Firefox Otomatik Güncelleme Kapatma / Ayarları

0

Firefox Otomatik Güncelleme Ayarları – Firefox Otomatik Güncelleme Kapatma

İnternet tarayıcılarının güvenliğini sağlamak, kolay bir işlem değil. Sürekli yeni bir virüs, yeni bir casus yazılım tehdidi ortaya çıktığı gibi zararlı sitelerde sürekli olarak artış gösteriyor. Tüm bu tehditlere karşı, en önemli önlem ise tarayıcı güncellemeleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda en başarılı tarayıcılardan biri olan Firefox, son dönemde yayınladığı güncellemelerde de güvenlik yamalarını öne çıkarıyor. Genelde tüm bu güncellemeleri almak için sadece tarayıcıyı başlatmak yeterli oluyor. Firefox Oto.Güncelleme sistemi sayesinde, kolayca tarayıcı güncellenebilir.

Buna karşın, güncellemeleri elle yüklemek isteyen ve sürüm notlarını kontrol etmek isteyen kullanıcılarda oluyor. Böyle bir durumda Firefox Otomatik Güncelleme özelliğini kapatmak gerekiyor. Peki Firefox Otomatik Güncelleme nasıl kapatılır ? Hemen işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

Firefox Otomatik Güncelleme Ayarları Nasıl Yapılır?

Otomatik güncellemeleri kapatmanın önerilen bir işlem olmadığını belirterek, isteyen kullanıcılar için işlemin nasıl yapılacağına geçelim.

  • Bu işlem için Firefox tarayıcımıza giriyoruz.
  • Tarayıcı ekranında sağ üst köşede, üst üste sıralanmış olan çizgiler olduğunu göreceksiniz.
  • Bu çizgilere tıklayıp, menüyü açmanız gerekiyor.
  • Sonrasında “Seçenekler” kısmına giriyoruz.
  • Tüm ayar menüsü karşınıza gelecek.
  • Buradan “Gelişmiş” sekmesine giriyoruz.
  • Açılan ekrandan “Güncelleme” sekmesini göreceksiniz. Güncelleme sekmesinin altında yer alan seçenekler karşınıza çıkacak.
  • 3 farklı seçenek bulunmakta. İlk seçenekte Firefox Otomatik Güncelleme özelliği otomatikleştiriliyor. İkinci seçenekte ise güncellemeleri otomatik olarak değil, sizin kontrolünde yüklenmesi seçiliyor. Son seçenek ise güncellemeleri durduran seçenek.
  • Bu seçeneği seçtiğiniz zaman da hiçbir güncelleme denetimi yapılmıyor. Güncelleme denetiminin yapılamaması durumunda güncellemeler yapılmadığı gibi yeni bir güncelleme olduğu zaman herhangi bir bildirim de alamıyorsunuz.

Firefox Otomatik Güncelleme sistemi için yapılacak ayarlar bu kadar ile sınırlı. Ayarlar kısmında, kullanıcı isteğine göre her türlü seçim yapılabilir. Fakat burada bir hatırlatma daha yapalım. Yukarıda da söylediğimiz gibi güncelleme kontrolünü kaldırmanız durumunda, otomatik olarak güncellemeleri alamayacaksınız.

Eğer denetimi tamamen kapatırsanız, yeni güncellemeler hakkında bilgi sahibi de olamayacaksınız. Bu önemli bir güvenlik açığı oluşturacaktır. Her zaman son güncellemelerin yüklenmesi önerilir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.