Fiyat Performans Bilgisayar – Fiyat Performans Bilgisayarı Toplama

0

Fiyat Performans Bilgisayarı

Ülkemizde son dönemde dolar kurunun yükselmesinden dolayı bilgisayarlarda ve bilgisayar bileşenlerinde inanılmaz fiyat artışları oldu. Bazı orta seviye dizüstü bilgisayarlarda 2 katı civarında fiyat artışı olurken, bazı ürünlerde yaklaşık 3 kat fiyat artışı oldu. Durum böyle olunca bilgisayar almak ya da bilgisayar toplamak oldukça zorlaştı ve maliyetli bir iş haline geldi. İnsanlar bu duruma geçici de olsa bir çözüm bulmak için piyasada bulunan fiyat performans bilgisayarı aramaya başladı.

Fiyat Performans Bilgisayarı Nasıl Olur?

Öncelikle fiyat performans olayının ne olduğunu anlamak önemlidir. Fiyat performans olayı kısaca piyasadaki diğer bilgisayarlardan ucuz bir bilgisayar almak fakat piyasadaki bilgisayarlara yakın bir performans elde etmektir. Yani maliyeti düşürüp, performansı arttırmaya çalışmak denilebilir. Fiyat performans bilgisayarını hazır olarak alabilirsiniz ya da kendiniz toplayabilirsiniz. Biz bu yazımızda iki durumdan da bahsedeceğiz.

Dizüstü Fiyat Performans Bilgisayarı Tavsiyesi

Dizüstü bilgisayarlarda aslında fiyat performans olayı çok fazla yoktur. Bunun sebebi dizüstü bilgisayarın, masaüstü bilgisayarlara oranla daha az performans veriyor olmasıdır. Aynı donanıma sahip olan masaüstü ve dizüstü bilgisayar teste sokulursa bu testin galibi şüphesiz masaüstü bilgisayar olacaktır. Bunun sebebi kasanın daha büyük olması, parçaların daha az sıkışık durumda olması ve daha az ısınıyor olmasıdır. Bu bilgileri verdikten sonra alabileceğiniz uygun fiyatlı birkaç dizüstü bilgisayar tavsiyesinde bulunalım.

 • LENOVO IDEAPAD 320 CORE İ5 7200U: Piyasada en uygun ve kaliteli ürünleri satan firmalardan birisi kesinlikle LENOVO’dur. IDEAPAD 320 ürününde 4 GB Ram, İ5 7200U işlemci, 2 GB Radeon 530 ve 1 TB harddisk bulunuyor. Fiyatı yaklaşık olarak 3.000 TL civarında.
 • HP 15-RA011NT CELERON N3060: Dizüstü bilgisayar kavramının yaygınlaşmasında en etkili olan firmalardan birisi HP’dir. Zamanın çok ilerisinde dizüstü bilgisayarlar yapmış ve çok büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. Fiyat performans anlamında HP 15-RA011NT CELERON N3060 ürünü sizin işinizi görebilir. 4GB RAM, 500 GB Harddisk ve Intel Caleron işlemciye sahip olan HP 15-RA011NT, yaklaşık 1800 TL gibi bir fiyata satılıyor.
 • ASUS E402 CALERON N3350: Asus son yıllarda yükselen Japon firmalardan bir tanesidir. Fiyat performans bilgisayarı arayışınızda mutlaka ASUS E402 CALERON N3350 ürününü inceleyin. 4GB Ram, 128 GB SDD ve Intel Caleron işlemciye sahip olan ASUS E402 CALERON N3350, yaklaşık 1500 TL civarında fiyatlarla satılıyor.(Tavsiyeler güncelliklerini yiterebilir)

Fiyat Performans Bilgisayarı Toplama

Aslında fiyat performans bilgisayarı istiyorsanız yapılacak en mantıklı iş budur. Eğer bilgisayar parçalarını evde birleştirebilecek bir yetkinliğe sahipseniz, kesinlikle parçaları kendinizin birleştirmesini tavsiye ediyorum. Bunun sebebi birçok arkadaşım parçaları satın aldığı yere birleştirmesi için talimat vermiş ve çoğu zaman problem yaşamışlardır.

Fiyat performans bilgisayarı toplarken, internetten bütün siteleri araştırın ve aradığınız parçanın en ucuzunu sipariş verin çünkü amacımız maliyetten kısıp en uygun fiyata sistemi toplamak.

İşlemci Seçimi

Fiyat performans bilgisayarlarının temellerinden birisi işlemcilerdir. Bu noktada size vereceğimiz tavsiyeleri dikkatli okuyun. Eğer toplayacağınız sisteme her hangi bir ekran kartı almayı düşünmüyorsanız APU işlemciler tercih etmelisiniz. Bu işlemcilerin içerisinde hem grafik çekirdekleri hem de işlem çekirdekleri bulunmaktadır. Eğer her hangi bir ekran kartı alacaksanız, bu tip işlemcilere yönelmeyin.

 • AMD A10-7890K APU İşlemci: Bu işlemci fiyat performans bilgisayarının temelinde olan iyi bir işlemcidir. Piyasada çok fazla satılmıştır. Bu işlemcinin içerisinde 8 adet grafik çekirdeği ve 4 adet işlem çekirdeği bulunmaktadır. Bu işlemciyi yaklaşık 1 sene boyunca kullanmış birisi olarak, size tavsiyem 2400 Mhz iyi RAM’ler seçin. RAM’leriniz ne kadar iyi olursa o kadar iyi performans alırsınız.
 • İ3 8100: Eskiden Intel’in i3 serisi işlemcilerine oldukça soğuk bakılırdı fakat son yıllarda özellikle ülkemizde inanılmaz satış rakamları yakaladığını söyleyebiliriz. Eğer sisteminize her hangi bir ekran kartı alacaksanız, piyasada kullanabileceğiniz orta seviye bütün ekran kartlarıyla çalışabilecek güzel bir işlemcidir. Eski i3 işlemcilerden farklı olarak 4 fiziksel çekirdeğe sahiptir.
 • Ryzen 3 1200: AMD’nin zen mimarisi ile beraber çıkardığı işlemcidir. Ülkemizde oldukça fazla tutulmaktadır. Fiyat performans bilgisayarları için çok ideal bir işlemci olup, 4 çekirdeğe ve 8 MB Önbellek boyutuna sahiptir.

Ekran Kartı Seçimi

Piyasada maalesef ekran kartları fiyatları uçmuş durumda. Fiyat performans bilgisayarları için mutlaka ekran kartı kullanmak gerekmese de biraz daha uzun vadeli kullanım için ekran kartı alınması uygun olabilir.

 • Asus GeForce GT1030: Asus’un ekran kartlarında oldukça başarılı işler çıkarttığını biliyoruz. Şuan piyasada en uygun fiyatlı ve yeni teknolojiye sahip ürünlerden birisi kesinlikle bu ürün. Ürünün bence tek eksik yanı tek fanlı olması.

Bu ürünün dışına çıkmak istiyorsanız, GT1030 serisinin başka markalar tarafından üretilmiş versiyonlarına bakabilirsiniz.

Anakart Seçimi:

Anakart seçimi için herhangi bir marka tavsiyesi vermeyeceğim. Sizlere seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan ve konu başlıklarından bahsedeceğim.

Anakart seçerken şunlara dikkat edin;

 • HDMI girişi olması,
 • 1 ses girişi olması,
 • Desteklediği RAM hızı,
 • İşlemciniz ile aynı slota sahip olması,
 • Garanti süresi

RAM Seçimi:

İşlemcinize karar verdikten sonra, işlemcinizin sitesine girip RAM kodunu yazıp, destekleyip desteklemediğine dikkat edin. Şuan için fiyat performans bilgisayarlarında 8 GB RAM kullanmanız yeterlidir.

Kasa ve Güç Kaynağı Seçimi:

Ortalama olarak 500W ve 80+ değerine sahip bütün güç kaynakları işinizi görecektir. Kasa seçimindeyse USB 3.0 çıkışı olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Fiyat performans bilgisayarı topladığınız için, şekil ve ışıklara fazla aldanmayın. Olabildiğince ucuz olanı seçmeye çalışın.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.