Galata Kulesi

0

Bu içeriğimiz de Galata Kulesi ve efsanelerine yer vereceğiniz. Sizler de Galata’nın o eşsiz manzarasını ve efsanesini merak ediyorsanız bu makalemizi mutlaka okumalısınız. Galata Kulesi efsanesi, Galata Kulesi nerede?, Galata Kulesi giriş ücreti nedir? gibi sorularınızı bu makalemizde yanıtlayacağız. İyi okumalar…

Romantik bir gezi dediğimiz zaman herkesin aklına gelen tek yer Galata Kulesidir. İstanbul’da gezilecek olan en romantik noktalardan biridir. Galata Kulesi hakkında bir çok efsane türetilmiştir, yazılmıştır ve hatta yazılmaya devam etmektedir. İstanbul’un sembollerinden biri olan Galata Kulesi Jüstinianus zamanın inşa edildiği düşünülmektedir.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi bir çok medeniyet tarafından farklı isimlerle kullanılmıştır. Cenevizliler tarafından İsa Kulesi, Bizanslılar tarafından Büyük Kule isimleri ile anılmıştır. Kulenin yerden yüksekliği 69,90 metredir. Kulenin ağırlığı ise 10.000 ton olarak tahmin edilmektedir. İstanbul Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra Galata Kulesi hapishane, sığınak, yangın kulesi ve rasathane olarak kullanılmıştır.

İstanbul’un en güzel manzarasını Galata Kulesinden izleyebilirsiniz. Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde yer almaktadır. Galata Kulesi, UNESCO Dünya Geçici Mirasları listesinde yer almaktadır. Kule ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında bir fener olarak tahta ve ahşap malzemelerle inşa ettirmiştir. Kule bu yönü ile en eski kuleler arasında yerini almaktadır.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Kule zamanında çıkan bir yangın sonucunda büyük bir hasar alması sonucunda Cenevizliler tarafından yığma taşlarla yeniden inşa ettirilmiştir. Kule, Haçlı seferleri sırasında büyük bir yıkama uğramıştır. Kalenin kullanım şekli tarih boyunca çeşitli şekiller de kullanılmıştır.

Kuleye Galata isminin verilmesini Evliya Çelebi Seyahatnamesinde şu şekilde geçmektedir; “ kulenin ismi o dönemde hayvanlarını otlatan köylülerden gelmektedir. Bölgenin yeşil otları olması ve güzel havalardan otlayan hayvanların sütlerinin aşırı leziz olduğundan imiş. Yunanca da Galata “süt” anlamına gelmektedir.” Tabi Galata isminin nereden geldiği hakkında bir çok çeşit söylenti bulunmaktadır. Bunların içinden sadece birini söylemek istedik.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesinin Hikayesi

Galata kulesi bir çok hikayeye, rivayetlere ev sahipliği yapmıştır. Bunların arasında en eski ve en romantik olanı ise, Roma dönemine dayanan hikayedir. Bu hikayenin içeriği ise bir çiftin kuleye birlikte çıkmalarının mutlaka evlilik ile sonuçlanacak olanıdır. Bu rivayete göre eğer çiftlerden biri daha önce tek başına ya da birisi ile çıkmış ise büyü bozulmuştur. Başkalarına göre ise karşı cinsten kimle çıktıysanız eğer onunla evleneceğinizden yanadır.

Ama asıl Galata Kulesinin hikayesi kendisi ile denizin incisi olan Kız Kulesi ile olanıdır. İstanbul’a kibirli kibirli tepeden bakan Galata Kulesi, İstanbul Boğazının incisi olan Kız Kulesine aşıkmış. Yıllarca birbirlerini uzaktan uzağa sevmişlerdir. Biri denizden diğeri ise tepeden aşkını izlemiştir.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirlerine olan aşklarını nasıl söyleyeceklerini düşünürken Hazarfen Ahmet Çelebi yardımlarına yetişmiş. Hazarfen Ahmet Çelebi Galata’dan, Üsküdar’a uçacağını söylemiş. Galata Kulesi bunu duyunca çok mutlu olmuş ve Kız Kulesi için yazdığı tüm mektupları Hazarfen Ahmet Çelebiye vererek, mektupları Kız Kulesine ulaştırmasını istemiş.

Galata Kulesinin İstediği olmuş. Hazarfen Ahmet Çelebi, Salacak sahiline yaklaşırken mektupları fırlatır. Dalgalar ve rüzgarlar sayesinde mektuplar Kız Kulesine ulaşır. Kız Kulesi, Galata Kulesinin aşkından artık emindir. Böylelikle iki kulede yüz yıllar boyunca güzelliklerine güzellik katarak, aşklarına aşk katarak günümüze kadar gelmişlerdir.

Galata Kulesi Nerede

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata Semtinde yer almaktadır. Galata Kulesine ulaşım oldukça kolay ve basittir. Karaköy’den be Beyoğlu’ndan yürüyerek Galata Kulesine ulaşmanız mümkündür. Adrese bile gerek yoktur. Eminönü, Taksim, Beyoğlu, Karaköy gibi birçok semtten Galata görmeniz mümkündür. Galata Kulesini görerek takip ederek yürüyerek çok kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz. Taksim’den İstiklal Caddesi boyunca yürüyerek o eşsiz görkemi olan Galata Kulesine ulaşabilirsiniz.

Açık Adres vermek gerekirse, açık adresi şu şekildedir; Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu / İstanbul

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesinin ücreti yerli ziyaretçiler için 15, yabancı ziyaretçiler için 25 TL’dir. Kulede öğrenci indirimi yapılmamaktadır ve kuleye girişlerde müze kart geçerli değildir. Kuleye girişlerde 5 yaşından büyük çocuklardan ücret alınmaktadır.

Galata Kulesi Çalışma Saatleri

Galata Kulesini ziyaret etmek isteyenler haftanı her günü kuleyi ziyaret edebilirler. Saat 09:00 – 19:00 arasında kuleyi ziyaret edebilirsiniz.

Galata Kulesi için daha fazla resim için https://tr.pinterest.com/fikirguzel/_created/ adresine tıklayarak Galata Kulesi ile ilgili daha fazla resimlere ulaşabilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.