FTR Öğrencisinden FTR Kazanmak İçin Tavsiyeler

0

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda FTR kazanmak  (Fizyoterapi ve Rehabilitasyon) ve bölüm hakkında merak ettiğiniz soruları bölüm öğrencisi Kevser’ sorduk.Yazımızı okuduğunuzda şu sorulara cevap bulanız olası : “FTR kazanmak zor mu ? FTR kazanmak için nasıl çalışmalıyım ? FTR Kazanmak için kaç net gerekir ? Kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.Umarım faydalı olur.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kazanmak İçin Tavsiyeler Röportajı

  • Bize biraz kendinden bahseder misin ?

Merhaba arkadaşlar ben Kevser , Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencisiyim.

  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon okumak senin tercihin miydi ?

Ftr okumak tercih dönemine kadar aklımda olan bi meslek değildi . Haberdardım ,ne yapar, nedir bilgim vardı ama yazar mıydım bunu düşünmemiştim. Ama sağlık yazacağım konusunda nettim. Hedefim sağlıktı diyebilirim. Tercih döneminde de bu bölüme puanım yettiğini görünce çevremden de onay alınca yazdım .

  • Bize sınava çalışma sistemini ve başarı sıralamanı paylaşır mısın ?

Ygs’nin büyük bi kısmını yazın bitirmiştim , okul açıldığından itibaren sınava kadar da deneme çözdüm. Ygs’de 27 bindim Lys’de 33 bine düşürdüm . En büyük yanlışım Ygs’ye kadar hep Ygs ile meşgul olup Lys’yi komple bırakmamdı . Ygs’den sonra üç ayınız oluyor ve ya yetişmez hiç uğraşmayayım diyosunuz ( benim gibi ) ya da uğraşıp yetiştiremiyosunuz .O yüzden ikisinede ağırlık vermek gerekiyor. Yani sayısalda bu böyle arkadaşlar 🙂

  • Peki Fiyoterapi ve Rehabilitasyon bölüm içeriği ve zorluğundan bahseder misin ?

Ftr bölümü diğer sağlık bölümleri gibi çalışmayı gerektiren bir bölüm . Ama sizi sosyal hayattan uzaklaştırmaz . Deli gibi kas adı ezberlediğiniz dönemler oluyor elinizde bi anatomi atlasıyla 🙂 İlginiz varsa zevk ile ezberlersiniz , göz korkutucak bi zorluğu yok. İçerik olarakta şöyle ,bir insanın kolunu tuttuğunuzda katman katman içinde ne olduğunu hafızanızda canlandırıp konumlarını anlayıp herhangi bir hastalık varmı bunu anlayabilecek bilgiyi alırsınız ve bu hastalığı uygulamalarla tedavi edecek bilgiyi . Bizim ülkemizde fizik tedavi uzmanları hastalara teşhis koyar ve bizlere yönlendirir . Ama bu sizin tanı koyacak bilginiz olmadığı anlamına gelmez . Gereken durumlarda yanlış bir tanıyı bile uzmanla konuşup düzeltebilirsiniz . Nitekim fizik tedavi uzmanı olmadan direk fizyoterapistlerin tanı ve uygulama yaptığı ülkeler var. Belki bir doktor olmuyoruz ama aldığımız eğitim minimalize bir eğitim değil.

  • Bölüm için önerebileceğin kaynak var mı ?

Sınava hazırlanma döneminde özellikle denemlerde çeşitli kaynakları çözmenizi öneririm. Biz arkadaşlarımızlarla çeşitli setleri alıp aramızda paylaşmıştık . Ftr okurken de , Netter insan anatomisi atlası , Sobotta benim faydalandığım kaynaklar.

  • Mezun olduktan sonra alınan ünvan ve çalışma alanları nedir ?

Mezun olunca fizyoterapist ünvanınız oluyor . Rehabilitasyon merkezlerinde , hastanelerde ( devlette de özelde de olanak var ) , spor klüplerinde , huzur evlerinde vb. çalışma alanları var.

  • Fizyoterapist olmak için birey hangi nitelikleri taşımalı ?

Fizyoterapist olmak tedavi sürecinde hastaya morel vermeyi ve umutlu olmayı gerektiriyor. Çabuk pes etmemelisiniz çünkü tedavi süreci bazen uzun zamanları bulabiliyor . Her alan gibi bu meslekte çözüm odaklı olmayı gerektiriyor. Bir ara fizyoterapist olmak için fiziksel yeterlilik gibi bir konu söz konusuydu ama benim tanıştığım bir fizyoterapist bu kanının doğru olamadığından bahsetmişti ,kendisi minyon bir kadındı ve sadece el üzerine çalıştığını söylemişti.

  • Ftr kazanmak isteyen arkadaşlara genel olarak tavsiyeleri nelerdir ?

Bence bu bölümde sosyal hayat aktifliği ve okul ,meslek başarısını gerçekleştirebilirsiniz  🙂 Konuları biriktirmeden ilerlermek eğitim hayatının yapı taşı benimde tavsiyem bu yönde.

  • Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Önü açık bir bölüm bu konuda tereddütünüz olmasın. Tüm öğrenci arkadaşlarıma başarılar dilerim 🙂


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.

 


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.