Format Atarken Dosyaları Nasıl Koruruz?

0

Format Atarken Dosyaları Nasıl Koruruz?

Bilgisayarların yavaşlaması, sistemsel sorunlar veya virüs ve benzeri sorunlar nedeniyle birçok durumda bilgisayarların kullanılmaz hale geldiğini ya da çok yavaşladığını görebiliyoruz. Özellikle son dönemde artan casus yazılım sorunlarıyla beraber daha sık yaşanmaya başlayan sistem çökme sorunlarının önüne geçmek içinse yapmanız gereken birçok işlem var. Virüs programı kullanmak, düzenli tarama yapmak bir yana dursun sistem dosyalarında bozulmalar bulunan bilgisayarlarda en çok kullanılan yöntem format yöntemi. Bir nevi bilgisayarın tüm ayarlarının sıfırlanması anlamına gelen format sistemi özellikle yavaşlayan bilgisayarlar için en iyi çözümlerden birisi. Fakat şunu da belirtmek gerekiyor ki standart format atma işleminde bilgisayarlar sıfırlandığı için kullanıcıların bilgileri de siliniyor. Tabi ki bu durumun önüne geçmek de mümkün. Peki format atarken dosyalarımızı nasıl koruruz? Adım adım aktaralım.

Format Atarken Dosyaları Nasıl Koruruz?

Format Sırasında Dosyaları Koruma

  • Bu noktada en çok kullanılan yöntem ve en basit olan yöntem disk bölümlerinden yararlanmak. Bilgisayarlarda yer alan C ve D ana disk bölümlerinden yararlanarak soruna çözüm oluşturabilirsiniz.
  • Bunun için öncelikle sistem dosyalarının bulunmadığı diske (genelde D diskine) tüm korunması istediğiniz dosyaları aktarmanız gerekiyor. Formatta öne bunu yaptıktan sonra şimdi format işlemine geçiyoruz.
  • Format sırasında ise disk biçimlendirme kısmına geldiğinizde C bölümünü ya da kullanımınıza göre değişen sistem dosyalarının bulunduğu diski biçimlendirmeniz gerekiyor. Bu diksi biçimlendirdiğinizde oluşan boş disk alanını yeniden bölüm olarak oluşturduktan sonra bu bölüme sistem dosyalarının yüklenmesine geçiyorsunuz.
  • İşletim sisteminin yüklenmesi için bu bölümü seçip format işlemine başlıyorsunuz. Diğer dokunmadığınız disk alanında dosyalarınız olduğu gibi korunmakta. Bunun dışında isteseniz harici bir cihaz ile yedekleme yapmayı da tercih edebilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.