaya başlayan birer canlı gibi gelerek sizleri yoracak ve bir depoya kapatılmaya mahkum kalacaklardır. Bu tür yanlış ve gereksiz seçimler hem cebinize hem de evinize ve ruhunuza zarar verecektir.

Aydınlanma!

Aydınlatma seçimi yapacağım derken aydınlanma yaşamayın! Nasıl mı?

Şöyle ki aydınlatma seçimlerinde de bir çoğumuzun büyük hatalar yapıyoruz. Özellikle evden çalışan kişiler için bu kısım oldukça önemli. Aydınlatma oldukça profesyonel bir şekilde seçilmeli. Öyle ki çok parlak bir beyaz ışık gözlerinizi yormaya neden olurken çok koyu bir ışık da sürekli olarak uykunuzun gelmesine ve yorgun hissetmenize neden olacaktır.

aydinlatma

Aydınlatma seçimi yapmak önemli fakat bir diğer önemli konu da aydınlatmanın nerede olacağı. Evlerimize genel olarak tavandan sarkıtılan aydınlatmalı alır ve kullanırız. Öyle ki sizlere doğrudan vuran bir ışıktan daha rahatsız edici hiçbir şey yoktur.

3 Kelime

Fonksiyonel, estetik ve konfor…

Evlerimizi dekor ederken baz almamız gereken üç anahtar kelime fonksiyonellik, estetik ve konfor olmalıdır. Seçmiş olduğunuz dekor ürünü bu üç kelimeye de hitap ediyor ise bilin ki doğru ürünü tercih etmişsiniz demektir.

Abartıdan, boğuculuktan ve donukluktan uzak estetik ve konfor içeren bir ev sizleri uzunca yıllar her kapıdan girişinizde farklı bir ortama giriyor hissiyatını yaşatacaktır. Bu nedenle alışverişleriniz sırasında kesinlikle bu üç kelimeyi baz almalısınız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.